W pierścieniu ognia

Flannery O'Connor Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
A Circle in the Fire
literatura piękna
Maria Skibniewska
Proza Współczesna
Maria Skibniewska opowiadania literatura amerykańska

Ta książka to wybór opowiadań, a w zasadzie obrazków z życia zwykłych ludzi w południowych stanach USA w latach 40.– 60. XX wieku. Zapewne w Stanach te opowiadania wydawane były w miarę na bieżąco, w Polsce ukazały się w 1975 roku. I dlatego też nie uświadczysz tu ani grama tzw. poprawności politycznej, której zaraza przetacza się od jakiegoś czasu przez świat.

Dziś pewnie...

Opowiadanie "Uchodźcy" polecam wszystkim krajanom.

Jestem oczarowany.

Nad 'W pierścieniu ognia' mógłbym się rozwodzić bez końca. Takich puent, jakie wychodzą spod pióra O'Connor, ze świecą szukać u innych autorów - kiedy trafiają, ślą czytelnika na kolana niczym przykładnego katolika. Z tego względu, jak i z wielu innych, tytułowe opowiadanie pozostaje dla mnie pisarską maestrią.

Flannery O'Connnor należy do czołowych pisarek związanych z amerykańskim Południem. Jej zbiór opowiadań "W pierścieniu ognia" gwarantuje ucztę duchową na wysokim poziomie.

Dziewięć utworów zawartych w tym tomie łączy tematyka związana ze społecznymi problemami, kwestiami religijnymi, zwłaszcza fanatyzmem, oraz skomplikowanymi relacjami między ludźmi, które nieraz prowadzą...

2025

Na półkach: , , , ,

Napisałabym dokładnie to samo, co przy opinii 'Kulawi wejdą pierwsi i inne opowiadania' tej samej autorki, dlatego też nic nowego nie będę dodawać. Po prostu warto przeczytać opowiadania Flannery O'Connor, bo są tego warte.

• Kolonializm i post
  • Proza
  • Rozczarowanie
  • Północnoamerykańska
  • Domowe
  • Nowele/Opowiadania
więcej mniej

Dodaj cytat z książki W pierścieniu ognia