Florka. Listy do Józefiny

Okładka książki Florka. Listy do Józefiny Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Okładka książki Florka. Listy do Józefiny
Roksana Jędrzejewska-Wróbel Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: FLORKA literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
FLORKA
Wydawnictwo Literatura
2008-10-01
2008-10-01
56 min.
dla dzieci

Okładka książki Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Zielobór. Czy ... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Świąteczne opowiadania Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małgorzata Korbiel, Marcin Mortka, Marcin Przewoźniak, Katarzyna Ryrych
Świąteczne opo... Agnieszka Frączek,&...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

"Florka. Listy do Józefiny" autorstwa Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel z ilustracjami Jony Jung to, jak mówi tytuł, opowiadania przygód Florki w formie listów ryjówki do Józefiny, poznanej podczas wakacji myszki. Dziewczynki bardzo się zaprzyjaźniły i obiecały pisać do siebie jak najczęściej.

W swoich listach do myszki, Florka relacjonuje to, co dzieje się w jej życiu. O tym jak zachorowała na świnkę, jak nie mogła się doczekać odpowiedzi na poprzedni list oraz o trudzie utrzymania sekretu w tajemnicy. Jednak najwięcej uwagi, Florka poświęca zmianie, jaka nastąpiła w jej rodzinie, która się powiększyła. Po dłużącym się oczekiwaniu, wreszcie rodzice wrócili ze szpitala, ale z dwoma zawiniątkami. Nikt nie spodziewał się bliźniaków, które wywróciły rodzinne życie ryjówek do góry nogami. Świat Florki również stanął na głowie. Nie jest jej łatwo być starszą siostrą, gdy dorośli przestają zwracać na nią uwagę. Całe szczęście, nieoceniona babcia Balbina przybyła jej z pomocą.

Czy Florce uda się odnaleźć w nowej sytuacji?

Krótkie opowiadania są bardzo zabawne, tak jak czasami bywa świat w dziecięcym pojmowaniu. Odbiór rzeczywiście przez dzieci o otwartym umyśle, często wprawia w zdumienie, a nawet w refleksję.

Na uwagę zasługują wyraziste i bardzo sympatyczne ilustracje.

Trochę zabrakło mi poważnego potraktowania Florki przez rodziców w chwilach, gdy bardzo ich potrzebowała i nie otrzymywała uwagi i wsparcia z ich strony w bez wątpienia trudnej dla niej sytuacji, co wyraźnie sygnalizowała.

Książka o ryjówce, która oczekuje na rodzeństwo i jakoś musi sobie radzić z nowymi domownikami. Bardzo fajna opowieść z perspektywy małego człowieka, zabawna, sympatyczna, trochę przewrotna, a jednocześnie miejscami bardzo mądra. Utkwił mi mocno w pamięci na przykład epizod o tym, jak jeden z bliźniaków wpadł do kosza na pranie w łazience. Do tego całkiem niezłe ilustracje. Mnie i mojemu trzyipółlatkowi się podobało.

Zabawne przygody Florki pisane w formie listów do koleżanki. Poznajemy myślenie dziecka kiedy m.in.pojawia się w domu młodsze rodzeństwo.

Bardzo przyjemna seria o małej ryjówce. Zabawne historie pisane przyjemnym dla dziecka językiem. Dla dziewczynek w wieku 5-6 lat. Rozdział gdy Ryjówka dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo rozbawił moją córkę do łez.

"Listy do Józefiny" to moim zdaniem najlepsze opowiadania Florki.
Mała ryjówka wreszcie odkrywa sekret rodziców. Urodzi jej się rodzeństwo. Po urodzeniu okazuje się, że jest ono...podwójne! Niestety jej bracia ciągle płaczą i krzyczą a w dodatku nikt nie zwraca na nią uwagi. W końcu odkrywa że jej bracia którzy okazali się Ludomirem i Lutosławem, wcale nie są tacy źli. Wreszcie spełnia się marzenie Florki, dostaje zwierzątko [rybkę]. Rybka wydaje się smutna i znudzona. W końcu do rybki przychodzi przyjaciel, druga rybka. Florka zauważa że wszyscy kogoś mają, a ona ma Józefinę. Polecam wszystkim, którzy lubią zabawne książki.

"Listy do Józefiny" to moim zdaniem najlepsze opowiadania Florki.

Florka zmaga się z takim problemem, co niejeden przedszkolak ;) Mianowicie dowiaduje się, że niebawem będzie miała rodzeństwo. Przesympatyczna książka, napisana w formie listów z dużym poczuciem humoru i większym jeszcze niezrozumieniem niektórych zachowań rodziców;)
Polecam nie tylko wszystkim dzieciom, które niebawem zostaną starszą siostrą/bratem! :)

www.bajarkanatopie.blog.pl

Polecam nie tylko wszystkim dzieciom, które niebawem zostaną starszą siostrą/bratem!...

Bardzo fajna forma listów. Dla dzieci to coś wyjątkowego. Mojemu synusiowi książeczka bardzo przypadła do gustu.

Przeczytałem dzisiaj synkowi. Fajna, ciepła książeczka. Interesujące ujęcie oczekiwania na przyjście na świat rodzeństwa, nowych zadań i problemów pojawiających się w życiu "starszej siostry lub brata". Ciekawe podpowiedzi dla rodziców. I jeszcze forma listów, no, no, no. Brawo.

"Florka. Listy do Józefiny", to zbiór opowiadanek w formie listów, pisanych przez tytułowa Florkę do koleżanki z wakacji Józefiny. Książeczka napisana jest w pierwszej osobie, z punktu widzenia małego dziecka, co jest wielką zaletą tej książeczki. Roksana Jędrzejewska-Wróbel potrafi napisać interesującą książeczkę dla dzieci, która zawiera wiele cennych morałów dla rodziców, a wszystko kolorowo i pogodnie zilustrowane przez Jonę Jung.

• Biblioteka
  • Dla dzieci