Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu

Okładka książki Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu Joseph LeDoux
Okładka książki Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu
Joseph LeDoux Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Copernicus Center Press
2017-10-19
2017-10-19
Mateusz Hohol, Kinga Wołoszyn
neuronauki lęk strach umysł Mateusz Hohol Kinga Wołoszyn

Okładka książki The Emotional Brain Revisited Bartosz Brożek, Jacek Dębiec, Dominika Dudek, Phaf Hans, Bram Heerebout, Mateusz Hohol, A. Russell James, Łukasz Kurek, Joseph LeDoux, S. Landers Margo, H. Frijda Nico, Whalen Paul, M. Sullivan Regina, Piotr Urbańczyk, Wojciech Załuski
The Emotional ... Bartosz Brożek, Jac...

1903

Opasła książka o lęku była dla mnie trudną lekturą, bo amerykański autor pisze bardzo mętnie, sporo uwagi poświęca problemowi relacji lęku i świadomości, to są bardzo skomplikowane sprawy i wyłożone nader niejasno; w pewnym momencie lektura pokonała mnie, wolę bardziej przyjazne czytelnikom książki o lęku, jest ich trochę na rynku.

800 stron badaniami po oczach🙂. Nie szukaj tu poradnika.

800 stron badaniami po oczach🙂. Nie szukaj tu poradnika.

Nie nazwałabym tego opracowania "popularnonaukowym" bo z "popularnością" ma niewiele wspólnego. Wymaga opanowania podstaw neuronauki i zainteresowania tematem, bo zagłębia się w szczegóły, które "na codzień" są zbędne.
Z punktu widzenia naukowego z kolei pozycja bardzo ciekawa, z ogromnym uznaniem przyjęłam iż autor nie stara się na siłę propagować swoich poglądów ale też rozważa inne, bibliografia zajmuje prawie 30% opracowania, co też na duży plus.
Podsumowując - opracowanie rewelacyjne ale tylko dla zagorzałych hobbystów.

Zaburzenia lękowe śmiało można obecnie uznać za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej spotykam ludzi, którzy się z nimi borykają, widzę ogrom wpisów na forach, jak sobie poradzić z napadami paniki. Jest to też jednak chyba nieco temat tabu – ludzie boją się pokazać, że coś ich przeraża, że lęk potrafi ich sparaliżować, że przez niego tracą kontrolę. A wierzcie mi, nerwica lękowa to niesamowicie wyniszczająca bestia – wiem, bo sama się z nią mierzyłam. Wygrałam, ale nie ukrywam, że niezmiernie fascynuje mnie ona z punktu widzenia neurobiologii.
Generalnie nie ma się co dziwić – nasze czasy nie sprzyjają spokojowi ducha. Czy zauważyliście, że w wiadomościach rzadko kiedy podają jakieś dobre informacje? Wojna, pandemia, kolejny wirus, drożyzna, katastrofa klimatyczna, brak towarów w sklepach – same negatywne wieści, a ludzie dodatkowo sami się na to nakręcają. To czasy pełne lęku, strachu, niepewności. Smutne i przykre. Jednakże Joseph DeLoux w swojej książce skupia się na typowo biologicznych aspektach lęku – skąd on się bierze, jak doszło do odkrycia wszelkiego rodzaju zaburzeń, które wokół niego oscylują oraz jak można pomóc osobom, które się z nimi mierzą.
Książka jest niesamowicie obszerna, poparta ogromną bibliografią, zawiera również sporo przypisów – mocna, konkretna, naukowa pozycja. Znajdziecie tutaj informacje o mózgu emocjonalnym, o potędze świadomości, o tym, czy mogliśmy odziedziczyć pewne aspekty lękowe po naszych zwierzęcych przodkach, poznacie genezę powstawania lęku w naszym mózgu, a być może i zostaniecie nakierowani na to, jak sobie z nim radzić. Wiedzcie jednak, że to nie jest poradnik psychologiczny – to czysta nauka, bez owijania w bawełnę, pełna konkretów ze świata naukowego, chwilami napisana dosyć trudnym i niezrozumiałym dla laika językiem.
Choć autor stara się wszystko naprawdę dobrze wyjaśnić, to jednak są takie zagadnienia, których po prostu nie da się ubrać w prostsze słowa. Sięgając po tę książkę trzeba mieć już pewien zakres wiedzy z dziedziny neurobiologii, trzeba też uświadomić sobie to, że jest to naprawdę konkretna pozycja naukowa. Zdecydowanie warta uwagi, choć chwilami dosyć skomplikowana.

Naukowe opracowanie tematyki, z pewnością pewne fakty mogą być odkrywcze dla psychologów praktyków.

"Tam, gdzie jest życie, jest i niebezpieczeństwo" Ralph Waldo Emerson.
"Lęk" to ściśle naukowa książka napisana przez wybitnego neurobiologa. Mnóstwo w niej specjalistycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu w sytuacjach stresowych. Ten ogrom naukowego żargonu sprawił, że trudno było przez nią przebranąć. Ale było warto.
"Osoby lękowe dostrzegają przed sobą problemy i wiodą swoje życie, rozmyślając o scenariuszach najgorszych z możliwych, które często się nie sprawdzają. Wierzą, że martwienie się da im moc realizowania planów, które zapobiegną wydarzeniu się czegoś złego w przyszłości. Jednakże tak jak mózg może nauczyć się być lękowym, tak może też nauczyć się tego, by nim nie być." I tego się trzymajmy.

"Tam, gdzie jest życie, jest i niebezpieczeństwo" Ralph Waldo Emerson.
"Osoby lękowe dostrzegają przed sobą problemy i...

Bardzo ważna pozycja w dziedzinie badań nad emocjami oraz terapii zaburzeń lęku, systematyzuje dotychczasowe osiągnięcia, zwraca uwagę na problemy napotykane przez badaczy i często przez nich ignorowane, a ponadto ukazuje świeży i rzetelny pogląd na omawiane kwestie. Część poświęcona rozwojowi terapii ukazana oczami teoretyka, neuronaukowca (sam Le Doux nie jest terapeutą),co w moim odczuciu jest wartościowe, bo niezafałszowane żadnym nurtem terapeutycznym, a bazujące na wynikach z badań empirycznych. Język balansujący na granicy przystępnego dla każdego czytelnika oraz specjalisty, tam gdzie nie jest to potrzebne autor posługuje się językiem prostym, nieprzeintelektualizowanym, choć zgrabnym. Le Doux wzbogacił treść o wiele precyzyjnych wykresów, rysunków i tabel, które systematyzują wiedzę.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Do kupienia
  • Neuronauka

Dodaj cytat z książki Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu