Przedwiośnie

Stefan Żeromski Wydawnictwo: Orkla Press Polska Seria: Lektury Wszech Czasów klasyka
Orkla Press Polska
Baryka Baku Gajowiec szklane domy
klasyka
Lektury Wszech Czasów
Baryka Baku Gajowiec szklane domy

Nadrobiłam - 3/4 książki dobrze się czytało, przyjemnie i z ciekawością... pod koniec Żeromski poleciał... "w górę, a moje powieki ledwo co mogły utrzymać się nad ziemią"

Po X latach szkolnych, wróciłam w celu przypomnienia. Szału nie ma. Dochodzę do ponownego wniosku, jak można dzieci kaleczyć takimi durnymi obowiązkowymi lekturami i zniechęcać ich przyszłość do książek .

Na półkach: , , , ,

Pozwólcie, że streszczę to dzieło za was:
Cezarego dopadła wojna, zabiła mu mamę i sprawiła, że z tatą (bajającym o szklanych domach) uciekł do Polski. Tu rozkochał w sobie (i unieszczęśliwił) trzy kobiety, a na koniec związał się z komunistami.

Tak, tylko tyle. Trzy części, niespecjalnie ze sobą powiązane (taka książka-Frankenstein). Nie jest wbrew temu, co twierdzą,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Twórczość Żeromskiego nie przemawia do mnie . Z dwojga złego ,,Przedwiośnie " jest tą lepszą opcją. Tematy patriotyczne jednak nie pochłaniają mnie jakoś , więc nie znalazłam prawie nic w tej książce co z chęcią wspominam.

Słabsza książka Żeromskiego, nieszczególnie polecam :(

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Żeromski jedt nudziarzem. Nie mam pojęcia, co robi w kanonie lektur szkolnych. Zniechęca do czytania 😔

Powieść przedstawia wybuch rewolucji społeczności robotniczej w 1917 roku. Iście polityczny klimat tej historii nie wpasowuje się zbytnio w interesujące dla mnie tematy. Gusta i guściki. Nie czułam się specjalnie zaciekawiona. Wątek romantyczny jest poprowadzony dosyć specyficznie i w zasadzie tylko akcja z otruciem Karoliny dodała niewielkiej szczypty emocji podczas lektury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chyba jedna z najbardziej przystępnych dla mnie książek Żeromskiego.

Książka w wybitny sposób pokazuje życie młodego człowieka w okresie dwudziestolecia międzywojennego, który było czasem rewolucji i przewrotów. Akcja rozgrywa się na terenach Rosji i Polski. Młody bohater szuka swojej tożsamości narodowej i miejsca na świecie.
Niezwykle ważna jest puenta płynąca z tej historii. Finalnie czytelnik rozstaje się z bohaterem takim, jakiego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytane tylko dlatego, że lektura.

Dyskusje

28 239