Konflikty międzynarodowe po 1945 roku

Okładka książki Konflikty międzynarodowe po 1945 roku Janusz Odziemkowski
Okładka książki Konflikty międzynarodowe po 1945 roku
Janusz Odziemkowski Wydawnictwo: Bellona reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2011-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311121195
Tagi:
wojna historia współczesna współczesne konflikty
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 1920 Szablą i krzyżem. Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena w stulecie Cudu nad Wisłą Wojciech Fałkowski, Marek Kornat, Janusz Odziemkowski, Paweł Tyszka
Ocena 10,0
1920 Szablą i ... Wojciech Fałkowski,...
Okładka książki Pomyśl o pseudonimie dla siebie... Janusz Odziemkowski, Tomasz Stachów
Ocena 0,0
Pomyśl o pseud... Janusz Odziemkowski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
293
273

Na półkach: ,

Solidne opracowanie traktujące o konfliktach międzynarodowych po II wojnie światowej. Część wojen jest opisana bardzo szczegółowo i sumiennie (wojny z Izraelem czy też I wojna w Zatoce z Irakiem) a część bardzo pobieżnie, wręcz zdawkowo. Niemniej jednak dla miłośników tego tematu książka może się podobać bo pisana jest bardzo rzeczowo i w sposób przejrzysty opisuje większość konfliktów. Jednak dużym minusem dla mnie jest brak jakiejkolwiek mapy, schematu działań czy też zdjęć. A szkoda bo myślę, że te jeszcze bardziej urozmaiciłyby tą pozycję i sprawiły, że chętniej sięgnęłyby po nią osoby nie mające całego atlasu geograficznego w głowie. Mogłaby być wtedy dla nich bardziej czytelna. A tak to wiele rzeczy trzeba sobie wręcz wyobrażać żeby zrozumieć co jest napisane.
Za to duży plus dla autora za podjęcie się zestawienia tego tematu. Na rynku mnóstwo jest książek o obu wojnach światowych za to o najnowocześniejszych konfliktach niewiele.

Solidne opracowanie traktujące o konfliktach międzynarodowych po II wojnie światowej. Część wojen jest opisana bardzo szczegółowo i sumiennie (wojny z Izraelem czy też I wojna w Zatoce z Irakiem) a część bardzo pobieżnie, wręcz zdawkowo. Niemniej jednak dla miłośników tego tematu książka może się podobać bo pisana jest bardzo rzeczowo i w sposób przejrzysty opisuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
395
359

Na półkach: ,

Próba prześliźnięcia się po rozmaitych, czasem mniej już pamiętanych zawieruchach, które spadły na ludzkość po zakończeniu 2WŚ. Bywa, że zupełnie pobieżnie jak w przypadku wojny w Jugosławii czy byłych republikach ZSRR. Czasem z większą szacunkiem dla tematu jak w przypadku spektakularnych łomotów, które lud Izaaka i Abrahama spuszczał swoim sąsiadom oraz jatki między Iranem a Irakiem. Plus czyhające na nieświadomego czytelnika niespodzianki. Choćby w postaci odkrycia, że niejaki Saddam Hussejn był onegdaj sojusznikiem zachodu i ostoją cywilizacji.

Próba prześliźnięcia się po rozmaitych, czasem mniej już pamiętanych zawieruchach, które spadły na ludzkość po zakończeniu 2WŚ. Bywa, że zupełnie pobieżnie jak w przypadku wojny w Jugosławii czy byłych republikach ZSRR. Czasem z większą szacunkiem dla tematu jak w przypadku spektakularnych łomotów, które lud Izaaka i Abrahama spuszczał swoim sąsiadom oraz jatki między...

więcej Pokaż mimo to

avatar
713
694

Na półkach: ,

„Wojna towarzyszyła cywilizacji człowieka przez wszystkie znane nam, opisane piórem historyka, epoki. Była zarówno stymulatorem postępu technicznego, przenoszenia nowych idei, jak i przyczyną wielkich zniszczeń, ofiar i nieszczęść”.

9 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisują akt bezwarunkowej kapitulacji. Wydawać by się mogło iż niewyobrażalny ogrom ofiar i potwornych wojennych zniszczeń, katastrofy gospodarczej i ekonomicznej sprawi, iż nadchodzące lata wolne będą od wszelkich konfliktów o tym charakterze.

Również ustalenia zwycięskich mocarstw i powołanie Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzało do tego, by koszmar którego Europa i Świat zakosztowały w czasie II wojny światowej nigdy się nie powtórzył

NIC BARDZIEJ MYLNEGO!!!

Książka Janusza Odziemkowskiego „Konflikty międzynarodowe po 1945 roku” ukazuje nam dwadzieścia cztery konflikty zbrojne, które miały miejsce w drugiej połowie XX wieku. Dotyczy to zarówno wydarzeń o szerokim międzynarodowym charakterze, jak i tych lokalnych, które nie rozprzestrzeniły się (na szczęście) na zewnątrz, ale dla zamieszkującej je ludności były prawdziwą apokalipsą. Zdarzeń tego rodzaju było oczywiście więcej, lecz ze względu na ograniczenia dotyczące objętości autor skupił się na tych, jego zdaniem decydujących i najważniejszych. To podana w prostej przystępnej formie (zrozumiałej nawet dla laika) analiza tych wojennych wydarzeń, zawierająca szeroki kontekst polityczny, ekonomiczny, gospodarczy i wojskowy. Poparta uwarunkowaniami międzynarodowymi, partykularnymi interesami wielkich mocarstw, a także efektom nowego postkolonialnego układu sił i rodzących się (niekiedy w bólach) nowych tworów politycznych i państwowych. Wiele miejsca zajmuje ówczesna sytuacja międzynarodowa i to jak wpływała ona na powstanie i eskalacje owych działań zbrojnych, zwłaszcza w odniesieniu do dwubiegunowego świata reprezentowanego przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki.

Mamy więc wielkie i wszystkim doskonale znane konflikty jak np: izraelsko-arabski, wojna w Korei, wojna w Wietnamie, interwencja sowiecka w Afganistanie, „Pustynna Burza”, wojna bałkańska. Są też takie, o których zwłaszcza my Europejczycy wiemy bardzo niewiele, albo zgoła nic: konflikty ekwadorsko – peruwiańskie, wojna indyjsko – chińska, algiersko – marokańska, między Somalią a Etiopią, czy Armenią a Azerbejdżanem.

To niepowtarzalną okazje przyjrzenia się mechanizmom działań i zakulisowym wpływom poszczególnych państw, tajnym operacjom wywiadowczym, krętym ścieżką dyplomacji i wielkiego biznesu, wzajemnym układom i zależnością. Obserwujemy ich wpływ na kształtowanie się coraz to bardziej nowocześniejszych technologii wojskowych i około-wojskowych, oraz długofalowych strategii militarnych.

Na pierwszy rzut oka widać znakomite merytoryczne przygotowanie autora, oraz doskonała znajomość realiów dotyczących opisywanych czasów. Trochę zabrakło mi zdjąć dokumentujących poszczególne opisywane konflikty, ale rozumiem iż były one podyktowane ograniczeniami wydawniczymi.

Książka Józefa Odziemkowskiego „Konflikty międzynarodowe po 1945 roku” to znakomita i bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich pasjonatów najnowszej historii Europy i Świata.

To również ostrzeżenie i próba uświadomienia nam, iż instrumenty jakimi dysponuje społeczność międzynarodowa są dalece niewystarczające by utrzymać trwały, czy chodźmy czasowy pokój na świecie.

Warto o tym pamiętać!!!

„Wojna towarzyszyła cywilizacji człowieka przez wszystkie znane nam, opisane piórem historyka, epoki. Była zarówno stymulatorem postępu technicznego, przenoszenia nowych idei, jak i przyczyną wielkich zniszczeń, ofiar i nieszczęść”.

9 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisują akt bezwarunkowej kapitulacji. Wydawać by się mogło iż niewyobrażalny ogrom ofiar i potwornych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    9
  • Historia
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • XX wiek
    1
  • Historia najnowsza
    1
  • Przekartkowane
    1
  • Ulubione
    1
  • Niedoczytane...
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Konflikty międzynarodowe po 1945 roku


Podobne książki

Przeczytaj także