Polska – Ukraina 1920

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
- Data wydania:
- 2017-12-30
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-12-30
- Liczba stron:
- 232
- Czas czytania
- 3 godz. 52 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364708299
- Tagi:
- Piłsudski historia Polski dwudziestolecie II RP historia Ukrainy
Rozważania z perspektywy blisko wieku, kto w tej kwestii bardziej zawinił i czy w roku 1920 istniały szanse na odbudowę niepodległej Republiki Ukraińskiej, mają akademicki charakter, jeśli nie towarzyszy im refleksja, że brak kompromisu w walce o Wołyń i Galicję Wschodnią był porażką obu stron i szeroko otworzył wrota dla ekspansji bolszewickiej Rosji.
Za popełnione błędy Polacy i Ukraińcy zapłacili bardzo wysoką cenę. Ukraina doznała okrutnych stalinowskich represji opłaconych życiem wielu milionów obywateli i 70 lat musiała czekać na nową szansę wybicia się na niepodległość. Polska, opuszczona przez sojuszników zachodnich, uległa w 1939 roku agresji III Rzeszy i Związku Sowieckiego, poniosła ogromne straty i przez 45 lat pozostawała w zależności od Moskwy. Między Polakami i Ukraińcami głęboką przepaść wykopały tragiczne wydarzenia drugiej wojny światowej. Ich uczciwe wyjaśnienie, podobnie jak kultywowanie pamięci o wspólnej walce z ekspansją bolszewickiej Rosji, leży w interesie obu narodów, jeśli wielka idea polsko-ukraińskiej współpracy, jaką przed laty próbowali realizować Józef Piłsudski i Symen Petlura, miałaby żyć i urzeczywistniać się w naszych czasach.
Janusz Odziemkowski
Porozumienie z Polakami było traktowane przez Petlurę jako jedyny możliwy w ówczesnych warunkach „akt ratunku umożliwiający kontynuację naszej walki” i „ruch taktyczny umożliwiający ustanowienie relacji z Europą”. Pomimo nierównoprawnego charakteru sojuszu warto podkreślić, że wkład polskich sojuszników w odrodzenie Armii URL w 1920 roku był bezsprzecznie ogromny. Polacy w miarę swoich możliwości ubierali i uzbrajali ukraińskich żołnierzy, wyposażali ich w niezbędny sprzęt, maszyny, amunicję itd. Warto też podkreślić, że polska pomoc wojskowa nie zakończyła się po zawarciu z Rosją bolszewicką traktatu pokojowego. Była w tym wielka zasługa marszałka Piłsudskiego, który pomimo możliwych komplikacji politycznych znajdował nowe formy i możliwości wspierania Ukraińców i idei sojuszu z nimi sam osobiście nigdy nie porzucił.
Andrij Rukkas
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 5
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Znakomita publikacja w albumowej formie. Dwóch autorów - polski i ukraiński historyk, odmienne opinie w wielu kwestiach, ale w jednej zadziwiająco wspólne POLSKA I UKRAINA w 1920 były razem w obliczu wspólnego wroga, Otaman Symon PETLURA był mężem stanu wybitnego formatu, zaś Polska wydatnie wsparła wysiłki Ukraińskiej Republiki Ludowej w zbudowaniu wolnego Państwa na europejską skalę. Warto takze podklreślić rolę Ukraińców i płk Bezruczki w obronie Zamoscia i rolę 30 000 armii URL we wsparciu WP przeciwko Sowietom. Był to nasz najmocniejszy liczebnie sojusznik .... Warto o tym pamiętać i docenić pomimo wszystkich różnic historycznych (takze przez pryzmat pokoju ryskiego który pozostawił sojusznika ukraińskiego niemal na pastwę losu)
Znakomita publikacja w albumowej formie. Dwóch autorów - polski i ukraiński historyk, odmienne opinie w wielu kwestiach, ale w jednej zadziwiająco wspólne POLSKA I UKRAINA w 1920 były razem w obliczu wspólnego wroga, Otaman Symon PETLURA był mężem stanu wybitnego formatu, zaś Polska wydatnie wsparła wysiłki Ukraińskiej Republiki Ludowej w zbudowaniu wolnego Państwa na...
więcej Pokaż mimo to