Misja Honor

Okładka książki Misja Honor David Weber
Okładka książki Misja Honor
David Weber Wydawnictwo: Rebis Cykl: Honor Harrington (tom 12) Seria: Science Fiction fantasy, science fiction
Honor Harrington (tom 12)
Science Fiction
Mission of Honor
Rebis
2011-01-01
2011-01-01
Jarosław Kotarski
s-f fantastyka

Okładka książki 1634: Wojna bałtycka Eric Flint, David Weber
1634: Wojna ba... Eric Flint, David W...
Okładka książki To End in Fire Eric Flint, David Weber
To End in Fire Eric Flint, David W...
Okładka książki 1633 Eric Flint, David Weber
1633 Eric Flint, David W...

Książka jest kontynuacją wydarzeń tytułu "Zarzewie Wojny" z cyklu "Saganami". Z uwagi na to, że w tamtym utworze zawarty był cały charakterystyczny dla Webera wstęp skupiający się na polityce i dyplomacji, ten utwór jest znacznie krótszy od poprzednich tomów cyklu głównego, następuje w nim rozwinięcie akcji zarówno z serii głównej oraz obu sequelów (tj. cyklów Saganami i Królowej Niewolników). Jeden z najlepszych tomów cyklu głównego jak dotąd, co jest miłą niespodzianką po poprzednich bardzo słabych wydaniach.

Jestem po lekturze setu liczącego 13 tomów. Zatem należy się krótkie podsumowanie.
Szacunek Panie Weber! Czytając cykl miałem wrażenie że zostałem przeniesiony w czasie z okresu wojen napoleońskich i przygód Horatio Hornblowera autorstwa C.S. Forestera do dalekiej przyszłości.
Niezłe tempo akcji.
Ku mojemu zaskoczeniu młócka i rąbanka wśród efektownych eksplozji laserów i reaktorów stanowi chyba mniej niż 1/4 zawartości cyklu za to pozostałe wątki prywatne i polityczne są całkiem ciekawe i wcale nie nużą.
Ruszam na poszukiwania 14 tomu.

Niezłe tempo akcji.
Ku mojemu zaskoczeniu młócka i rąbanka wśród efektownych eksplozji laserów i...

Kolejny tom w Universum Honor. Zaczęło się nudno. Dużo polityki, i jeszcze raz polityki. Zastanawiałem się, czy nie dać sobie spokoju z tą książką, ale dobrze, że tego nie zrobiłem. Akcja nabiera tempa. Odwracają się losu Imperiów. Pojawia się nowy mocny gracz. Końcówkę czytałem już w każdej wolnej chwili, nie mogąc doczekać się rozwiązania. A teraz zabrałem się za kolejną część. Polecam.

Noooo, panie Weber..... Ucziwie muszę przyznać, iż autor się postarał. W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu, Misję Honor czytałem z przyjemnością, i wiem iż niedługo ponownie do Niej wrócę ;)

dlaczego na polską edycję trzeba czekać tak długo ?!
;-)

dlaczego na polską edycję trzeba czekać tak długo ?!
;-)

Co prawda nie skończyłem jeszcze lektury więc książki jako całości oceniać nie będę, ponieważ jest to kolejny tom Space Opery o losach Honor Harrington opinię o cyklu zdążyłem juz sobie wyrobić
Co mi się podoba ?

+Chonologia i ciągłość
Główną bohaterkę poznajemy kiedy jako komandor Królewskiej Marynarki Manticore obejmuje pierwsze samodzielne dowództwo. Przez lata obserwujemy jak zdobywa doświadczenie,nowych przyjaciół i wrogów. Widzimy kolejne zawirowania jej kariery, a wszystko to spójne i powiązane z wydarzeniami ze swiata okazanego w książkach

+Militaria
Weber ma ciekawe podejście do przedstawiania pojedynków w kosmosie inne od tego co pokazują np Gwiezdne Wojny czy Star Trek, gdzie wystarczyło wyjrzeć za "okno" i widziało się wrogie okręty Pojedynki artyleryjskie toczą się na wielkie odległości, opierają się na busrowych salwach rakiet. Jeśli zaś dojdzie do boju spotkaniowego z urzyciem laserów, jest on krótki zażarty i z fatalnym skutkiem dla wszystkich uczestników

+Polityka
Polityka odgrywa w książkach Webera równie ważną, a czasem ważniejszą rolę, co bitwy i kampanie. Dlatego też cieszy mnie bardzo że z rownie dużym napięciem i zainteresowaniem czyta się okolejnych spiskach, intrygach i przewrotach politycznych. Wszystko to tworzy logiczną całość, a każde działanie ma swoje przyczyny i skutki.

+Postacie poboczne
Przez cały cykl przewija się spora menażeria postaci drugoplanowych i to zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Wsztystkie one są wyraziście nakreślone, różnorodne i mają jasne motywy dzialania. Autor poświęca im równie dużo uwagi co tytułowej bohaterce, dzięki czemu również się do nich przywiązujemy, interesują nas ich losy, a jeśli umierają odczuwamy autentyczny żal.

Co mi się nie podoba

-Honor Harrington

W moim odczuciu, przynajmniej w początkowych tomach serii jest zbyt wyidealizowana (charyzmatyczna,inteligentna, doskonały takyk, dowódca, mistrzyni sztuk walki itp itd)
Wady które posiada są mało istotne i w dużej części zrekompensowane przez wszystkie zalety. Poza tym spore fragmenty książki poświęcone są momentom kiedy Honor Harrrington użala się nad sobą i rozpamiętuje sytuacje na które miała tylko minimalny wpływ

-Czarno biały świat

Postacie są albo pozytywne, albo negatywne, czarne albo białe
Jeżeli należysz do "tych dobrych", jesteś inteligentny, logicznie myślisz, poświęcasz swoje dobro dla dobra ojczyzny
Jeżeli należysz do "tych złych" jesteś głupi, krótkowzroczny, i zajęty walką o własne interesy. Praktycznie nie ma wyjątków

i To by było na tyle, serdecznie polecam cały cykl, mimo iż jak zawsze są lepsze i gorsze części

Co mi się podoba ?

+Chonologia i ciągłość

Nawet nie zauważyłem kiedy skończyłem to arcydzieło fantastyki militarnej. Kolejne już arcydzieło w dorobku tego autora. A niestety nie wiem jak długo będę zmuszony czekac na następne. Na szczęście wiem, że następne będą bo 2 następne powstały a 3 jest zapowiadane. Niemniej ta wiedza nie zmienia faktu, że oczekiwanie na dalsze części będzie trudne...

znowu trochę za dużo polityki, ale jest kilka przełomowych fragmentów dla których warto przeczytać

Kolejny tom tasiemca pod szyldem Honorverse. Dużo lepszy od poprzedniego tomu, Bitwy o Torch.
No i jest zaczepisty tekst od niedźwiedziu: "...miała temperament niedźwiedzia grizzly z hemorodidami, ktory właśnie sra szyszkami". Czy coś koło tego. Obowiązkowa pozycja dla każdego fana Davida Webera :).

• Science Fiction
  • David Weber