Zapiski (pod)różne

G+J
2011-06-29
2011-06-29
Podróże

Do tej pory miałam do czynienia jedynie z migawkami podróżniczymi autorstwa Beaty Pawlikowskiej. Jednak „Zapiski (pod)różne” Martyny Wojciechowskiej to zupełnie inna para kaloszy. Obie autorki prezentują nam swój sposób na życie, przybliżają trudy podróżowania i nieustanny zew, który wciąż na nowo popycha je w drogę. Ale o ile Pawlikowską cechuje egzaltacja i swoiste uduchowienie, Wojciechowska mocniej stąpa po ziemi. I to jej sposób patrzenia na świat i opisywania swoich przeżyć bardziej do mnie przemawia.

Ja lubią takie jakby pisarskie pocztówki z podróży, gdy autor skupia się tylko na jednym wybranym aspekcie i pokrótce go omawia. Siłą rzeczy czytelnik dostaje tylko urywek problemu, za to jest to znakomita esencja, która może rozbudzić apetyt na więcej. A dużo różnorodność opisywanych miejsc i sytuacji jest dla mnie kolejną zaletą tej publikacji. Zdają sobie sprawę, że nie wszystkim może odpowiadać taki miszmasz tematyczny, ale moim zdaniem „Zapiski (pod)różne” są świetne, kiedy nie ma się za dużo czasu na poważniejszą lekturę.

Szybko przeczytałem, Ciekawa książka, a autorka dobrze pisze

Szybko przeczytałem, Ciekawa książka, a autorka dobrze pisze

O ile podróże to coś, co chętnie robiłabym(gdyby pozwalały mi na to fundusze) bez przerwy, o tyle czytanie o wojażach innych ludzi niespecjalnie mnie kręci i bardzo rzadko zdarza mi się doczytać do końca podróżniczą książkę. Książka Martyny jest jednym z wyjątków. Może dlatego, że opowieści Martyny są jakąś cząstką historii podróży, a nie opisem od A do Z jak wyglądał jej pobyt w danym miejscu. A może jej styl opowiadania bardzo mi odpowiada? Nie wiem. Wiem natomiast, że książkę czytało mi się bardzo miło. Kończyłam ją z żalem, ale i motywacją, inspiracją – a to dla mnie bardzo ważne.

Zapraszam po nieco więcej: https://czytelniawpustelni.blogspot.com/2023/01/zapiski-podrozne.html

Bardzo lekka i inspirująca.

Forma luźnych myśli nie daje obrazu sytuacji, jej kontekstu przez co moim zdaniem dużo traci. Historie moim zdaniem opisane zbyt powierzchownie.

Bardzo lekka i inspirująca.

Kopia z mojego bloga:
"Książka zawiera kilkanaście dłuższych notatek z podróży do różnych krajów. Każda jest o czym innym i troszke inny kraj przybliża. I tak "Kult kapcia" dotyczy japońskiej manii zmieniania kapci w zależnosci od pomieszczenia, są więc kapcie hotelowe do chodzenia po tamtejszych korytarzach, łazienkowe(tylko do użytku w łazience) ale również restauracyjne, pomylenie kapci to wielki nietakt. A w pokojach chodzi sie boso ;)
Równie interesujące są zapiski zatytuowane "Po prostu cuy" dotyczą jedzenia i dowiadujemy się,że w Ekwadorze jadają świnki morskie :(
Natomiast "Kanon urody" w skrócie opowiada o tym, że w krajach rzadko odwiedzanych przez turystów są zupełnie inne wytyczne urody niż myślą Europejczycy. Książeczka nie jest jakas duża, 194 strony wielkośc zeszytowa. Czyta sie ją bardzo szybko i jest mega ciekawa :) "

Polecam:)

Kopia z mojego bloga:

Książkę tę bardzo przyjemnie się czyta. Jest w niej zawartych dużo krótkich życiowych historii z różnych podróży Martyny. Książka fajna, bardzo życiowa nie ma w niej nudnych,długich historii miejsc w których autorka była tylko jej życiowe przygody co czyni książkę bardzo ciekawą. Naprawdę polecam.

Cała ta historia złożona jest w formie notatnika. Widzimy tutaj zmięty papier i kartki z zeszytu. Jest to bardzo ciekawe i oryginalne - wręcz unikatowe. Książka jest w oprawie twardej, więc można ją czytać bez obaw, że z okładką coś się stanie. Kartki są śliskie co jest fantastyczne, a czcionka idealna dla oka.

Ja czytałam tę książkę w samochodzie jadąc nad morze i było to coś niesamowitego. To nie pierwszy raz jak czytam w aucie, ale poznawanie tej książki w podróży było czymś innym, czymś niezwykłym. Poznawanie tej historii w drodze to dla mnie wielkie przeżycie. Dodatkowo patrząc na zdjęcia w środku mam ochotę na poznanie nowych miejsc. ;)

Zapraszam na całą recenzję tutaj:

Ja czytałam tę książkę w samochodzie jadąc nad morze i było...

2004

Książka tak lekko napisana świetnie się czyta

Książka tak lekko napisana świetnie się czyta

1965

Mała rzecz a cieszy. Krótkie migawki z podróży, esencja wyciągnięta z większej całości. Wprawdzie kojarzę, że niektóre historie są już mi znane, ale miło do nich wrócić. Ładnie wydana.

Bardzo przyjemna lektura, która pozwoli poznać mam różne zwyczaje z innych krajów, a także przedstawia wiele mądrości życiowych.

Dla zachęcenia cytat
"Mamy jedno życie i nie będzie dane nam przeżyć go jeszcze raz. Chcę mieć pewność, że zrobiłam wszystko, co możliwe, żeby nie żałować, że zmarnowałam choćby minutę".

Dla zachęcenia cytat

• Podróżnicze