Kantor od kuchni
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Data wydania:
- 2011-05-23
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-05-23
- Liczba stron:
- 416
- Czas czytania
- 6 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-06-03289-5
- Tagi:
- tadeusz kantor
Decyzja o drugim wydaniu Kantora od kuchni dziwić nie powinna. To naturalna konsekwencja sukcesu książki Krzysztofa Miklaszewskiego bliskiego współpracownika Tadeusza Kantora i dokumentalisty jego twórczości. Unikatowość tej pozycji, poprawionej i uzupełnionej o dziesięć nowych miniatur, a ukazującej się w dwudziestą rocznicę śmierci wielkiego artysty, najlepiej zapowiadają opinie i oceny ludzi pióra z lat 2003–2004:
„Książka Kantor od kuchni to wydarzenie na księgarskim i teatralnym rynku. To uzwyczajnienie i uczłowieczenie genialnego artysty”.
(Janusz R. KOWALCZYK, „Rzeczpospolita”)
„Do portretu choleryka i dyktatora Miklaszewski dodał nowy rys: bojownika o artystyczną wolność. Pokazał prawdziwy charakter słynnych awantur, które Kantor wszczynał na każdym kroku”.
(Roman PAWŁOWSKI, „Gazeta Wyborcza”)
„Miklaszewski jest nie tylko kolekcjonerem afer i śmieszności genialnego artysty. Jego książka to także intelektualny pamiętnik podróży po fascynującym świecie, jakże innym od ponurej peerelowszczyzny”.
(Tadeusz NYCZEK, „Przekrój”)
„Nigdy nawet nie pomyślałam, że o Kantorze można pisać w takiej formie. To nie zarzut, ale szczere radosne zdziwienie. I myślę, że tylko nieliczni mają prawo tak pisać o Kantorze. Na przykład Krzysztof Miklaszewski...”
(Agnieszka MARSZAŁEK, „Didaskalia”)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 25
- 11
- 11
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
W pełni popieram opinię Ka_ha. Z ust wyjęła mi Pani słowa o książce Miklaszewskiego i jego socjotechnice. Polecam natomiast Dziennik podróży z Kantorem napisany przez braci Janickich. Doskonali aktorzy Teatru Cricot2. Aktor Miklaszewski do pięt im nie dorasta. Pozdrawiam Panią Ka_ha.
W pełni popieram opinię Ka_ha. Z ust wyjęła mi Pani słowa o książce Miklaszewskiego i jego socjotechnice. Polecam natomiast Dziennik podróży z Kantorem napisany przez braci Janickich. Doskonali aktorzy Teatru Cricot2. Aktor Miklaszewski do pięt im nie dorasta. Pozdrawiam Panią Ka_ha.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiektórzy trochę złośliwie twierdzą, że twórca teatru Cricot był jedynie pretekstem, by autor "Kantora od kuchni"- jak by nie było człowiek bardzo inteligentny i posiadającego ogromną wiedzą - mógł napisać o sobie. Jest w tym trochę racji, co nie zmienia faktu, że książkę czyta się jednym tchem, gdyż napisana jest błyskotliwie i dowcipnie, pokazując Kantora nie tylko jako geniusza, ale także człowieka obarczonego wieloma słabostkami, małostkami i śmiesznostkami, co w niczym nie umniejsza wielkości wybitnego artysty.
Jest to także interesujący obraz środowiska artystycznego, któremu przyszło żyć i tworzyć w czasach PRL-lu.
Książkę bardzo polecam!
Niektórzy trochę złośliwie twierdzą, że twórca teatru Cricot był jedynie pretekstem, by autor "Kantora od kuchni"- jak by nie było człowiek bardzo inteligentny i posiadającego ogromną wiedzą - mógł napisać o sobie. Jest w tym trochę racji, co nie zmienia faktu, że książkę czyta się jednym tchem, gdyż napisana jest błyskotliwie i dowcipnie, pokazując Kantora nie tylko...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJaka to szkoda, że książka Krzysztofa Miklaszewskiego nie jest o Tadeuszu Kantorze. Książka Krzysztofa Miklaszewskiego jest natomiast od początku do końca o Krzysztofie Miklaszewskim, co jest nie do zniesienia. Autor o Kantorze wspomina czasem tylko dlatego, bo wypada, bo tytuł zobowiązuje... Tymczasem na kartach popisuje się swoją znajomością świata kultury, podróżami, statusem w zespole Kantora, na każdym kroku serwując przemyślaną autoprezentację. Załącznik "Role aktorskie Krzysztof Miklaszewskiego w teatrze Cricot 2 1973-1987" powinien rozwiać wątpliwości każdego niedowiarka.
"Kantor od kuchni" jest zatem przykładem literatury automasturbacyjnej, która w dodatku gwałci zasady konstruowania prozy biograficznej nieumiejętnym językiem. Styl Miklaszewskiego jest ciężki, wymagający, plątający narracje. Jedyne co ratuje lekturę to te momenty, w których poznajemy Mistrza.
Jaka to szkoda, że książka Krzysztofa Miklaszewskiego nie jest o Tadeuszu Kantorze. Książka Krzysztofa Miklaszewskiego jest natomiast od początku do końca o Krzysztofie Miklaszewskim, co jest nie do zniesienia. Autor o Kantorze wspomina czasem tylko dlatego, bo wypada, bo tytuł zobowiązuje... Tymczasem na kartach popisuje się swoją znajomością świata kultury, podróżami,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Kantor w anegdocie". Taki banalny tytuł mogłaby nosić ten ciepły zbiór wspomnień o Mistrzu. Poznajemy kulisy powstawania przedstawień, czując się tak, jakbyśmy my też tam byli. Miklaszewski nie trywializuje postaci Kantora ( a groźba taka istnieje biorąc pod uwagę jego słynne "awantury" ),nie wpada w ton patetyczny ( taka groźba również mogłaby zaistnieć biorąc pod uwagę wielkość Kantora ). Mam wrażenie, że książka przybliża Kantora jako człowieka, człowieka genialnego, obdarzonego niepospolitym talentem, ale też człowieka pełnego słabości i nie bójmy się tego słowa, wad.
"Kantor w anegdocie". Taki banalny tytuł mogłaby nosić ten ciepły zbiór wspomnień o Mistrzu. Poznajemy kulisy powstawania przedstawień, czując się tak, jakbyśmy my też tam byli. Miklaszewski nie trywializuje postaci Kantora ( a groźba taka istnieje biorąc pod uwagę jego słynne "awantury" ),nie wpada w ton patetyczny ( taka groźba również mogłaby zaistnieć biorąc pod uwagę...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to