Mój Egipt

literatura podróżnicza
Świat Książki
2011-11-09
2011-11-09
Literatura polska literatura podróżnicza Egipt podróż

Kraj faraonów

Zakochałam się w Egipcie, jak dla mnie autor umieścił ciekawe aspekty Egiptu, których w zwykłym przewodniku turystycznym się nie znajdzie, posługując się lekkim, żartobliwym językiem, dzięki któremu szybko i przyjemnie czyta się daną pozycję. Miłym dodatkiem też są przepisy na końcu lektury.

czułam Egipt całą sobą. lubię sposób pisania autora. nie jest to książka w typie przewodnika turystycznego. bardziej opowieść podróżnicza po codziennych aspektach życia w Egipcie. mnie czytał się bardzo dobrze

Wypożyczyłem zachęcony fatalną okładką i nazwiskiem celebryty, aby trochę pośmiać się z nadmuchanego ego faceta, który pojechał na wczasy do Hurghady i pisze o tym książkę i jeszcze nazwa Egipt swoim. Okazało się, że bardzo się myliłem, bo Jarosław Kret rzeczywiście ma związki z tym krajem i ma co nieco do opowiedzenia. Lekka i humorystyczna lektura, która mimo wszystko poszerzyła odrobinę moją wiedzę o Egipcie.

W tym wypadku można oceniać książkę po okładce, ponieważ jej zawartość reprezentuje ten sam wyszukany poziom ;)…

Na początku trzeba powiedzieć, że to nie jest książka o Egipcie, tylko o panu Krecie, który do Egiptu podróżował. Jeśli czytelnikowi ten fakt nie przeszkadza, myślę że będzie mu się czytało dobrze.

Nie jest to na pewno typowy przewodnik, nie ma tu spójnej linii logicznej, mapek, żadnego "top 10", "musisz zobaczyć" itp. Jest to zbiór anegdot i opowiastek z różnych wycieczek autora, jakie odbywał do Egiptu w różnych okresach czasu.
Niektóre te historyjki były bardziej ciekawe, inne mniej. Jedne bardziej reportażowe, inne felietonowe, jeszcze inne pamiętnikowe, a na końcu jeszcze garść kulinarnych przepisów - czyli misz-masz, ale jednak o pewnym uroku.
Faktem jest, że Kret nie opisuje Egiptu z turystycznego folderu, tylko prawdziwy (nieraz dziwny i niezrozumiały),a większy nacisk niż na opisy piramid, kładzie na ludzi i ich życie.
Dla mnie największą zaletą tej książki są fotografie - jest ich dużo i pokazują właśnie takie zwyczajne, codzienne, egipskie życie, bez fotomontaży czy instagramowych filtrów.

Generalnie, to książka dla pasjonatów regionu, dla podróżników którzy chcą wiedzieć o Egipcie coś więcej, albo dla sympatyków Pana Pogodynki.

Egipt fascynował, fascynuje i fascynować będzie. To nie ulega wątpliwości. Kolebka starożytnej cywilizacji, fantastyczne budowle, niezapomniane krajobrazy, odmienna kultura, bogate walory historyczne, potężna religia, najpiękniejsze rafy koralowe na świecie i wiele wiele innych..

Jarosław Kret w swojej książce ukazał nam Egipt poprzez swoje przeżycia, zapisując na kartkach to, co go zafascynowało bądź zirytowało podczas pobytu na Bliskim Wschodzie. Zabrał nas na przejażdżkę szalonymi ulicami Kairu, przestrzegając przed tamtejszym ruchem ulicznym. Wprowadził na szczyt góry Synaj, aby wszczepić nam choć odrobinę wyobraźni o pięknie wschodzącego słońca, które przez wielu określane jest jako jedne z najwspanialszych wrażeń i przeżyć w Egipcie (już samo wskrobanie się na szczyt robi piorunujące wrażenie!). Odwiedziliśmy świątynie i meczety, dowiadując się o różnicach wierzeń. Ostrzegł nas przed zemstą faraona, podpowiadając co warto zasmakować z egipskiej kuchni a czego lepiej unikać. Weszliśmy też do kawiarenek, aby skosztować cudownej chałwy i innych specjałów cukierniczych tegoż kraju. Zapoznaliśmy się nieco z tamtejszą biurokracją i wyczerpującą pracą urzędników, wpadliśmy na targ wielbłądów oraz zanurkowaliśmy w najpiękniejsze rafy koralowe. Zagłębił nas w język arabski i podał kilka fajnych pojęć związanych z Egiptem.

Jednym słowem? spędziłam z Jarkiem fajny czas, poznając oblicza kolejnego bliskowschodniego państwa i racząc się sporą ilością zdjęć, aczkolwiek ten czas nie był do końca rewelacyjny.. znalazło się coś, co w pewnym momentach mnie irytowało, a mianowicie styl niektórych wypowiedzi, czy raczej styl pisania. Wiele razy musiałam czytać zdania po kilka razy, bowiem były dla mnie mało zrozumiałe i chaotyczne. Zbyt często pan Jarek zbaczał z toru głównej myśli, wplatając zupełnie niezwiązane z tematem rzeczy, co niekoniecznie przypadło mi do gustu. Ale to tylko jeden drobny minus. Poza tym spora liczba gwiazdek - z miłości do Egiptu.

"Jeżeli chcesz przeżyć najpiękniejsze chwile swojego życia wśród dzikich, niedostępnych gór, poznać życie beduinów - dumnych panów pustyni, a zarazem odpocząć na złotych plażach w cieniu palm kokosowych, nurkować w najpiękniejszych rafach koralowych, a przy okazji zobaczyć najcudowniejszy na świecie wschód słońca, jedź do.. Egiptu."

Po książkę sięgnęłam z dużym entuzjazmem ponieważ przeczytałam wiele książek M.Wojciechowskiej i Pawlikowskiej z dużym zainteresowaniem i spodziewałam się że z tą będzie podobnie... niestety rozczarowałam się i to dość szybko. ..pierwszych kilkadziesiąt stron ok, choć już poczułam trochę niechęci przy momentach gdy pan Kret się przechwalał swoimi podbojami miłosnymi, ale czytałam dalej... choć później juz raczej z potrzeby dotarcia do końca książki niż z samej czystej ciekawości... książka napisana zbyt nudno i zbyt samolubnie moim zdaniem...zdecydowanie bardziej polecam Martynę Wojciechowską która się uwielbia juz od pierwszych stron czy nawet uszczypliwego Cejrowskiego :-) Egipt według Kreta wcale mnie nie zachwycił, a powinien bo jest fantastyczny!

Książka zdecydowanie zasługuje na uwagę i wyrazy uznania, a to przede wszystkim za zupełnie odmienne przedstawienie nam Egiptu w porównaniu z innymi publikacjami o tym arcyciekawym kraju. To książka dla tych, którzy na prawdę chcą się czegoś dowiedzieć o Egipcie. I dowiedzą się z niej wiele, bo to nie jest poradnik dla wczasowicza all-inclusive, który przesiedzi cały pobyt wakacyjny przy basenie, ale mini kompendium o kulturze, obyczajowości, historii, religii i kuchni napisane przez inteligentnego i świadomego człowieka. Warto nabyć i przeczytać, bardzo polecam.

Najciekawsze pierwsze strony a potem coraz gorzej. Mało Egiptu w tym Egipcie, dziwny język, w ogóle nie wciąga. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Z tą książką powinien zapoznać się każdy, chcący wybrać się na wakacje do Egiptu.
Tego co zobaczył i poleca autor, Wasi przewodnicy i biura podroży, nie zaoferują.

• Podróże
  • Podróżnicze