Kochając Franka

2010-01-01
978-83-247-1087-4
Jerzy Jan Górski
romans miłość

Nie jestem w stanie skończyć tej książki. Chyba spodziewałam się czegoś innego. Kompletnie mnie nie zaciekawiła. Sięgnęłam po nią z miłości do architektury i budynków Franka, ale...no ta książka kompletnie nie to mi dala czego oczekiwałam.

Kupiłam tę książkę po odwiedzeniu Oak Park, tym bardziej cenię ją za realizm i opisy tamtejszej architektury, szeroki kontekst społeczno-obyczajowy, mnóstwo ciekawych przypisów i wyjaśnień. Smutna, przejmująca historia, porusza szczególnie kwestia traktowania kobiet w tamtych, tak przecież niedawnych czasach.

książka ciężka i "długa" - w sensie że przeczytanie jej zajęło mi ponad tydzień, co jest rzadkie bo zwykle pochłaniam książki w dzień lub dwa...Po prostu trudno mi było się za nią ponownie zabrać każdego dnia gdyż mnie po prostu męczyła... zbyt długie opisy architektury i wielu innych okoliczności i scenerii powodowały że z trudem dotrwałam do końca, który jest po prostu szokujący!!!! Nie takiego zakończenia się spodziewałam i byłam zdruzgotana i oszołomiona... Nie była to lektura, którą będę wspominać...

Historia miłości architekta Franka Lloyda Wrighta i jego klientki Mamah Borthwick Cheney wstrząsnęła ówczesnym światem. Para porzuciła domowe ogniska, ona dwoje, on sześcioro dzieci, wywołując tym skandal obyczajowy, wywracając do góry nogami życie bliskich osób. Decyzja o wspólnym życiu wywołąłą lawinę dalszych zdarzeń.Przyszło im walczyć z konwenansami, tradycyjnym podejściem do rodziny i raz podjętych małżeńskich zobowiązań, brutalną prasą (już wtedy żądną sensacji i nieliczącą się z uczuciami nawet dzieci!),bólem związanym z wyrzeczeniem się ról ojca i matki, społecznym odrzuceniem, Frankowi z utrzymaniem zamówień, pracy, Mamah o bycie osobą (nie własnością ojca, męża),opinią niemoralnej kobiety i uwodzicielki, znalezienie celu życia. Relacje kochanków też nie były wolne od konfliktów, wyrzeczeń, poczucia winy, jednakże współpraca, ofiarowanie drugiemu wolności, akceptacja rodzące się powoli pozwoliły na wspólne dojrzewanie, wyjście poza sferę zafascynowania seksem, krótkotrwałej fascynacji i stworzenia trwałych podwalin związku.. Książka zainspirowała mnie do poszukania wiadomości i zdjęć dotyczących twórczości Franka Wrighta, informacji dotyczących tłumaczonej przez Mamah książek szwedzkiej filozofki Ellen Key.Sprawiła, że wielokrotnie w trakcie lektury zatrzymywałam się w zamyśleniu nad tym jak zmienił się świat w podejściu do roli kobiet, roli i znaczenia małżeństwa i rodzin, jak niezmienny jest w bezwzględności poczynań prasy, gonitwie za sensacją, włażeniem butami w cudze życie. Książka nawiązuje do autentycznych wydarzeń

Bardzo średnia, momentami nudna powieść z zaskakującym zaskoczeniem..

Bardzo średnia, momentami nudna powieść z zaskakującym zaskoczeniem..

Powieść oparta na autentycznej historii bulwersującego opinię publiczną związku słynnego architekta amerykańskiego Franka Lloyda Wrighta z jego klientką Mamah Borthwick Cheney. Muszę się przyznać, że do momentu przeczytania tej powieści, nie miałam pojęcia, że w pierwszej poł. XX w. żył i tworzył ten znakomity architekt, którego ideą było jak najściślejsze zespolenie budowli z otaczającą przyrodą.
Historia jest bardzo wciągająca. Autorka powieści mieszkająca kilka przecznic od domu Chaneyów w Oak Park, postanowiła zgłębić wiedzę na temat tego głośnego związku, a w szczególności postanowiła skupić się na tragicznych losach Mamah. Uważam, że znakomicie udało się jej odtworzyć historię tego siedmioletniego, namiętnego związku oraz pokazać cały wachlarz sprzecznych emocji i uczuć, trudnych wyborów i problemów jakie targały Mamah zdecydowaną pozostawić dwójkę małych dzieci dla wielkiej miłości.

Bardzo ciekawa tematyka. Historia oparta na faktach. Byly fragmenty dluzyzn przez co ksiazka mnie nie porwala.

Kupiona prawie zaraz po premierze i mimo licznych zachwytów ze strony rodziny jakoś nie mogłam się zebrać do tej książki. A teraz trochę żałuję że tak długo zwlekałam z czytaniem.

"Kochając Franka" jest fabularyzowaną biografią znanego architekta Franka Lloyda Wright opowiadającą o jego związku z Mamah Borthwick.

Akcja toczy się w latach 1907-1914. Autorka dokładnie oddała klimat początku XX wieku. Mamy tu poruszony problem sufrażystek i pozycji kobiet w ówczesnym świecie. Są spotkania ruchu kobiet, podziały na białych i kolorowych, nieufność wobec wykształconych kobiet i małżeństwo jako jedyna rzecz, do której powinna dążyć kobieta.
Całość skupia się na romansie Franka i Mamah oraz na konsekwencjach jakie ich zachowanie wywołało.

Historia opowiedziana jest głównie z punktu widzenia Mamah. Treść jest uzupełniona fragmentami jej dziennika oraz korespondencją między Mamah, a szwedzką pisarką Ellen Key.

Wartka akcja sprawia, że książkę czyta się dość szybko i nie jest męcząca, jak niektóre książki biograficzne. Warto przeczytać, chociażby po to, żeby poczuć klimat początku ubiegłego wieku.

___

Akcja toczy się w latach 1907-1914. Autorka dokładnie...

Książka, która uświadamia, że zmienia się otaczająca nas rzeczywistość, ale problemy w sferze emocjonalnej pozostają zawsze niezmienne. Wspaniały opis pasji architektonicznej Wrighta.

Ciężko było...

Ciężko było...