Tajemnica Marie Stevens

Okładka książki Tajemnica Marie Stevens John Dickson Carr
Okładka książki Tajemnica Marie Stevens
John Dickson Carr Wydawnictwo: ALFA Seria: Czarny Pająk: Biblioteka Sensacyjno-Kryminalna horror
horror
Czarny Pająk: Biblioteka Sensacyjno-Kryminalna
The Burning Court
ALFA
1994-01-01
1994-01-01
Irena Ciechanowska-Sudymont, Jan Stanisław Zaus
czarownice reinkarnacja klątwa rodzinna okultyzm opętanie

Zagmatwana, nie wciągnęła mnie.

Zagmatwana, nie wciągnęła mnie.

Historia opowiedziana w "Tajemnicy Marie Stevens" została ulokowana w klimatycznej scenerii z początku XX wieku. Osobiście wolę bardziej zamierzchłe lub współczesne czasy, jednak po przeczytaniu tej książki zrezygnowałam z tego typu kategoryzowania. W detektywistycznej powieści liczy się bowiem nie czas akcji, ale sama akcja. Ta pozycja pod tym kątem bardzo mnie satysfakcjonuje. Połączenie równocześnie dwóch zagadek mogłoby namieszać w głowie, ale dzięki ich powiązaniu wszystko było idealnie wkomponowane w tamtejszą rzeczywistość. Chciałam napisać, że "wszystko było jasne", ale to byłyby bardzo niewłaściwe słowa, ponieważ tak na prawdę prawie do końca nic nie było jasne. Cóż się dziwić skoro zagadki odgrywają tu najważniejszą rolę ;) Misternie zaplanowana intryga, stopniowe rozwiązywanie sprawy i nieprzytłaczająca ilość podawanych informacji to najważniejsze zalety tej książki. Nie mogłabym oczywiście pominąć bardzo zaskakującego zakończenia. Spodziewałam się zupełnie innego obrotu sprawy.
Minus który spowodował odebranie gwiazdek to nie do końca zrozumiałe wyjaśnienie przebiegu morderstwa. Ciężko mi było go sobie wyobrazić, gdyż ogromną rolę odgrywało tu usytuowanie pokoju i rozmieszczenie mebli, a było to opisane dość chaotycznie.
Podsumowując - książka jak najbardziej godna polecenia. Radzę jednak dokładnie wczytać się w architekturę wnętrza, a najlepiej narysować plan :D

ciekawa fabuła i lekka narracja. Zaskakujące zaskoczenie. Coś z pogranicza thrillera i powieści psychologicznej. Warto

Jestem zaskoczony, że pod ksiażkami króla powieści detyktywistycznych występuje tak mało opini. Dzisiaj autorów piszących w podobnym stylu wszyscy porównują do Agathy Christie zapominając albo nie znając mistrza Carra.

• Przeczytane w 2022
  • Gumka/BHB