Wyspa Burbonów Rok 1730

Okładka książki Wyspa Burbonów Rok 1730 Olivier Appollodorus, Lewis Trondheim
Okładka książki Wyspa Burbonów Rok 1730
Olivier AppollodorusLewis Trondheim Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Zebra (tom 5) komiksy
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Zebra (tom 5)
Tytuł oryginału:
Ile Bourbon 1730
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323725527
Tłumacz:
Maria Mosiewicz-Szrejter
Tagi:
komiks zebra piraci Lewis Trondheim komiks europejski
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Donżon. Wydanie zbiorcze 6 Manu Larcenet, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Ocena 7,9
Donżon. Wydani... Manu Larcenet, Joan...
Okładka książki Metal Hurlant #2/2023 Lisa Blumen, Pim Bos, Laurent Genefort, Richard Guérineau, Lewis Trondheim, Mark Waid
Ocena 7,2
Metal Hurlant ... Lisa Blumen, Pim Bo...
Okładka książki Donżon: Wydanie zbiorcze 5 Kerascoët, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Ocena 7,7
Donżon: Wydani... Kerascoët, Joann Sf...
Okładka książki Miki. Szalone przygody Nicolas Kéramidas, Lewis Trondheim
Ocena 6,9
Miki. Szalone ... Nicolas Kéramidas,&...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowożeńcy Thomas Jane, Tab Murphy, Thomas Ott
Ocena 7,0
Nowożeńcy Thomas Jane, Tab Mu...
Okładka książki Niczego nie dotykać Frederic Bezian, Noel Simsolo
Ocena 6,8
Niczego nie do... Frederic Bezian, No...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1021
265

Na półkach:

Mam spore zaległości w recenzjach i złapałem się na tym, że treść komiksu po 3 miesiącach zupełnie wyparowała mi z głowy. Przygodówka, osadzona w realiach historycznych.
Jakoś nie zapamiętałem tu wyraźnej fabuły, dosłownie dwóch bohaterów i kilka szczegółów. Trondheim robi tu tylko rysunki, może dlatego.

Mam spore zaległości w recenzjach i złapałem się na tym, że treść komiksu po 3 miesiącach zupełnie wyparowała mi z głowy. Przygodówka, osadzona w realiach historycznych.
Jakoś nie zapamiętałem tu wyraźnej fabuły, dosłownie dwóch bohaterów i kilka szczegółów. Trondheim robi tu tylko rysunki, może dlatego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1153
1152

Na półkach: ,

To nie jest efekciarska historia, to rzecz o tym jak wyobrażenia i swego rodzaju naiwność zderzają się z rzeczywistością. Romantyczne wizje, jakie roją się w głowie bohatera (kaczki - to raczej u Trondheima nikogo nie dziwi) mają się nijak do dosyć brutalnej kolonialnej codzienności Wyspy Burbonów. Jest sporo nostalgii i tęsknoty za czymś co właśnie mija oraz wiele straconych złudzeń. Prawie każdy podąża za czymś co jest nieosiągalne i czytelnik wie o tym właściwie od początku. Poszukiwanie ptaka Dodo czy próba uzyskania informacji o skarbie są tu symboliczne. Również szukanie tych "prawdziwych" piratów przez Rafaela czy fantazjowanie o życiu wśród zbiegłych niewolników przez Virginię z jej teatralnymi pozami, świadczą raczej o dosyć sporym odklejeniu od rzeczywistości. Autora kojarzę oczywiście z historii fantasy, nie stroniących od solidnych porcji humoru, ale tu przeważa spokój i smutek w oczach bohaterów o zwierzęcych buźkach. Bliższe to komiksom Jasona niż klimatowi z serii o Ralphie Azhamie.

To nie jest efekciarska historia, to rzecz o tym jak wyobrażenia i swego rodzaju naiwność zderzają się z rzeczywistością. Romantyczne wizje, jakie roją się w głowie bohatera (kaczki - to raczej u Trondheima nikogo nie dziwi) mają się nijak do dosyć brutalnej kolonialnej codzienności Wyspy Burbonów. Jest sporo nostalgii i tęsknoty za czymś co właśnie mija oraz wiele...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2405
2402

Na półkach: , ,

Komiks na podstawie wydarzeń historycznych. Jest skarb. Są piraci. Są niewolnicy. A także dwóch ornitologów, którzy katalogują ptaki. W dość szczególny sposób – ptaka trzeba zabić, aby można było go narysować, przynajmniej tak uważa starszy z naukowców. Cały ten komiks właśnie taki jest, niby ma wszystkie potrzebne elementy, aby historia była ciekawa, a nudny przeraźliwie. Chce o czymś ważnym powiedzieć, a w sumie tylko ględzi. Oczywiście, prawdą jest, iż życie niewolników było nie do pozazdroszczenia, warunki w jakich byli przetrzymywani sprawiały, że marli jak muchy, lecz komiks opowiada o tym w wyjątkowo mało przekonujący sposób. Autorzy teoretycznie mają pomysł na rysunki, ale są one szkaradne, a czasami również nieczytelne. Taka bazgrołowata kreska, która jest ostatnio modna i powszechnie używana, a patrzeć się na nią nie da. Absolutnie mnie nie przekonała zarówno treść, jak i forma. Odłożyć na półkę i nie przejmować się nim więcej. Można znaleźć coś zdecydowanie lepszego.

Komiks na podstawie wydarzeń historycznych. Jest skarb. Są piraci. Są niewolnicy. A także dwóch ornitologów, którzy katalogują ptaki. W dość szczególny sposób – ptaka trzeba zabić, aby można było go narysować, przynajmniej tak uważa starszy z naukowców. Cały ten komiks właśnie taki jest, niby ma wszystkie potrzebne elementy, aby historia była ciekawa, a nudny przeraźliwie....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1461
1198

Na półkach:

Niezłe czytadło, choć po dwóch dniach od lektury cała treść komiksu zdążyła mi już wyparować z głowy, co niestety przemawia na niekorzyść tej pozycji - brak tu wyraźnego wątku głównego, wyraźnej intrygi i wyraźnych bohaterów. Może dlatego, że Trondheim odpowiadał tu jedynie za rysunki, bo jego solowa seria - Ralph Azham - ma wszystko to, czego mi tutaj zabrakło.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Niezłe czytadło, choć po dwóch dniach od lektury cała treść komiksu zdążyła mi już wyparować z głowy, co niestety przemawia na niekorzyść tej pozycji - brak tu wyraźnego wątku głównego, wyraźnej intrygi i wyraźnych bohaterów. Może dlatego, że Trondheim odpowiadał tu jedynie za rysunki, bo jego solowa seria - Ralph Azham - ma wszystko to, czego mi tutaj zabrakło.

Więcej o...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
346
75

Na półkach: , , , ,

Szał na piratów trwa. Gdy przeglądam newslettery z księgarni internetowych, dość często widzę kolejne "wielkie" nazwiska literackich wyrobników - czy to piszących na co dzień fantasy czy to horror - którzy dla zysku wciągnęli na maszt piracką banderę. W kinach od niedawna gości czwarta część hollywoodzkiego tasiemca z Johnnym Deppem. U mnie kontrapunkt dla tej produkowanej masowo pulpy: Wyspa Burbonów.

Piszę kontrapunkt, bo Wyspa Burbonów mimo tego, że podpiera się tematyką piracką, to ostatecznie jest komiksem odległym głównemu nurtowi i innym niż można by się spodziewać. Wbrew temu, co sugerowałaby tematyka, nie jest to rzecz wpasowująca się w ramy kina nowej przygody. To raczej kameralna i nostalgiczna opowieść zajmująca się końcem pewnej epoki. Tytułowa Wyspa Burbonów to miejsce gdzie osiedliły się objęte amnestią wszelkie szumowiny z wód karaibskich. Autorzy przypatrują się temu, jak piraci reagują na schyłek swego świata i jak traktują zrodzony za ich życia romantyczny mit. Jedni dawno zapomnieli kim byli, siedzą w bujanych fotelach i bogacą się na plantacjach kawy, inni stali się pijaną karykaturą tego, czym byli kiedyś, a jeszcze inni nie mogąc się pogodzić z nową rzeczywistością żyją przeszłością i wykorzystują związany z prosperowaniem wyspy problem niewolnictwa po to, by świat w koło nich znów zapłonął.

Nie uświadczymy tu jednak morskich bitew, rabunków, podpaleń i gwałtów. Nawet jeśli się pojawiają wzmianki o tego typu wyczynach, to są już tylko podkoloryzowanymi historiami przekazywanymi z ust do ust... zupełnie jak wątek pojmania i stracenia legendarnego pirata - Kapitana Myszołowa - wokół którego napisana jest cała opowieść. Autorzy celowo ani razu nie pokazują postaci Kapitana, przez co jeszcze dosadniej podkreślają, że jest on już tylko legendą, opowieścią, staje się "mitem za życia". Co ciekawe, obok Ran Wylotowych to kolejny komiks, w którego warstwie literackiej można odnaleźć ten chwyt narracyjny (znany choćby z literatury). Wg mnie, w konwencji Wyspy Burbonów wypada on z jednej strony zdecydowanie naturalniej, z drugiej dużo bardziej trafnie i symbolicznie. Widać, że nie jest tylko efektowną zagrywką formalną, ale przemyślanym zabiegiem i kluczem do odczytywania wydźwięku całej historii.

Warstwa graficzna również odbiega od tego, czego moglibyście się po "komiksie pirackim" spodziewać. Ze wstydem wyznaję, że to moje pierwsze spotkanie z Trondheimem. Nie da się powiedzieć, że jego styl w jakikolwiek sposób przypomina rysunki Stana Sakai, ale zamysł użycia animorfów przy tego typu historii daje ostatecznie bardzo podobny efekt. Przyznam, że rozbroił mnie kompletnie aestetyczny styl rysunku Francuza - w wielu aspektach podobny do tego, jaki znajdziemy w recenzowanym przeze mnie niedawno Cafe Budapeszt, ale jeszcze bardziej niechlujny i nieczytelny. Nieczytelny już nie tylko w planach totalnych. Najpierw mamy uczucie, że widzimy nieudolne bazgroły, ale gdy zaakceptujemy tę konwencję ... to, co zastosował Trondheim daje nam wrażenie "czytania kadrów", bo trzeba chwilę poświęcić, żeby zrozumieć co na nich jest. Biorąc pod uwagę to, że większość akcji dzieje się w gęstej dżungli, efekt tego zabiegu jest powalający.

Jak wspomniałem na początku, Wyspa Burbonów to komiks inny, niż można by się spodziewać. Lojalnie uprzedzam, że nie jest komiksem wielkim... a jego realizacja i wydźwięk daleki jest od rozmachu, który utożsamiany jest zazwyczaj z arcydziełami (i nie mówię tego tylko z perspektywy komiksowego medium). Nie zmusza do wielogodzinnych refleksji, nie zmieni Wam życia, pozostawi z niedosytem... Jest za to tworem bardzo oryginalnym i mądrze opowiedzianym, który mimo swej niepozorności urzekł mnie na tyle, że od tej pory będę o nim myślał jako o jednym ze swoich ulubionych komiksów.

Recenzja opublikowana również na blogu Rękopis Znaleziony w Arkham: http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2011/05/wyspa-burbonow-rok-1730-appollo-i-lewis.html

(warto wejść choćby po to by zobaczyć ilustracje...)

Szał na piratów trwa. Gdy przeglądam newslettery z księgarni internetowych, dość często widzę kolejne "wielkie" nazwiska literackich wyrobników - czy to piszących na co dzień fantasy czy to horror - którzy dla zysku wciągnęli na maszt piracką banderę. W kinach od niedawna gości czwarta część hollywoodzkiego tasiemca z Johnnym Deppem. U mnie kontrapunkt dla tej produkowanej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
587
61

Na półkach:

Historię zmierzchu ery piratów mimo braku wielkiej przygody pochłania się na jedno - dwa posiedzenia.

Historię zmierzchu ery piratów mimo braku wielkiej przygody pochłania się na jedno - dwa posiedzenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    7
  • Komiksy
    4
  • Komiks
    4
  • Ulubione
    2
  • Ursynoteka inne
    1
  • Komiksy przeczytane w 2011
    1
  • Komiks
    1
  • Comic book/Graphic novel
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyspa Burbonów Rok 1730


Podobne książki

Przeczytaj także