Etyka lekarska

Unia
1995-01-01
1995-01-01
83-86250-04-6

Książka choć obiecuje obiektywność, a chrześcijańskie spojrzenie na sprawy ma być przedstawione w osobnych rozdziałach, w całości przesiąknięta jest właściwą katolikom hipokryzją. Ale czego się spodziewać, napisał ją ksiądz moralista.
Mój ulubiony fragment opowiada o zagrożeniach in vitro. O tym, że grozi ułomnością dzieci, co powoduje ich odtrącenie przez rodziców. Dalej w myśli księdza skutkuje "chorobą dziecięcą" i agresją w stosunku do ludzi, co może owocować zejściem na drogę przestępstwa! Gangi ułomnych!
Ciekawy jest również fragment mówiący, że kobieta zgwałcona ma prawo czuć się pokrzywdzona. Miło, że przyznajemy kobiecie to prawo. Oczywiście dziecko tak poczęte urodzić musi.
Inżynieria genetyczna prowadzi zaś do nadczłowieka Nietzschego!

Jedynym wartościowym aspektem książki są historyczne cytaty, choć i one oczywiście dobrane są tendencyjnie.

Tytuł i wstęp może sugerować, że w dalszej części książki nastąpi dogłębne opracowanie tematu. Biorąc pod uwagę, że pozycja liczy 150 stron małego formatu jest to raczej niemożliwe. Faktycznie, autor właściwie zarysował tylko większość problemów związanych z pracą lekarza. Nie można jednak posądzić go o niedokładność, tudzież o niekompetencję. Po prostu, w książce zawarł ogólne określenie problemów oraz odpowiedź jaką na nie dają aktualnie obowiązujące akty prawne regulujące pracę pracowników służby zdrowia. A także pokrótce historyczny rozwój praktyk dotyczących niektórych aspektów pracy lekarza.
Bardziej głodnym wiedzy zapewne zabraknie analizy konkretnych spraw i przedstawienia odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach.
Autor omawia najważniejsze punkty pracy lekarza, analizując poszczególne fragmenty kodeksu etyki lekarskiej i Przysięgi lekarskiej. Na poziomie podstawowym temat jest wyczerpany. Dla kogoś niezwiązanego stale z medycyną ta pozycja jest wystarczająca, jeśli ktoś chce zagłębić się w tajniki i poszczególne, konkretne przypadki musi sięgnąć po jakieś obszerniejsze opracowanie.
Dodatkowym plusem jest skonfrontowanie przesłania dokumentów traktujących o etyce lekarskiej z nauczaniem Kościoła Katolickiego. W skrócie: książka podzielona jest na cześć niezaangażowaną religijnie (światopoglądowo),która bazuje na powszechnie uznawanych prawach człowieka, jego godności i wartości oraz na część bazującą na nauczaniu Kościoła, która oczywiście tej pierwszej nie wyklucza, ale ją wspiera i uzupełnia.

• 2) Medycyna

Stanisław Olejnik Etyka lekarska Zobacz więcej