Artykuły
„Śledztwo w kosmosie” Stuarta Gibbsa: 12-latek na tropie morderstwa w przestworzachAnna Sierant1Artykuły
Z łzą pod powieką, czyli życie wiejskich kobietWojtek0Artykuły
Ludzki obraz osób pozbawionych wolności: rozmowa z Katarzyną BorowskąSonia Miniewicz1Artykuły
Nominacje do „Nike” 2023: wielu debiutantów, parytet płciEwa Cieślik4
François Schuiten


- Pisze książki: komiksy, czasopisma
- Urodzony: 26.04.1956
Baron François Schuiten jest belgijskim artystą tworzącym komiksy. Najszerzej znany jako twórca serii "Les Cités Obscures".
Jego ojciec Robert Schuiten oraz jego matka Marie-Madeleine De Maeyer byli architektami. Ma pięcioro braci i sióstr, z których jedno jest również architektem.
Podczas studiów w Saint-Luc Institute w Brukselii (1975–1977) poznał Claude'a Renarda, który kierował wydziałem komiksu w szkole. Wspólnie stworzyli kilka książek. Brat Schuitena Luc również pracował z nim kilkakrotnie jako pisarz (scenarzysta) serii "Terres Creuses".
Schuiten opublikował swój pierwszy komiks 3 maja 1973r.. Było to 5 czarno-białych stron we francuskim magazynie "Pilote"; cztery lata później publikował już w bardziej eksperymentalnym magazynie "Métal Hurlant".
Jego miłość do architektury uwidoczniła się w serii "Cities of the Fantastic", kreacji fantastycznych, częściowo wyimaginowanych miast, które tworzył z przyjacielem Benoît Peetersem od 1983r. dla belgijskiego miesięcznika komiksowego "À Suivre". Każda opowieść koncentrowała się w jednym mieście lub budynku, a później rozszerzała na świat gdzie architekci, urbaniści i w końcu "urbatekci", mieli rolę przywódczą a architektura była siła dominująca w społeczeństwie. Style zawarte w serii odwoływały się do stalinowskiej i faszystowskiej architektury w La Fièvre d'Urbicande, drapaczy chmur w Brukselii ale również gotyckich katedr w La Tour. Fascynacja architekturą oraz możliwymi i niemożliwymi miastami zaowocowała w dalszych poszukiwaniach w "The Gates of the Possible", tygodniowej serii stworzonej przez Schuitena dla czasopisma "Le Soir and De Morgen" w 2005r.
Inspirowane zarówno przez artystów jak i naukowców prace Schuitena moga być określane jako miks tajemniczych światów René Magritte'a, wczesnych fantazji naukowych Julesa Verne'a, graficznych światów M. C. Eschera i Gustave'a Doré'a oraz wizji architektonicznych Victora Horty i Étienne-Louis Boullée. Twórcza synergia pomiędzy pracami Schuitena a książkami Julesa Verne'a osiągnęła kulminację w 1994r., gdy został poproszony o zilustrowanie i zaprojektowanie okładki przygotowywanej do publikacji książki Verne'a odkrytej ponownie w Paryżu w XX wieku.
Współpracował również z Maurice Benayoun w grafice komputerowej serii "Quarxs" i pracował przy kilku filmach: "Gwendoline" reż. Just Jaeckin, "Toto le héros" reż. Jaco Van Dormael, "Taxandria" reż. Raoul Servais, "The Golden Compass" reż. Chris Weitz i "Mr. Nobody" reż. Jaco Van Dormael. Pracował również przy innych filmach, np. "Mars et Avril" reż. Martin Villeneuve oraz przy animacji komputerowej, gdzie pełnił rolę współreżysera ze swoim kolegą Benoît Sokal.
Jako grafik zaprojektował stację metra Porte de Hal w Brukseli oraz Arts et Métiers w Paryżu, a także murial w Brukseli. W 2000r. zaprojektował scenografię dla "A planet of visions" jednego z głónych pawilonów na Międzynarodowe Targi w Hannomerze, które przyciągnęły ponad 5 milionów odwiedzających. W 2004-2005r., odbyła się wielka wystawa w Leuven - "The Gates of Utopia", prezentujące różne aspekty jego pracy. Zaprojektował również wnętrze belgijskiego pawilonu na Expo 2005 w Aichi w Japan wspólnie z malarzem Alexandrem Obolensky'm. François Schuiten zaprojektował 15 belgijskich znaczków pocztowych.
Schuiten wspólnie z Peetersem pomógł w utrzymaniu i renowacji Maison Autrique - pierwszego budynku zaprojektowanego przez architekta stylu Art Nouveau - Victora Horty.
Ożenił się z Monique Toussaint w 1980r. Para ma 4 dzieci.
- 188 przeczytało książki autora
- 235 chce przeczytać książki autora