Moc i cesarzowa

Okładka książki Moc i cesarzowa Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Okładka książki Moc i cesarzowa
Katarzyna GacekAgnieszka Szczepańska Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) kryminał, sensacja, thriller
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2011-05-10
2011-05-10
978-83-7489-331-2
literatura polska XXI wiek

Okładka książki Zabójczy spadek uczuć Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zabójczy spade... Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Zielony trabant Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zielony trabant Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Dogrywka Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Dogrywka Katarzyna Gacek, Ag...

"Moc i cesarzowa" to trzecia część serii Przeznaczenie. Nie znam poprzednich i wcale mi to nie przeszkadzało. Ciekawy kryminał z wróżbiarstwem i ezoteryką w tle. Książka do przeczytania na raz, no może na dwa razy. Styl pisania autorki lekki, łatwy i przyjemny sprawił ze książkę pochłonęłam w jeden dzień i trochę wieczoru. Polecam!

„Moc i cesarzowa” to trzeci kryminał z serii Przeznaczenie- bardzo krótki, z wątkiem dobrej magii i złych mocy, iluzji. Wartka, trzymająca w napięciu akcja, prosty język, są zaletami tej lektury. Bohaterowie: ci dobrzy walczą z czarnym charakterem, nie ma tu jednak rozbudowanej psychologii i wielu wątków pobocznych, ale fabuła jest dobrze przemyślana przez autorki. Czyta się bardzo szybko, z przyjemnością, kibicujemy komisarz by nie dała się rozdrażnieniu i niemocy wyjaśnienia tajemnic, by przyjaźń z wróżką Małgorzatą ocaliła ją od pełnego desperacji kroku. Klimat tajemnicy i parapsychologii budują również refleksje i słowa mordercy, ukazując determinację zła, by panować nad światem. Zakończenie sugeruje, że to wcale nie koniec, że Gerard nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Styl pisarek jest lekki i nie przysparzający kłopotów językowych.

Kryminał czysto rozrywkowy, z klimatem tajemniczych mocy. Myślę, że wart jest poświęconego czasu, choć bez fanfar.

Autorki nigdy nie pracowały w zawodzie, obie ciągnęło do literatury. Ich kryminały cechują się przede wszystkim humorem.

Komisarz Anna po raz kolejny już prowadziła śledztwo w sprawie zabójstwa, tym razem było ono specyficzne – ciało dwojga kochanków było ze sobą charakterystycznie splecione. Przypominało to sprawę sprzed lat, choć wydawało się to niemożliwe, gdyż tamci ludzie zostali aresztowani i odsiadywali kary. Świadkowie zdarzenia niewiele widzieli lub też nie chcieli podzielić się swoją wiedzą z policją. Władza miała trudne zadanie do wykonania, tymczasem ofiar zaczęło przybywać…

Akcja powieści toczy się w jednym z miast w czasach współczesnych.

Anna spotykała się z mężczyznami, jednak jej obecny partner opuścił ją, starała się o nim zapomnieć, lecz nie było to łatwe. Dodatkowo cały czas czuła się zmęczona przez co nie mogła skupić się na sprawie, którą miała prowadzić. Miała także synka, którego ojciec ją zostawił.

Małgorzata to jej przyjaciółka, która zawsze służyła jej wsparciem. Wróżyła z kart, widziała dla koleżanki bardzo złą przyszłość, ona jednak za bardzo się tym nie przejmowała.

Andrzej to przełożony komisarz, który mimo wszystko przejmował się jej samopoczuciem. Bohaterka nie miała szansy wypocząć, gdyż rozpoczęły się kolejne morderstwa.

Na książkę trafiłam przez przypadek, kupiłam ją na wyprzedaży w Weltbildzie i tak oto znalazła się w moich progach. Dopiero podczas jej czytania zorientowałam się, że jest to trzeci kryminał z serii ,,Przeznaczenie”. W niczym mi to jednak nie przeszkadzało w czytaniu. Autorki przywołały niektóre fakty, więc pozycję można czytać oddzielnie, jak i całą serią.

Język jest bardzo prosty w przekazie, zrozumiały. Kryminał pochłonęłam błyskawicznie, byłam ciekawa końca. Intrygowało mnie, kto okaże się zabójcą, miałam swoje typy, jednak nie sądziłam, że okażą się tak trafne.

Z twórczością tych pisarek zapoznałam się po raz pierwszy, jednak z chęcią przeczytałabym też poprzednie części, być może kiedyś mi się uda.

,,Moc i cesarzowa” to lekki kryminał na zimowy wieczór, który pochłonie nas bez reszty, moim zdaniem warto dać mu szansę !

Moja ocena : 5/6

"Moc i Cesarzowa" to trzecia część cyklu Przeznaczenie autorstwa przyjaciółek Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej. Kryminał przedstawia kolejne śledztwo, które prowadzi policjantka z warszawskiego wydziału zabójstw komisarz Anna Sarnowicz, która korzysta przy tym z pomocy swojej przyjaciółki – jasnowidza i wróżki Małgorzaty. Na podstawie pierwszych części książki powstał polsatowski serial Przeznaczenie. Przyznam, że nie czytałam poprzednich książek serii, jednak nie przeszkodziło mi to w odbiorze tekstu, bo każda część stanowi odrębną historię.
Tym razem komisarz Anna Sarnowicz musi znaleźć zabójcę dwojga młodych ludzi, których ciała, splecione w miłosnym uścisku, zostały znalezione nad Wisłą. Jednak najbardziej niepokojące jest to, że rok wcześniej doszło do identycznego mordu, którego sprawca przebywa w więzieniu i, logicznie myśląc, nie może mieć z nowym zabójstwem nic wspólnego. Policjanci nie mają żadnego punktu zaczepienia, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów. Tymczasem dochodzi do kolejnego zabójstwa pozorowanego na mord sprzed kilku miesięcy, a z komisarz Sarnowicz zaczyna się działać coś dziwnego...
"Moc i Cesarzowa" to nie jest zwyczajny kryminał, gdyż ważnym wątkiem książki jest parapsychologia, wróżbiarstwo i ezoteryka, dzięki czemu czytelnik może się spodziewać właściwie wszystkiego. Książka jest dość krótka i zdecydowanie wciąga, dlatego czyta się ją bardzo szybko. Nie ma tam wielkiej psychologii, a fabuła nie jest zbytnio rozbudowana, ale myślę, że została dobrze przemyślana przez autorki. Poza tym do końca nie wiedziałam, kto jest mordercą i jakie są jego motywy, a przecież przede wszystkim o to chodzi w dobrym kryminale. Książka niewymagająca, łatwa i przyjemna.
Zawsze zwracam uwagę na graficzną i typograficzną stronę publikacji, którą czytam i w tej sferze "Moc i Cesarzowa" powinna dostać najwyższą notę, gdyż została wydana w sposób bardzo estetyczny. Nie miałam pojęcia, że wydawnictwo Funky Books wydaje takie ładne książki.

Trzecia i ostatnia ( do tej pory) część serii Przeznaczenie.

Po raz kolejny mamy przyjemność śledzić losy komisarz Anny Sarnowicz z warszawskiej policji. Tym razem zostaje ona wezwana na nad Wisłę, gdzie grupa licealistów, podczas wagarów, natknęła się na zwłoki dwójki ludzi. Pokrzywdzeni młoda kobieta i mężczyzna leżą ,,splecieni w miłosnym uścisku” bez wyraźnych ran czy też obrażeń. W pobliżu policjanci odnajdują motocykl oraz książkę ,,Romeo i Julia”. Obie te rzeczy zostały skradzione. Komisarz dostrzega w tej zbrodni podobieństwo do sprawy którą prowadziła rok wcześniej. Jednak oprócz miejsca, płci i ułożenia ciał nic nie łączy obu tych zdarzeń. Policja ma bardzo ciężki orzech do zgryzienia ponieważ nie mogą zidentyfikować ofiar a bez tego możliwość ich działania jest bardzo ograniczona. Po sekcji zwłok okazuje się, że młodym ludziom została podana bardzo silna trucizna.

Komisarz Sarnowicz stara się rozwiązać tą zagadkę. Jedna w między czasie dochodzi do kolejnych morderstw. Również w miejscach w których policjantka kiedyś prowadziła śledztwa. Sprawa zaczyna robić się coraz bardzie poważna. Pani komisarz musi odnaleźć zabójcę oraz dowiedzieć się co ma z tymi sprawami wspólnego Gerard. Mroczny charakter z nadprzyrodzonymi zdolnościami którego poznaliśmy w poprzednich częściach.

Muszę przyznać, że właśnie ta część serii Przeznaczenie najbardziej mi się spodobała. Nawet nie wiem dlaczego, ponieważ wszystkie trzy części pisane są podobnym językiem, poruszają tą samą tematykę. Może jest to spowodowane tym, że ,,Moc i cesarzowa” ma najbardziej rozbudowaną fabułę. W tej książce bardzo dużo się dzieję, wprowadzeni zostają nowi bohaterowie a akcja jest szybsza. Do tego dochodzi kwestia zabójstw oraz tajemniczego mordercy, którego tak naprawdę czytelnicy już znają. Ale nikt nie wie: jak on to robi.
Książka kończy się w taki sposób, że możemy się spodziewać kolejnych części.

Trzecia i ostatnia ( do tej pory) część serii Przeznaczenie.

Za pomocą seriali lub też książek kryminalnych łatwo porównać działania amerykańskiej i polskiej policji. Niewątpliwie, metody rozwiązania sprawy zagranicznych służb bezpieczeństwa wydają się być bardziej profesjonalne, jednakże nasze rodzime próby odnalezienia odpowiedzi na trudne pytania mają w sobie elementy przyciągające, dzięki czemu z przyjemnością śledzimy działania polskich funkcjonariuszy. Dzieje się tak być może dlatego, iż każdy z nas pragnie zauważyć, co stanie się, jeśli nasze życie potoczy się tak, jak przedstawionych bohaterów. Czytając „Moc i cesarzową” z uwagą śledziłam pracę komisarz Sarnowicz oraz jej wiernych towarzyszy.

Grupa licealistów odnajduje ciało kobiety i mężczyzny, którzy byli splecieni w miłosnym uścisku. Na miejsce zbrodni zostaje wezwana komisarz Anna Sarnowicz, która zauważa, iż rok temu doszło do podobnego morderstwa. Młodzież, która znalazła zwłoki, niestety nie potrafi niczego powiedzieć na temat ofiar ani też odnośnie tej makabrycznej zbrodni. Policjanci próbują zidentyfikować ludzkie szczątki, jednakże nikt nie poznaje tejże pary. Okazuje się, iż tym ludziom podano rzadko spotykaną truciznę, która spowodowała zatrzymanie akcji życiowych. Komisarz Sarnowicz próbuje znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania, pragnąc również dotrzeć do osób, które były powiązane z zabójstwem sprzed roku. Policjantka dopuszcza do siebie również myśl, iż za tymi działaniami stoi obdarzony magicznymi zdolnościami mężczyzna, przebywający w więzieniu, lub też osoba, która wzoruje się na dawnych zbrodniach. Kobieta postanawia sięgnąć rady swojej przyjaciółki, wróżki, która wyczuwa niebezpieczeństwo. Jednak Anna Sarnowicz jest gotowa zrobić wszystko, aby uchronić niewinne osoby przed śmiercią. Zwłaszcza, że z każdym kolejnym dniem morderca pokazuje, że jego działania są bezkarne.

Niedawno publikowałam recenzję książki tych pisarek – „Wisielec i księżyc”. Wówczas wyznałam, że miałam mieszane uczucie do tej powieści. Jednakże dzięki „Mocy i cesarzowej” całkowicie zmieniłam zdanie na temat twórczości pani Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej. Pisarki stworzyły bardzo ciekawą powieść, w której ciężko przewidzieć działania bohaterów czy też kolejne wydarzenia, które spowodują mętlik w głowie czytelnika. Pomysł na przedstawienie tego typu morderstwa i powiązanie go z człowiekiem o zdolnościach paranormalnych niewątpliwie był kapitalny i ukazał, że pomimo wszystko należy brać pod uwagę fakt, że magia może istnieć naprawdę. Bardzo podobały mi się krótkie wspomnienia, refleksje i słowa mordercy, które sprawiały, że idealnie czytelnik wczuwał się w klimat lektury. Dialogi i opisy autorek stoją na bardzo wysokim poziomie i wydają się być autentyczne. Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska stworzyły ciekawych bohaterów, którzy ambitnie podążają do własnych celów, niekiedy stawiając dobro bliźnich nad własne. Pozytywne osobowości policjantów spowodowały, że od książki bije emocjonalne ciepło, które powoduje, że ciężko oderwać się szybkiej akcji, kończącej się dopiero na ostatniej stronie. Dopiero wówczas możemy poznać tajemnicę oraz zrozumieć, jaki motyw działania miał morderca. Pomimo tego, iż w lekturze w kilku miejscach pisarki odwołują się do magii i wpływu iluzji na psychikę człowieka, cała powieść wydaje się być bardzo realna. Śmiało można powiedzieć, że autorki przemyślały każde wydarzenie, dzięki czemu „Moc i cesarzowa” wydają się być uporządkowaną lekturą, przy której nie można się nudzić.

„Moc i cesarzowa” posiada pewnego rodzaju klimat, który całkowicie przybliża nas do bohaterów oraz wspaniałej akcji. Niepozorne morderstwo przekształciło się w niebezpieczną walkę o życie wielu ludzi, którzy byli powiązani z tą sprawą. Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska nie pozwalają, aby czytelnik popadł w monotonię, ponieważ wyżej wskazana lektura jest przepełniona ciekawymi wydarzeniami, które sprawiają, że czytelnik z uwagą śledzi działania polskich stróżów prawa.

Niewątpliwie, twórczość duetu Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej jest interesująca i potrafi zainteresować potencjalnego czytelnika, który lubi kryminały o spokojnym uosobieniu, gdzie do końca nie wiadomo, kto okazał się zbrodniarzem. Tym, którzy lubią ciekawą akcję, która dzieje się w Polsce bądź też pragną zmienić swoje zdanie na temat polskich autorów, serdecznie zachęcam do przeczytania działań komisarz Anny Sarnowicz.

Droga Tajemnico!

Jeśli mi powiesz, że zwariowałam to tak naprawdę wiele się nie pomylisz. Tylko czy czytanie książek jedna po drugiej można nazwać wariactwem? Moim zdaniem to uzależnienie. Ale o tym uzależnieniu to ja już nie raz wspominałam. Nie, absolutnie się tego nie wypieram. Wręcz przeciwnie, cieszę się, że je mam. Bo jak to mówią w życiu trzeba być od czegoś uzależnionym. A książki z wszystkich używek są najmniej niebezpieczne.

Skoro od jakiegoś czasu opowiadam Ci o książkach z serii „Przeznaczenie” duetu Gacek & Szczepańska dobrze by było gdybym opowiedziała coś więcej o autorkach. Otóż Katarzyna Gacek jest absolwentką psychologii natomiast Agnieszka Szczepańska – prawa, jednak żadna z nich nigdy nie pracowała w zawodzie. Obie za to ciągnęło w stronę literatury. Kilka lat temu postanowiły połączyć siły, w efekcie powstał bestseller, a duet pisarski Gacek & Szczepańska podbił rynek literatury kryminalnej (za okładką). Jak już wspominałam całkiem skutecznie.

„Moc i Cesarzowa” to najnowsza powieść Autorek. Mogę śmiało powiedzieć, że świeżynka która dotarła do mnie prosto z drukarni (tu należą się szczególne podziękowania Pani Bogusi). Tym razem Anna Sarnowicz zostaje wezwana nad Wisłę, gdzie dokonano tajemniczego morderstwa. Licealiści podczas wagarów natrafiają na zwłoki kobiety i mężczyzny. Zbrodnia ta przypomina tę sprzed roku, którą także prowadziła Komisarz Anna. Kto dokonał tej zbrodni? Czy to możliwe żeby za tą sprawą stał Gerard – tajemniczy mężczyzna obdarzony nadprzyrodzoną mocą? Czy Annie uda się rozwiązać tę zagadkę?

Tym razem książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej staramy się wraz z Anną rozwiązać zagadkę znad Wisły, w drugiej zaś chcemy poznać mordercę dwóch uczennic warszawskiego liceum. A także dowiedzieć się w jaki sposób manipuluje ludźmi Gerard, zamknięty w zakładzie. Dokładnie ten sam który pojawił się na kartach wcześniejszych części serii „Przeznaczenie”.

Pani Kasia i Agnieszka znów spisały się na medal. Powprowadzały mnóstwo postaci i wątków, które na początek mogą wydawać się zbędne. Jednak w trakcie czytania okazuje się, że wszystko wzajemnie się uzupełnia i powstaje niezły kryminał. Znów akcja gna do przodu i czytelnik nie ma czasu na oddech ani tym bardziej ochoty na odłożenie książki na bok. Bo cały czas chce wiedzieć co będzie dalej? Co zrobi Anna? Dlaczego Małgorzata wyjeżdża pozostawiając przyjaciółkę samą? Co tak naprawdę zamierza Gerard?

Książkę czyta się naprawdę szybko. Nim się obejrzałam, zbliżałam się do końca. A kiedy dotarłam do ostatniej kropki uświadomiłam sobie, że na dalsze losy będę musiała trochę poczekać. Wtedy pojawiło się w mojej głowie pytanie czy będą dalsze części? Jeśli tak to kiedy?

Wychwalam tę serię prawda? Bo tak naprawdę to nie wiem czy jest do czego się przyczepić. Może do okładek? Wszystkie są identyczne, zmieniają się tytuły. A gdyby tak zmienić chociażby kartę tarota która widnieje na okładce? Na te o których mowa w tytule. No dobra może się czepiam, ale to tylko moje skromne zdanie.

Nie wiem czy zauważyłaś, że tytuły serii nawiązują do kart tarota: Mag, Diabeł, Wisielec, Księżyc, Moc i Cesarzowa. Każda z tych kart ma inne znaczenie. Jeszcze się w nie, nie zagłębiałam. Ale myślę, że przy najbliższej sposobności postaram się coś na ich temat dowiedzieć.

Książki z serii „Przeznaczenie” polecam miłośnikom kryminałów, bo wiem, że się nie zawiodą

Pozdrawiam
Archer

Droga Tajemnico!

momentami dobre, momentami chce się wywalić książkę przez balkon.

momentami dobre, momentami chce się wywalić książkę przez balkon.

Czuję wielkie rozczarowanie zakończeniem. Jest to ostatni tom serii a ostatnie zdania w książce wskazują na to, że może coś jeszcze być dalej. Sprawa może została rozwiązana ale bez wielkiego finału. Czuje niedosyt.

• Koniecznie przeczytać/nie ma w BG
  • Own
  • Półka językowa
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Moc i cesarzowa