Kobieta na krańcu świata 2

Życie jest dziwniejsze niż fikcja.

Życie jest dziwniejsze niż fikcja.

Bardzo lubię Martynę Wojciechowską i zawsze z ogromną przyjemnością oglądam jej programy podróżnicze. Tym razem postanowiłam sięgnąć po książkę i nie zawiodłam się. Przepiękne zdjęcia i wspaniale opisane historie. Rozmarzyłam się i zatęskniłam za wakacjami 🥰

Kolejna część o kobietach, które żyją inaczej niż nam się wydaje. Mi najbardziej zapadła w pamięć pani z hipciem.

Gwiazdkę, podobnie jak przy wcześniejszych tomach tej serii, dodaję za wydanie książki - gładki, błyszczący papier i mnóstwo rewelacyjnych, przepięknych zdjęć. Najpiękniejsze to zdecydowanie ostatnie ze zdjęć w książce - Martyna tuląca młode oranguciątko z Borneo, jedno z bohaterów ostatniego reportażu.

Pani Martyna zawsze pisze bardzo ciekawie, wplatając fakty geograficzne i historyczne o odwiedzanych terenach, dane statystyczne zjawisk i problemów, które opisuje. Jej książki, a to moja trzecia pozycja z tej serii, zawsze mają bardzo duży walor informacyjny.

O kobietach z różnych zakątków świata pisze ciepło i od serca, chociaż, nawet i ona jako prawdziwy światowiec, potrafi się czasem zadziwić. No bo któż zabawia się z hipopotamicą w salonie, albo w wieku 23 lat stylizuje się na dziewczę z niższych klas podstawówki? Ale cóż - jedna z kobiet w RPA znalazła w hipopotamie swoją córkę, której nie ma i dobrego kompana do oglądania "Mody na sukces", a inna ulega trudnej do ogarnięcia japońskiej modzie i jest z tego dumna.

W tym tomie są historie smutne i zabawne, niebanalne i zwariowane. Mamy kobiety piękne i wykształcone, poświęcające się wychowaniu zwierząt w odległych zakątkach świata, albo wykonujące typowo męskie zawody. Mamy żyjące w niewyobrażalnej biedzie, skazane na kalectwo i takie, które żyjąc w bogatych społeczeństwach uległy presji mody i konsumpcjonizmu.

Jak zwykle warto poczytać! To świetna namiastka podróży do krańców świata.

Pani Martyna zawsze pisze bardzo ciekawie, wplatając fakty...

Może to kwestia opisywanych krajów (Azja i Afryka) i osobistych preferencji, ale druga część nie jest już tak rewelacyjna jak część pierwsza, chociaż nadal warta przeczytania. W tej części zdecydowanie mniej do głosu dochodzą same kobiety, więcej w niej relacji autorki.

Kto czytał, ten poleca :)
Lektura idealna, zawsze i wszędzie 🗺

Kto czytał, ten poleca :)
Lektura idealna, zawsze i wszędzie 🗺

Martyna Wojciechowska kontynuuje swój fascynujący cykl o kobietach. Kobiety rozsiane po całym świecie, wychowane w różnych kulturach, mające różne pasje. Jakie by nie były ich historie zostały opowiedziane z pasją i zrozumieniem. Maryna Wojciechowska poza tym, że realizuje popularny program telewizyjny, potrafi też uważnie słuchać to dlatego historie w tej książce tak bardzo poruszają, choć książka jest niejako produktem ubocznym programu zrealizowanego przez autorkę. Martyna nie tylko pisze z pasją, z pasją robi też zdjęcia i to właśnie one istotnie ubarwiają tą książkę. Piękne kolorowe fotografie, które ukazują magiczne chwile z jej podróży. Ludzi w różnych sytuacjach w ich naturalnym środowisku, zwykle tak odmiennym od naszego. Któż nie uśmiechnie się na widok pięknej japonki propagującej styl kawaii, co na angielski można przetłumaczyć jako cute, a na polski może słodziutka za sterami wielkiej koparki. Zdjęcie, które nie opuszcza mnie od lat – drobna wymuskana, delikatna dziewczyna i wielka ubłocona kopara!
Warto z Martyną odbyć podróż po różnych zakątkach, by odkryć niesamowite kobiety znajdujące radości i smutki w różnych rzeczach. I czasem pomyśleć, że chociaż narzekamy to nie jest nam tak żle.

Pięknie opisane historie

Pięknie opisane historie

Jeśli podobał się pierwszy tom, to ten również się spodoba. Podobna ciekawość ludzi, podobny szacunek dla ich wyborów i kultury życia. Bogato ilustrowana zdjęciami. Nawet jeśli ktoś oglądał programy, to warto przeczytać, bo książka poszerza wiedzę z danej opowieści (kraju, osoby, pasji). I bonus od autorki - niedługi, ale bardzo ciekawy ostatni rozdział o zespole wspierającym autorkę w podróżach, ze zdjęciami tych osób - fajnie zobaczyć, dzięki komu udało się znaleźć i opowiedzieć o tych interesujących kobietach.

Martyna Wojciechowska Kobieta na krańcu świata 2 Zobacz więcej