Belizariusz

2014-03-06
83-89700-00-X
Adam Kaska
wódz cesarstwo bohater historia Bizancjum

Nie jestem fanem zbeletryzowanych biografii, ale trzeba przyznać, że Graves'owi wychodzi to dobrze. Ciekawe losy bizantyjskiego wodza z czasów Justyniana Wielkiego. Rozmach, dużo wielkiej polityki, spory religijne, barbarzyńcy, stosunki społeczne. Zachodzę w głowę dlaczego ta książka jest tak dużo mniej popularna niż 2 tomy o Klaudiuszu.

Gorąco polecam. Czytałem z 10 lat temu.

Gorąco polecam. Czytałem z 10 lat...

Książka dla wielbicieli historii bizancjum i starożytnego rzymu i histori jako takiej, wsparta niewątpliwie sekretną historią Prokopiusza w zakresie faktów i domysłów(czytałem również)
Losy jednego z najlepszych wodzów Bizancjum, Belizariusza na tle wojen z persami na wschodzie wandalami w północnej afryce i gotami w italii oraz innymi ludami, sporo ciekawych rzeczy o najemnikach rzymskich(massageci tatarzy bułgarzy).Bizantyjczycy jeńców perskich przenosili do Itali przeciwko Gotom a gockich na wschód przeciwko Persom, skąd w Turcji jasne włosy i niebieskie oczy.
Dla historyka bardzo ciekawa i oparta w dużej mierze na faktach, szczegółowe opisy bitew oblężeń, kampanii, przygotowań intryg dworskich, stosunków społecznych w wschodnim imperium, życie w ówczesnym Konstantynopolu, sporo historii kościoła na zachodzie i wschodzie ,spory o naturę Chrystusa. Sporo ciekawych rzeczy.
Książka dla lubiących historię reszta może się z nią męczyć.

Koniec końców mnie wciągnęło, ale zaczynało się nudnie. Opisy kampanii i bitew nieco rozwlekłe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawe spojrzenie na epokę po rozpadzie Rzymu i wzrostu znaczenia Cesarstwa Bizantyjskiego. Opisane oczami niewolnika żony Belizariusza, mnóstwo ciekawych aspektów życia dworu cesarza Justyniana, wszechobecnych pałacowych intryg. Jest też oczywiście wątek militarny i wojen toczonych przez Belizariusza, którego uznaje się powszechnie jako wybitnego stratega.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szeroko opisany świat Bizancjum w tym problemy społeczne, religijne i polityczne, ciekawe sceny batalistyczne. To na duży plus. Na minus, dość mało w tej książce samego Belizariusza i najsłabiej opisana najbardziej interesująca część jego życiorysu czyli rzymska inwazja na Italię.

Na półkach: , , , , , , ,

Powieść historyczna Roberta Gravesa z czasów panowania bizantyjskiego cesarza Justyniana. Aczkolwiek bohaterem jest jeden z cesarskich wodzów – tytułowy Belizariusz, to jednak narratorem jest Eugeniusz, pochodzący z wysp brytyjskich eunuch, sługa żony wodza, przyjaciółki cesarzowej Teodory.
Jak zwykle możemy podziwiać u Gravesa bardzo dobry warsztat historyczny. Autor zaznajamia nas nie tylko z dworem w Konstantynopolu, ale także ze sporami stronnictw na hipodromie, życiem bizantyjskich warstw wyższych oraz zwyczajami i sposobem życia mieszkańców. Na kartach powieści mamy też okazję obserwować budowę Hagia Sophia. Zapoznajemy się także oczywiście z parą władców - aż dziwne że pomijaną dotąd przez scenarzystów w Hollywood. Dowiadujemy się także o sporach religijnych wewnątrz chrześcijaństwa – w tym przypadku z monofizytami, szczególnie silnymi w Aleksandrii, stolicy kluczowej prowincji z punktu widzenia aprowizacji cesarstwa.
Można także dowiedzieć się wiele o armii Justyniana, a w szczególności o kawalerii, jej wyposażeniu i sposobie walki. No i przede wszystkim o walkach, od powstania Nika, poprzez pokonanie Wandalów i zdobycie Italii.
Ale Bizancjum to nie tylko wojny, ale przede wszystkim intrygi, które tez niestety miały wpływ na losy tytułowego bohatera.
Niezwykle ciekawa powieść historyczna. Napisana w tradycyjnym stylu, z naciskiem na opisywanie dworów i warstw uprzywilejowanych, ale w swojej klasie bez zarzutu.

Mimo że zazwyczaj unikam narracji pierwszoosobowej, w wykonaniu Gravesa jest mistrzowska. "Belizariusz" to powieść często niedoceniana na tle powieści o Klaudiuszu, moim zdaniem niesłusznie. Graves jak zwykle świetnie oddaje realia życia bohaterów, przedstawia ich realnie i potrafi wzbudzić emocje. "Belizariusz" to jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie czytałam.

Smutniejsze i słabsze od dylogii o Klaudiuszu :P , jednak literacko świetna opowieść o jednym z największych dowódców w historii

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa i wciągająca powieść opisująca odległe czasy Cesarstwa Bizantyjskiego. Intrygi dworskie, knucie, waśnie religijne, wojny, potyczki, bunty. Tygiel historyczny w błyskotliwy sposób opisany przez mistrza powieści antycznej. Jednak zdecydowanie "Ja Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina" o niebo lepsze.

Bardzo fajnie napisana powieść o sławnym wodzu

Bardzo fajnie napisana powieść o sławnym wodzu