Największe skandale w świecie filmu

Okładka książki Największe skandale w świecie filmu Przemysław Słowiński
Okładka książki Największe skandale w świecie filmu
Przemysław Słowiński Wydawnictwo: Videograf II film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Videograf II
2011-08-30
2011-08-30
skandal aktorzy

Całkiem niezłe opowiadania z historiami, o których każdy gdzieś tam coś słyszał, a tu z detalami, co kto komu zrobił i w jakim kontekście. Chyba polecam.

Nezłe czytadło, dość lekko i sprawnie napisane, choć tego wspólnego mianownika dla wszystkich opowieści jest mało... Dobór problematyczny. Tam, gdzie opisane są tylko fakty- jest OK, gorzej, gdy autor zaczyna próbować tłumaczyć nam rzeczywistość, ideologie, background polityczny (np w przypadku afery Rywina). Do szybkiego przeczytania.

Zastanawiałem się właśnie, jak by tu oględnie napisać, że jestem trochę rozczarowany merytorycznym poziomem, kiedy przypomniał mi się tytuł zbioru i zapytałem sam siebie: czegoś ty chłopie oczekiwał po książce ze słowem „skandale” w tytule, wysokiej jakości?

Osiemnaście opowiadań:
15. Sharon Stone
16. O. J. Simpson
17. Lew Rywin
18. Leni Riefenstahl

Jedne historyjki z filmem maja wspólnego więcej, inne mniej (określenie „największe” jest już zupełnie subiektywne),ale wszystkie zawierają najbardziej podstawowe fakty, relacje z wydarzeń oraz spekulacje, fantazje i średniego lotu manipulacje emocjami czytelnika. Tym niemniej jest to całkiem prosta rozrywka dla niezbyt wyrobionego czytelnika albo do podróży, jednak na poziomie o dwa punkty wyższym niż „Fakt”.

Osiemnaście opowiadań:
1. William R. Hearst
2. Benjamin "Bugsy" Siegel
3. Igo Sym
4. Charlie Chaplin
5. Brigitte...

Nie znałam trzech historii, a raczej nie słyszałam dotąd o trzech (a jako że naprawdę chętnie sięgam po lektury związano z kinematografią, to Autor naprawdę się postarał). Książka napisana lekko, nieco bulwarowo (ale nie aż tak, jak mogłaby sugerować okładka). Lekturę polecam. Ot, osiemnaście opowieści, które świetnie sprawdzą się np. w czasie podróży autobusem. Tylko mimo wszystko nawet te dramaty wydają się być nieco wyreżyserowane, ba naciągane, ale że to życie pisze najciekawsze scenariusze to jest taki truizm, że każdy scenarzysta (zwłaszcza jeśli ta wypowiedź towarzyszy odrzuceniu scenariusza) na sam dźwięk tych słów ma prawo dostać spazmów...

Mimo tandetnego tytułu i jeszcze gorszej okładki muszę przyznać, że to całkiem przyzwoita książka. Autor zawarł w niej osiemnaście historii ludzi kina polskiego i amerykańskiego. Znajdziemy tu ciekawe i niejednokrotnie wstrząsające fakty z życia między innymi Romana Polańskiego, Chaplina czy Marlona Brando.

Niejako od drugiej strony poznajemy świat "pięknych, sławnych i bogatych", w którym pomiędzy bogactwem i blichtrem czuć próżnością i wyjątkową demoralizacją.

Polecam. Książka lekka, napisana składnie, prosto i przyjemnie. Idealna na deszczowy wieczór.

Niejako od drugiej strony poznajemy świat "pięknych, sławnych i...

Fantastyczna! Można zachwalać bez końca. Autor ma lekkie pióro i doskonale wie, co zanotować, a co pominąć, by jego książkę czytało się jak najlepszy kryminał czy romans. Pełno tu anegdot, ciekawostek i mało znanych faktów przez co publikacja oceniam, jako bardzo, bardzo interesującą. Tutaj nawet przypisy są ekscytujące! Za sprawą tego pana wreszcie zrozumiałam, o co chodziło w sławnej aferze Rywina, dziękuję. Wyjaśnia wszystkie skandale krok po kroku, odwołuje się do rożnych źródeł i teorii, niczego nie pomija. Nie zmieniłabym ani zdania w tej książce. Oto lista osób, których poczynania opisano:
* William R. Hearst
* Sophia Loren
* Rock Hudson
* Yves Goulais, Andrzej Zaucha i Zuzanna Leśniak
* Sharon Stone
* O. J. Simpson (nie wiem, co ma wspólnego z filmem, ale niesamowita historia)
* Lew Rywin
* Leni Riefenstahl

W pewnym sensie można uznać za sensację pewne ciekawostki, mało znane fakty. Krótko, zwięźle i na temat, czyta się dobrze.

• Sensacja
  • Reportaże, wywiady, felietony
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Biografie. Na faktach.
  • Filmowe

Dodaj cytat z książki Największe skandale w świecie filmu