Z przysłowiami za pan brat

Okładka książki Z przysłowiami za pan brat Renata Piątkowska
Okładka książki Z przysłowiami za pan brat
Renata Piątkowska Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
literatura dziecięca
BIS
2007-01-01
2007-01-01
978-83-7551-027-0
przysłowia

Okładka książki Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata Marcin Minor, Renata Piątkowska
Jak to się zac... Marcin Minor, Renat...
Okładka książki LEGO Books. Niezwykłe opowieści o smokach Reynoso Naibe, Nnedi Okorafor, Renata Piątkowska, Helen H. Wu
LEGO Books. Ni... Reynoso Naibe, Nned...

Okładka książki Skąd się biorą dziury w serze? Historyjki dla ciekawskich dzieci Christian Dreller, Petra Maria Schmitt, Heike Vogel
Skąd się biorą... Christian Dreller, ...
Okładka książki Gębolud Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Żelewska
Gębolud Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Pamiętnik grzecznego psa Wojciech Cesarz, Joanna Rusinek, Katarzyna Terechowicz
Pamiętnik grze... Wojciech Cesarz, Jo...

Ciekawa książka, głównie dla młodszego czytelnika, ale przyznam się, że o niektórych przysłowiach nawet sam nie słyszałem.
Polecam jako lekturę dla najmłodszych czytelników

Polecam jako lekturę dla najmłodszych czytelników

2066

Książka "Z przysłowiami za pan brat" Renaty Piątkowskiej zabiera nas w fascynujący świat 19 opowiadań, które przybliżają nam bardzo znane przysłowia.
Dzieci z zainteresowaniem je słuchały i z przyjemności ilustrowały tworząc książeczkę o przysłowiach:
- "wpaść jak po ogień", czyli pojawiać się gdzieś na krótko i szybko wyjść,
- "wpaść jak śliwka w kompot", czyli wpaść w nie porę,
- "zakazany owoc smakuje najlepiej", czyli zawsze mamy ochotę na to, czego nam nie wolno,
- "kto kupuje czego mu nie trzeba, nie ma potem za co kupić chleba", czyli nieprzemyślane zakupy prowadzą do braku pieniędzy na zrealizowanie naszych marzeń i pragnień,
-"mydlić komuś oczy", czyli ktoś nasz oszukał lub wprowadził w błąd,
- "nie chwal dnia przed zachodem słońca", czyli nie należy wydawać pochlebnych ocen, bo mogą okazać się nieprawdziwe,
- "każdy ma swego mola, co go gryzie", czyli samotność ma dziurę w duszy,
- "z zatargu braci, wróg się bogaci", czyli podzieleni i skłóceni jesteśmy łatwym celem dla nieprzyjaciół,
- "gdy kot śpi, myszy harcują", czyli kiedy nie masz kontroli to następuje lekceważenie reguł i obowiązków,
- "rozebrać się do rosołu" oraz wiele innych.
Serdecznie polecam.

- "wpaść jak po ogień", czyli pojawiać się gdzieś na krótko i szybko wyjść,
- "wpaść jak śliwka w kompot", czyli wpaść w...

Fajna.

Fajna.

W książce znajduje się 19 najbardziej popularnych polski mądrości. Autorka poprzez krótkie historie tłumaczy skąd wzięło się dane wyrażenie oraz wyjaśnia znaczenie danego przysłowia.

Ciekawa i pouczająca pozycja, wzbogacona kolorowymi ilustracjami. I tak na przykład z książki dowiemy się skąd wzięło się przysłowie „wyjść jak Zabłocki na mydle”, „mowa jest srebrem a milczenie złotem”, "żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” …

Nie na darmo mówi się, że przysłowia to mądrość narodu, utrwalone w nich prawdy są ponadczasowe i opierają się na tradycji ludowej z której warto czerpać wiedzę. Używając ich na co dzień może nie zdajemy sobie sprawy z genezy ich powstania.

Bardzo ciekawa książka poszerzająca horyzonty wiedzy z zakresu języka polskiego. Polecamy wszystkim dzieciakom!
wopisie.pl - tu dzieci mają głos!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka dla dzieci, które dowiedzą się z jakich sytuacji wzięły przysłowia. Dla dorosłych warta polecenia, bo mogą sobie przypomnieć o znaczeniu przysłów.

Uwielbiam wszelakie przysłowia,wszak to jakaś mądrość z nich wypływa!
Książkę wysłuchałam z przyjemnością jako przerywnik w słuchaniu czarnobylskich reportaży. Pomogło.
Wiem,że adresowana jest raczej dla młodszego czytelnika a i mnie co nieco poprzypominała. Przyznaję się do nieznajomości pochodzenia niektórych przysłów. Książkę z chęcią zakupię mojej wnuczce.

Uwielbiam wszelakie przysłowia,wszak to jakaś mądrość z nich wypływa!

Według mnie lektura obowiązkowa dla dzieci gdzieś od 6 do 10 lat, a nawet rodzice przeczytają z ciekawością. Wiele przezabawnych historii, które przybliżają nam nie tylko polskie przysłowia.
Polecam bo książka ciekawa i pouczająca.

Polecam bo książka ciekawa i pouczająca.

Natknęłyśmy się przypadkowo w bibliotece, Tosia sama wybrała, trafiła doskonale.Czytając córce, sama dowiedziałam się wiele na temat historii przysłów, napisana ciekawie, przystępnie, a córka zabłysła wiedzą na lekcji ;)

Fajna Książka która mówi o co chodzi w niektórych przysłowiach.
Jest dużo takich których nie znałam. Serdecznie polecam :)

Fajna Książka która mówi o co chodzi w niektórych przysłowiach.
Jest dużo takich których nie znałam. Serdecznie polecam :)

• Dla dzieci
  • Czytane z córką
  • 2009 i wcześniej
  • Mój księgozbiór. ;)
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Z przysłowiami za pan brat