Powrót do domu

Okładka książki Powrót do domu Natasha Radojčić-Kane
Okładka książki Powrót do domu
Natasha Radojčić-Kane Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Inne Historie literatura piękna
Inne Historie
Homecoming
W.A.B.
2007-01-01
2007-01-01
Wojciech Fladziński

To nie jest zwykła książka o żołnierzu, który wrócił z wojny. To jest bardzo smutna próba analizy tego, co wojna robi z ludźmi - zarówno tymi, którzy w niej walczą, jak i tymi, którzy zostali w domach, żeby jakoś przeżyć ten przerażający czas; jak zmienia najlepszych przyjaciół w najgorszych wrogów i jak przewartościowuje nasz system moralności. W tej książce dom nie ma w sobie nic ze swojej symboliki bezpieczeństwa, szczęścia i spokoju - to miejsce, gdzie dopadają nas duchy przeszłości i lęku o przyszłość, które - "jeśli jesteśmy nieostrożni [...], wychodzą i już po nas".

Ciężka, duszna atmosfera powojennej Bośni przedstawiona na przykładzie rodzinnej wioski głównego bohatera, Muzułmanina Halida. Gotowy scenariusz dla reżysera pokroju Wojciecha Smarzowskiego.

Dobra książka o powojennej Bośni. Prosty styl jest według mnie w tym przypadku zaletą.

Ludzkie dylematy i wielkie nieszczęścia spowodowane wojną. Gdyby ludzie czytali więcej takich książek może wojen było by mniej? Ludzka psychika zniszczona przez tragizm wyborów i ucieczka od .... normalności, której niektórzy nie maja szczęścia doświadczyć....

Książka opowiada o Bośniaku Halidzie, który po czterech latach wraca do domu. Przez dwa dni tuła się po okolicy, gdyż boi się iść do matki . Wojenne wspomnienia topi w alkoholu. Wioska już nie jest taka jak wcześniej. Bohater przeżywa w ciągu tych dwóch dni kilka wydarzeń, które odmieniają go. Przegrywa wszystkie pieniądze, które zarobił w czasie wojny, gdyż chciał rozpocząć nowe życie z kobietą do której żywił swoje uczucia oraz z jej synem. Bośniacy i Serbowie ciągle żyją z nieukrywaną wrogością do siebie, gardzą sobą i obwiniają się o każdą krzywdę wyrządzoną drugim.

Ta książka opowiada o trudach wojny, wyborach. Opisuje nam losy ludzi w czasie bratobójczej walki w Bośni. Historia jest dosyć tragiczna, ale też z nutą humoru. Osobiście czytając tę książkę nie odczuwałam tych złych emocji. Nie odczuwam tych krzywd wyrządzonych ludziom. Ja widzę tylko powrót głównego bohatera, jego alkoholizm, hazzard i jego zabawy. Brakowało mi więcej faktów z wojny. Uważam, że to powinien być najważniejszy wątek, no ale autorka zdecydowała inaczej i nie będę kwestionować jej wyboru.
Mimo tego faktu genialnie ukazane były podziały ludzi jakie powstały po wojnie. Jak każdy był dyskryminowany, bo był Cyganem lub miał inne pochodzenie.

Uważam że, mimo tych minusów powinniśmy sięgnąć po tą pozycję. Warto wiedzieć o co toczyła walkę Bośnia. Powinniśmy mieć świadomość tego co działo się w Europie XX wieku. Okrucieństwo nie zostało ukazane więc, każdy kto ma słabe nerwy z pewnością może sięgnąć po tą lekturę.

Wiem, że ta recenzja jest dosyć krótka, ale szczerze nie ma co wiele się rozpisywać nad książka. Myślę, że najważniejsze informacje zawarłam. I to by było na tyle, jeśli chcecie wiedzieć coś więcej z pewnością przeczytajcie tę książkę lub napiszcie do mnie.

Cała recenzja http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/2015/02/powrot-do-domu.html

Po wakacjach spędzonych w Czarnogórze, po zwiedzeniu Sarajewa, Dubrownika... namiętnie sięgam po powieści dotykające problemów bałkańskich wojen. Dotyka trudnych tematów, nie tylko dlatego, że wojennych. Generalnie relacji ludzkich, a to łatwe nie jest, co nie? Polecam :)

Bardzo fajnie napisana książka. Dobra fabuła, lekko się ją czytało. Ukazuje faktycznie tragizm wojny i traumę powojenną. Jedna z lepszych powieści o tej tematyce.

Zapowiada się dobrze, ale z czasem główny bohater staje się coraz bardziej irytujący, następujące wydarzenia coraz bardziej nieskładne. Na pewno książka dobrze pokazuje rzeczywistość w powojennej Bośni, podziały między ludźmi, głód i biedę, ale wg mnie sporo jej zabrakło.

Poruszająca , wstrząsająca ...

Poruszająca , wstrząsająca ...

ciężka rzecz.

ciężka rzecz.

• Bałkany
  • Literatura bałkańska
  • 2011

Dodaj cytat z książki Powrót do domu