Miłość i inne pajęczyny

Okładka książki Miłość i inne pajęczyny Maciej Rajk
Okładka książki Miłość i inne pajęczyny
Maciej Rajk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Poligraf
2009-01-01
2009-01-01
romans literatura dla kobiet miłość uczucia

Do połowy książki czułam zażenowanie. Autor opisuje siebie w samych superlatywach. Jest najlepszy w łóżku, umie się bić i jest bardzo wrażliwy. Prawda jest taka, że to życiowy nieudacznik i męska dzi*ka. Czytając książkę nie sądziłam, że ocenię ją na więcej niż 1 gwiazdkę. Jednak skłoniły mnie do tego ostatnie strony.
Ogólnie nie polecam autor hejtuje Coehlo, a sam pisze tak jakby był wielkim fanem 50 twarzy Greya. Słaba pozycja.

Ogólnie nie polecam autor hejtuje Coehlo, a sam pisze...

Miłość ma różne oblicza, to wiemy nie od dzisiaj. W książce „Miłość i inne pajęczyny” poznajemy ją z punktu widzenia mężczyzny. Miłość od początku niemożliwą, skazaną na porażkę.

Alter ego (?) autora o tym samym imieniu i nazwisku to wolny duch wiecznie szukający natchnienia i weny do pisania. Będący na utrzymaniu swojej dziewczyny szuka pomysłu na książkę. Niezapisaną białą kartkę rekompensuje sobie romansami, które mają dodać mu wartości. Taki sposób życia prowadzi go do katastrofy. Zdradzana dziewczyna wyrzuca go z mieszkania i wtedy… Pojawia się ONA. Piękna, demoniczna, współczesna „femme fatale”. Milena ma 25 lat, jest fotomodelką i szuka, no właśnie czego ? Opiekuna mieszkania? Pana do towarzystwa? Zmuszony swoją obecną sytuacją Maciek odpowiada na ogłoszenie znalezione w Internecie i zaczyna swoją przygodę.

Książkę czyta się szybko, historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Moim zdaniem jest to zasługa dwóch bardzo wyraźnie nakreślonych postaci. Demonicznej Milenie, która ma szansę na miłość i całkiem udany związek, a która broni się przez tym uczuciem i robi wszystko, aby jej do siebie nie dopuścić. Tak jakby miłość była czymś, co jest tylko źródłem cierpienia. Naiwnym i idącym na łatwiznę Maćku, który nie wiedzieć dlaczego zakochuje się w tej skomplikowanej osobie.
Z początku łączy ich nietypowy układ, który z czasem przeistacza się w coś więcej. Poznajemy ich historię, nie raz kręcimy z niedowierzaniem głową, śmiejemy się, często mamy dość kapryśnej bohaterki, a jeszcze częściej możemy dziwić się bohaterowi, Maćkowi.

Książka przesiąknięta jest erotyzmem, który ma zasłonić obawy i strach przed miłością. Dwie osoby, na pozór bardzo różne, w rzeczywistości bardzo do siebie podobne i stracona szansa na szczęście.
Polecam lekturę tej książki przede wszystkim tym, którzy cenią sobie współczesną literaturę polską.

Katarzyna Kipias

Genialna książka! Szorstko o miłości, męska perspektywa... Naprawdę dobra historia o kimś, kto szuka swojej drogi w życiu.
Taki Palahniuk i Bukowski z nutką Kerouaca.

Taki Palahniuk i Bukowski z nutką Kerouaca.

Muszę przyznać, że najpierw znalazłem tę książkę na półce w Empiku i zainteresowałem się dlatego, że moją wydało to samo wydawnictwo. Przeczytałem kilka pierwszych stron i odłożyłem, bo zniechęciła mnie za wysoka cena. Ale jeszcze tego samego dnia wróciłem, kupiłem a potem przeczytałem. I nie żałuję. Pomysł na książkę jest świetny, dobrze się ją czyta i poza kilkoma niepotrzebnymi – moim zdaniem – fragmentami książka jest bardzo udana. Pomysł na fabułę, bohaterowie, akcja – na plus. Książka o poszukiwaniu siebie i miłości w toksycznym układzie. Podsumowując książka jest warta polecenia.

Ciekawy pomysł na książkę, opowieść o poszukiwaniu miłości przez dwójkę zagubionych w świecie młodych ludzi. Ciekawy język, dynamika akcji, niezwykli bohaterowie. Przeczytane w jeden wieczór, polecam!

Przyjemna, krótka książka o miłości. Trochę wybitnie naiwnych wstawek o wielkim uczuciu, ale kilka ciekawych fragmentów. Dużo uśmiechu. Czyta się dobrze

W środku postacie robią się trochę niespójne, jak dla mnie. Zaczynają mówić, rzeczy, których bym się po nich w ogóle nie spodziewał. Ale ogólnie świetna fabuła i w dodatku z kilkoma momentami bardzo ciekawych refleksji.

• Posiadam (cyfrowo)
  • Luty 2012