Henri Désiré Landru

2009-08-12
Maria Mosiewicz-Szrejter
kryminał seryjny morderca Chabouté czarno-biały komiks Francja

1953

Tytułowy bohater to autentyczny francuski morderca, który działał w latach 1915-1921 r. Na ofiary wybierał sobie kobiety, który uwodził, a następnie podobno zabijał i spalał w piecu. Napisałem „podobno”, ponieważ w czasie jego procesu pojawiły się pewne wątpliwości. Christophe Chaboute, autor znany w Polsce z takich komiksów jak „Czyściec” czy „Samotnik” postanowił przedstawić trochę inną interpretację tych zdarzeń.

Henri Landru nawiązuje tutaj romans z kobietą, której mąż zaginął na wojnie. Kiedy jednak mężczyzna wraca, to postanawia wykorzystać Landru do ograbiania kobiet. Henri jeszcze nie wie, że wplątał się w coś znacznie poważniejszego.

Henri Landru przedstawiony jest tutaj jako ofiara. Jego „współpracownicy” grożą jego najbliższym i jedynie pod przymusem wypełnia kolejne polecenia. Przy tym też nie jest świadomy wszystkiego co się dzieje. Trochę szkoda, że przy tym autor nie zachował jakiejś niepewności co do tego ile Landru wie, bo dzięki temu opowieść mogłaby bardziej się nadawać do interpretacji. Przy tym jednak Henri nie jest osobą bez skazy – pomimo bycia żonatym i posiadania gromadki dzieci nie ma skrupułów przed wdawaniem się w kolejne romanse.

Komiks ten pokazuje też jak działa system sprawiedliwości. Najważniejsze są pozory i to, żeby nie drażnić danych nastrojów społecznych. Przy tym jednak w tle dalej funkcjonuje zaskakująco sprawny, ale też bezwzględny mechanizm.

Chaboute w swoich rysunkach przedstawia ludzi reprezentujących różne typy urody. Nie ma tutaj supermodeli, lecz zwyczajni ludzi w różnym wieku. Przy tym też czasami w zaskakująco oszczędny sposób udaje mu się ukazać brutalne sceny jak chociażby powtarzające się kadry domostwa, gdzie dochodzi do kolejnych zbrodni. Równocześnie czasami nie obawia się naturalizmu i pokazuje pewne szokujące sceny.

Polskie wydanie kończy się posłowiem Artura Szrejtera, autora książek popularnonaukowych. Przedstawia on historię Landru i nieścisłości związane z tą sprawą. Stanowi to bardzo dobre uzupełnienie lektury.

Nie słyszałem nigdy wcześniej o tytułowym bohaterze, chociaż we Francji jest on owiany niemal równą legendą co londyński Kuba Rozpruwacz. Mam mieszane uczucia co do względów etycznych przedstawiania mordercy jako ofiary, a także pewien zwrot akcji jest tu lekko kiczowaty. Ogólnie jednak jest to bardzo ciekawa lektura, która trochę poszerzyła moje horyzonty.

Wariacja historii na temat francuskiego seryjnego mordercy, Henriego Désiré Landru. Za ilustracje odpowiada Christophe Chabouté, odpowiedzialny z m.in "Czyściec". Dość mroczna, kryminalna historia w czasach I wojny światowej. Czarno-białe ilustracje potęgują przygnębiający klimat.

Naprawdę bardzo trudno mi nie porównywać tego tytułu do "Prosto z piekła" Alana Moore'a, bo tematyka jest praktycznie taka sama. Niestety, dzieło Chaboute'a wypada w tym zestawieniu o wiele gorzej - cała intryga momentami ociera się o banał, tymczasem aż chciałoby się, żeby autor - wzorem Moore'a - powodził nieco czytelnika za nos, zakpił z niego, pograł niedomówieniami i domysłami. Bez tego otrzymujemy tylko średni thriller (co prawda inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, ale mało to takich?).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Bardzo dobry komiks. Świetny graficznie, a sama fabuła wciąga i trzyma w napięciu. Chętnie sięgnę po inne "prace" autora.

• Komiksy
  • Komiks