Czarna owieczka

Okładka książki Czarna owieczka
Jan Grabowski Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Moje poczytajki literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2004-01-01
24 min.
dla dzieci opowiadania czytanki

więcej Więcej

książkę przeczytałam bo to lektura wnuka w II klasie. Chyba jako pierwsza lektura podobała mi się. Wnukowi zresztą też. Przemyca dużo mądrości, można później z dzieckiem porozmawiać. Uczy dobroci i tolerancji.

Urocza książeczka napisana przez Jana Grabowskiego, niestrudzonego propagatora szacunku dla świata przyrody i zwierząt. To autor znanych kiedyś książeczek: Puc, Bursztyn i goście; Puch, kot nad koty; Kochany zwierzyniec. Czarna owieczka była kiedyś obowiązkową lekturą w klasie I.
Czarna owieczka to historia Metki - jagniątka, którym opiekowały się dwie bliźniaczki: Wisia i...

No słodka książeczka. Obrazki śliczne, urocze zwierzaczki i ciepła historyjka z morałem... propagującym liberalizm (trzeba każdemu pozwolić być tym, czym jest; i kochać go takim, jakim jest). Trochę umarłam, gdy do tego dotarłam, no ale cóż; może to wynik czasów, w których żyję.

Dla mnie ta książka to sentymentalna podróż do roku 1985, kiedy byłam typową uczennicą z nieodłącznymi warkoczykami, workiem na kapcie w dłoni i strachem w oczach, jaka będzie ta szkoła, którą właśnie zaczynam? O rany, kiedy to zleciało?

Książka w porządku. Spodziewałam się czegoś innego ale ok.

Jedna z pierwszych książek przeczytanych w moim życiu. Nic już z niej nie pamiętam, poza tym, że była ona moją pierwszą lekturą i nie była za długa. I jeszcze - archaiczny już język.

Nadszedł czas czytania lektur z moimi dziećmi. Ta jest naszą drugą. Niby to kanon lektur, niby też ją czytałam ale najlepszą opinię wystawił jej mój syn. Poprzednią lekturę czytał na głos bratu, wybierał fragmenty i czytał powtórnie, wracał i tak przeczytał około 150 stron. Czarna owieczka ma stron czytanych 17 cię. Po 3 stronie przestał czytać bratu. Poprosił czy może nie...

Choć nie pamiętam już akcji - to gdy patrzę na okładkę, robi mi się ciepło na sercu, a to czasem ważniejsze od najlepszej akcji.
8/10 z tejże przyczyny ;)

Stara książeczka, napisana już lekko niedzisiejszym językiem. Ale nadal ma swoją wartość. Historyjka o osieroconej owieczce, adoptowanej przez suczkę, wychowującą się razem ze szczeniakiem, wskutek czego ostatecznie "owieczka spsiała" ;) Zabawna, ciepła opowieść.

Warto przeczytać starsze wydanie, przepięknie ilustrowane przez Marię Orłowską-Gabryś.

Przesłanie ma mądre, ale sama jest jakaś taka dziwna.

1 167
  • Lektury
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Dla dzieci
  • Lektury szkolne
  • Literatura polska

Dodaj cytat z książki Czarna owieczka