Judasz całował wspaniale

Okładka książki Judasz całował wspaniale Maira Papathanasopoulou
Okładka książki Judasz całował wspaniale
Maira Papathanasopoulou Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Greckie Klimaty literatura obyczajowa, romans
Greckie Klimaty
O IOΥΔAΣ ΦIΛOYΣE YΠEPOXA
Książkowe Klimaty
2013-07-24
2001-01-01
Ewa T. Szyler
literatura grecka

Książka ta może wydawać się błaha, luźna i prawdopodobnie taka jest, ale moment w życiu, w jakim na nią natrafiłam sprawił, że jest dla mnie bardzo ważna i po prostu ją uwielbiam.

Tematyka rozwodu, bilansu życia, trochę płaczu, trochę śmiechu.

Tematyka rozwodu, bilansu życia, trochę płaczu, trochę śmiechu.

Chciałam zrobić sobie przyjemność książką która pozwoli mi odetchnąć od trosk. Zamiast relaksu, dostałam Grecką wersję Klanu czy jakiegoś innego tasiemca.
Główna bohaterka w młodym wieku zachodzi w ciążę. Na świecie pojawia się syn. Pomimo dość dobrej sytuacji finansowej uzależnia od siebie męża. Trwają w tej farsie przez wiele lat. Wszystko się zmienia gdy okazuje się, że jest zdradzana.
Historia jakich wiele. Banał goni banał. Wiecie, kobieta po przejściach poznaje mężczyznę z przeszłością. Tadam! Resztę dopiszcie sobie sami. Nie cierpię się pastwić nad lekturą. Gdyby nie to, że czytam zawsze do końca tobym odłożyła. Przewidywalnie bardzo. Sztampa goni sztampę. Akcja nie istnieje. Utopiła się w whiskey jaką raczy się kobieta. Plus jedynie za szczyptę sarkazmu i za to, że jest krótka. Nie ma się nad czym rozwodzić, czasu szkoda.

Rany, ale mnie ta książka wciągnęła. Pochłonęłam ją raptem w dwa dni. Humor trafił idealnie w moje gusta, choć wybory głównej bohaterki był często dla mnie niezrozumiałe.

Książka która bardzo wciąga. Jeśli chcecie zarwać noc to zdecydowanie polecam! Historia opowiedziana lekko oraz z pewną dozą humoru. Wrócę do tej autorki.

Miła i napisana z fajnym poczuciem humoru

Miła i napisana z fajnym poczuciem humoru

Każdy, kto lubi czytać, spotyka się czasem z sytuacją, że nie może się oderwać od książki. Ja niestety (i równocześnie stety) miewam tak coraz rzadziej. Dlatego tak wielkim zaskoczeniem było dla mnie dzieło greckiej autorki, Mairy Papathanasopoulou pt. "Judasz całował wspaniale". Zaczęłam czytać i już wiedziałam, że nie dam rady przerwać, dopóki nie skończę.

Książkę tę kupiłam w większym zestawie. W innym przypadku pewnie nigdy bym po nią nie sięgnęła, rzadko decyduję się na tematykę obyczajową. Ale czasami i takie dzieła wpadają mi w ręce i często – ku wielkiemu zaskoczeniu – bardzo mi się podobają. Tak było właśnie w tym przypadku.

Historia, jakich wiele

Eleni to 35 letnia kobieta, która dowiedziała się, że zdradza ją mąż. Historia ich małżeństwa nie była specjalnie szczęśliwa. Pobrali się kiedy ona miała 18 lat, a on 23. Bezpośrednią przyczyną tak wczesnej decyzji była wpadka i decyzja Eleni o zachowaniu dziecka. On go nie chciał, ale ona się uparła.

Eleni bardzo kochała swojego męża i za wszelką cenę chciała go przy sobie zatrzymać. Stała się dla niego żywym robotem domowym – gotowała, zajmowała się domem i dbała o to, żeby jej małżonek był zadowolony. Myślała, że to wystarczy. Nie wystarczyło. Zwykle nie wystarcza.

Moment kiedy Eleni zaczyna podejrzewać zdradę zbiega się z przypadkową śmiercią jej kolegi szkolnego. Mąż głównej bohaterki wyprowadza się z domu, a ona bierze udział w pogrzebie znajomego. Tam poznaje mężczyznę, który odmienia jej życie i przypomina, że jej zdanie też się liczy.

Kolejne wydarzenia przeplatają się ze sobą bardzo szybko. Na jaw wychodzi coraz więcej faktów o niewiernym mężu, a Eleni stara się w tym całym szaleństwie zachować zdrowy rozsądek i utrwalić swoje nowe podejście do życia.

Niby banalnie…

Historia brzmi banalnie. Ale bohaterka i styl autorki banalne nie są. Eleni jest inteligentną kobietą, pozwalającą sobie na sarkazm i ironię. Jest szczera wobec siebie i często możemy spotkać w tej książce jej zwięzłe i trafne wewnętrzne przemyślenia. Jest to ktoś, z kim mogłabym się utożsamiać. Mam jednak nadzieję, że nigdy nie będę w podobnej sytuacji.

Dialogi w tej książce są dowcipne, naturalne i niewymuszone. Pomimo banalności opowieści, nie ma w niej tandety. Nie ma zbędnych dłużyzn, przy jednoczesnym zachowaniu głębi postaci. Każdy bohater ma wyraźny charakter i emocje. Autorce bardzo dobrze udaje się lawirować w zakrętach życia, choć jest ono pełne niespodzianek.

"Judasz całował wspaniale" to kilka godzin niezwykle przyjemnej lektury. Choć temat może do najprzyjemniejszych nie należy, to Papathanasopolou pokazuje, że nawet najgorsze wydarzenie, może być początkiem czegoś nowego.

Książkę tę...

Kocham Grecję - to jest mój kraj. Moje serce ulokowane jest gdzieś między Olimpem, a Mani... Tym bardziej chciałam znaleźć choć jednego współczesnego autora (autorkę) grecką. Abstrahując w ogóle od kolebki kultury, od mnogości ojców filozofii, historii, archeologii, zakładałam, że skoro nawet kraje nieuznane przez Europejską wspólnotę, jak Abchazja, Kosovo czy Kurdystan, mają swoich autorów, to Grecja też na pewno ma. Liczyłam na mnogość kryminałów, powieści historycznych, a nawet romansów... No i tu popełniłam błąd w założeniu...
Oprócz Kazanthakisa (autora Greka Zorby) niewiele jest dostępnych współczesnych autorów greckich. (mówię o tłumaczonych, gdyż moja znajomość greckiego ogranicza się do "czytam, piszę, nie rozumiem"). Dostałam niegdyś niewielką książeczkę "zabójcza hipoteza" - grecką, współczesną powieść. Była OK, ale tylko OK, zatem kiedy udało mi się "dopaść" serię noszącą nazwę "Greckie Klimaty", pomyślałam... uff, w końcu znalazłam.
No i pech chciał, że zaczęłam od Judasza...
Od razu się przyznam, że dotarłam mniej więcej do 1/3 i odłożyłam na kiedy indziej (święty-nigdy). Rozpaczliwe czytadło, którego jedynym plusem jest dość niezłe pióro autorki (tłumaczki?). Czyta się... tak dokładnie - czyta się ... może nawet i nieźle, tylko że ani człowiek nic z tej powieści nie wynosi, ani nie widzi w niej sensu, ani nie zżywa się z bohaterami - no po prostu nic.
Gdybyż chociaż akcja chciała się toczyć w jakimś ładnym otoczeniu (greckim rzecz jasna),a tu mamy... własciwie kozetkę u psychiatry, tylko nawet psychiatry nie ma.
Moje odczucia są negatywne, jednakże książki nie doczytałam. Znudziła mnie tak straszliwie, że odłożyłam, z zamiarem przeczytania kiedy indziej, kiedy będę się tak śmiertelnie nudzić, że po nią sięgnę.
Źle mi jest z faktem, że pierwszą beletrystykę grecką ładuję na półkę NIe, NIe i nie... ale do fascynacji opowieścią o porzuconej kobiecie, której jedynym celem jest "aby on wrócił" to ja się, niestety, nie nadaję...

Po książkę sięgałam, posiadając już wiedzę, że sięgam po literaturę w stylu „Dzienników Bridget Jones”. Byłam tego świadoma, a na tamten moment potrzebowałam czegoś lekkiego. Nieznane i egzotyczne, greckie nazwisko tym bardziej skusiło mnie do poznania historii 30-kilkuletniej Eleni, mieszkającej w ciepłych Atenach. Mąż, pies, nieznajomy dentysta, koleżanka i dorastający syn. Historia była dość ciekawa, humor nie aż taki jak u Bridget, ale powodował uśmiech. Do momentu kulminacyjnego bezboleśnie i płynnie się czytało, jak życie Eleni zamienia się w „tragedię”. Niestety, po tym punkcie, książka stała się trochę męcząca, a zakończenie nam tego nie wynagradza.

Może człowiek tak przyzwyczajony do fikcji, zapomina, że najciekawsze historie pisze samo życie.

Wydawnictwo Książkowe Klimaty ma u mnie kredyt zaufania dzięki kilku świetnym pozycjom. I choć jest bardziej niż pewne, że nie wszystko co wydają spodoba mi się, nie ma to znaczenia. Czasami zdarza się tak, że tytuł jakiejś książki mnie uwodzi.

[...]
całość: