Słoneczny blask

Orbita
1994-01-01
1994-01-01
powieść literatura piękna fakt

Norma Klein autorka książki pt. '' Słoneczny blask'' przedstawia, w niej wzruszającą opowieść jak to jest być młodą matką, zakochaną, a zarazem umierającą.

Wydarzenia opisane w tej książce są oparte na prawdziwych faktach.

Kate bardzo kocha swoją córkę Jill. Ona jest jej oczkiem w głowie. Kate nie miała okazji zaznać prawdziwej miłości w domu rodzinnym od strony matki.

Matka Kate była zazdrosna o uczucia córki. Twierdziła, że jej mąż zawsze ją faworyzuje. Nie było to prawdą. Tata Kate kochał wszystkie jej siostry Kate, ją również nie wyróżniając jej.

Bohaterka może jedynie liczyć zawsze na pomoc i wsparcie ze strony męża, sąsiadki, siostry. Z tym że matka utrudnia jej kontakt z siostrą.

Kate mimo młodego wieku wie, co to znaczy kochać i sama potrafi kochać.

Czasem sama ma wątpliwości czy kocha za mało, czy za dużo? Pragnie tak, jak każdy uczucia zaznać prawdziwego uczucia miłości i sama próbuje z nią się dzielić.

Jest to na tyle bardzo dobrze napisana historia przez autorkę, że czytając, ją uroniłam nie jedną łzę, gdyż los Kate nie był mi obojętny w trakcie, kiedy zapoznawałam się z nim.

Każdy z nas boi się uczucia wczesnej śmierci z powodu choroby, która pojawia się nieoczekiwanie na drodze życia mogącego jeszcze cieszyć się nim jeszcze dłużej.

Czy Kate pokona trudności i jak z nimi sobie poradzi, o tym warto, się przekonać czytając tę książkę?

Wydarzenia opisane w tej książce są oparte na prawdziwych faktach.

Powieść to oparta na faktach historia młodej kobiety - Jacquelyn M. Helton, która zmarła na nowotwór złośliwy. Dwudziestolatka to zakochana i umierająca młoda matka. Kobieta przed śmiercią postanawia napisać książkę - pamiętnik na taśmie magnetofonowej dla malutkiej córeczki. Mama w swoich zapiskach stara się przekazać Jill najważniejsze rzeczy, których nie będzie miała okazji osobiście jej powiedzieć. Główna bohaterka bardzo kocha swoje dziecko i męża Sama. W domu rodzinnym kobieta nie zaznała miłości, a jedyną osobą na którą może liczyć jest młodsza siostra Pat.
Wzruszająca historia młodej matki, która nie dała rady wygrać z chorobą, ale ostatnie dni życia spędziła najlepiej jak mogła. Historia pokazuje także bezgraniczną miłość rodzica do dziecka.

Skuszona świetną oceną na lc postanowiłam sięgnąć po tę pozycję. Spodziewałam się, że będzie to powieść obyczajowa, może trochę romans, ot, taka kobieca lektura. Niestety srodze się rozczarowałam.
Początkowo narracja łudząco przypominała mi fragmenty "Opowieści podręcznej", w których główna bohaterka opisywała swoje sielskie życie przed rewolucją obyczajową. Niestety, książka jest strasznie nudna, jest to zwyczajna historia niezbyt rozgarniętej młodej kobiety, która przed 20. urodzinami ma już dziecko i drugiego męża. Niewiele się o nich dowiadujemy, a to, co serwuje nam autorka nie pozwala polubić nam bohaterów. Historia jest nijaka, narratorka dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora i stara się przeżyć ostatnie dni, przygotowując siebie i bliskich do rozstania. W zasadzie nic się u niej nie zmienia, nadal opiekuje się córką, beztrosko trwoni czas na bezproduktywne spędzanie czasu z mężem-obibokiem-artystą. Sam (czy Ben, już nawet zapomniałam, jak rzeczony mąż miał na imię) przynajmniej stara się coś w sobie zmienić, stanąć na wysokości zadania, które przed nim stawia umierająca ukochana, skutecznie szuka pracy, godząc pasję z obowiązkami. Bohaterka (niesamowite, od wczoraj zapomniałam także jej imienia, chyba Kate) mimo bólu i postępującego kalectwa stara się przygotować dla córki książkę-słuchowisko z zapisem swoich przemyśleń, które rzekomo mają jej pomóc w dorosłym życiu - nic bardziej bezużytecznego widocznie nie przyszło jej do głowy. Lepiej zrobiłaby, sprzątając na pożegnanie ich zagraconą norę. Wyobrażam sobie ich dom jako mały, zakurzony kurnik, pełen niepotrzebnych, zużytych przedmiotów, śmieci, z zagraconą, upapraną zaschniętym jedzeniem kuchnią.
Dostajemy jeszcze kilku mało znaczących bohaterów, z których najbardziej polubiłam Pat - młodszą siostrę Kate oraz lekarkę, która wydawała się kompetentną a przy tym współczującą osobę.
Ogólnie nie polecam - słaba pozycja, o której z ulgą zapomnę.

Norma Klein przedstawiła w książce wzruszającą opowieść jak to jest być młodą matką, zakochaną, zarazem umierającą.Wydarzenia opisane w książce oparte są na prawdziwych wydarzeniach.Kate bardzo kocha swoją córkę Jill, która jest oczkiem w jej głowie. Kate nie zaznała prawdziwej miłości w domu rodzinnym. Bohaterka może wyłącznie liczyć na męża i siostrę, z tym,że matka utrudnia jej kontakty z siostrą. Kate mimo młodego wieku wie, co to znaczy kochać. Czasem ma wątpliwości...ale kto z nas nie ma. Pragnie tak jak każdy miłości i sama próbuje nią się dzielić. Czytając tą książkę czytelnik uroni nie jedną łżę. Córka Jill towarzyszy jej do końca, choć jest malutka. Książkę tę polecam każdemu. Jest wzruszająca. Kate przegrała z chorobą,ale wygrała życie, z którym nie zawsze było jej dane żyć tak jak marzyła.Bohaterka była szczęśliwa.

rewelacja

rewelacja

• Literatura współczesna
  • Obyczajowe
  • Przeczytane 1995
  • Historie prawdziwe
  • Psychoonkologia
  • Przeczytane 1996

Dodaj cytat z książki Słoneczny blask