Ślepy ferman: trzy mikropowieści

Dorota Horodyska
Meridian
literatura albańska totalitaryzm Dorota Horodyska
Inne

Pierwsze opowiadanie przyzwoite - motyw wykorzystywania wierzeń przez totalitarne państwo, rozpętywania nagonek, niepewności, walki na szczycie. Nienajgorsze, ale zbyt łopatologicznie przedstawione, niepozostawiające niedopowiedzianego niedosytu potrzebnego w tego rodzaju opowieściach. Druga nudna. Trzecia to ja nie wiem nawet. I tyle.

Pierwsze opowiadanie polityczne dobre. Trafnie o przewrotności władzy i bezradności społeczeństwa.
Pozostałe dwa opowiadania dużo gorsze.

Wspaniały zbiór 3 powieści, z których każda jest napisana innym stylem. "Ślepy ferman" to cudowna gawędziarska alegoria państwa totalitarnego, która swoim stylem przypomina Andricia, co jest dla mnie sporym atutem. "Pokolenia Hankonatów" To z kolei ciekawa kronika rodzinna przeplatana rożnymi historycznymi wydarzeniami, która tez w pewnym stopniu może wydawać się alegorią...

Dyskusje

• Bałkany