Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Copernicus Center Press
- Data wydania:
- 2017-10-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-10-19
- Liczba stron:
- 700
- Czas czytania
- 11 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378863281
- Tłumacz:
- Mateusz Hohol, Kinga Wołoszyn
- Tagi:
- neuronauki lęk strach umysł Mateusz Hohol Kinga Wołoszyn
Lęk to książka, która wyjaśnia najbardziej palące kwestie zdrowia psychicznego, wskazując naukowe podstawy zaburzeń strachu i lęku.
Zaburzenia lękowe dotykają miliony osób na całym świecie, stanowiąc jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowia psychicznego. Joseph LeDoux, który wraz z członkami swojego laboratorium przoduje w wysiłkach badawczych, zmierzających ku zrozumieniu i skutecznemu leczeniu lęku, w niniejszej książce wyjaśnia całą gamę zaburzeń, ich pochodzenie, a także odkrycia, które mogą przywrócić zdrowie cierpiącym na nie osobom.
Przełomowa teza LeDoux głosi, że dotąd myśleliśmy o strachu i lęku w niewłaściwy sposób. Nie są one, jak sądzono dotychczas, wrodzonymi, spuszczonymi z mózgowej smyczy stanami, ale gromadzonymi przez nas doświadczeniami poznawczymi. Leczenie zaburzeń lękowych musi uwzględniać zarówno ich świadome przejawy, jak i leżące u ich podstaw nieświadome procesy neuronalne.
To niezwykle ambitna, prowokacyjna, wyzywająca i ważna książka. Opisując najnowsze odkrycia neuronauki, LeDoux wyjaśnia źródła, naturę i wpływ strachu oraz zaburzeń lękowych. - „Psychology Today”
LeDoux poddaje w wątpliwość dotychczasowe poglądy, wskazując jak myśleć inaczej o mózgowych źródłach strachu i zaburzeń lękowych. - „Science”
LeDoux wskazuje jak najnowsze badania nad mózgowymi podstawami lęku przekładają się na nowe podejście do leczenia zaburzeń psychicznych. - „Nature”
«Lęk» otwiera przed czytelnikami nowe światy myślenia i odczuwania. - „Publishers Weekly”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Nie nazwałabym tego opracowania "popularnonaukowym" bo z "popularnością" ma niewiele wspólnego. Wymaga opanowania podstaw neuronauki i zainteresowania tematem, bo zagłębia się w szczegóły, które "na codzień" są zbędne.
Z punktu widzenia naukowego z kolei pozycja bardzo ciekawa, z ogromnym uznaniem przyjęłam iż autor nie stara się na siłę propagować swoich poglądów ale też rozważa inne, bibliografia zajmuje prawie 30% opracowania, co też na duży plus.
Podsumowując - opracowanie rewelacyjne ale tylko dla zagorzałych hobbystów.
Nie nazwałabym tego opracowania "popularnonaukowym" bo z "popularnością" ma niewiele wspólnego. Wymaga opanowania podstaw neuronauki i zainteresowania tematem, bo zagłębia się w szczegóły, które "na codzień" są zbędne.
więcej Pokaż mimo toZ punktu widzenia naukowego z kolei pozycja bardzo ciekawa, z ogromnym uznaniem przyjęłam iż autor nie stara się na siłę propagować swoich poglądów ale też...
Zaburzenia lękowe śmiało można obecnie uznać za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej spotykam ludzi, którzy się z nimi borykają, widzę ogrom wpisów na forach, jak sobie poradzić z napadami paniki. Jest to też jednak chyba nieco temat tabu – ludzie boją się pokazać, że coś ich przeraża, że lęk potrafi ich sparaliżować, że przez niego tracą kontrolę. A wierzcie mi, nerwica lękowa to niesamowicie wyniszczająca bestia – wiem, bo sama się z nią mierzyłam. Wygrałam, ale nie ukrywam, że niezmiernie fascynuje mnie ona z punktu widzenia neurobiologii.
Generalnie nie ma się co dziwić – nasze czasy nie sprzyjają spokojowi ducha. Czy zauważyliście, że w wiadomościach rzadko kiedy podają jakieś dobre informacje? Wojna, pandemia, kolejny wirus, drożyzna, katastrofa klimatyczna, brak towarów w sklepach – same negatywne wieści, a ludzie dodatkowo sami się na to nakręcają. To czasy pełne lęku, strachu, niepewności. Smutne i przykre. Jednakże Joseph DeLoux w swojej książce skupia się na typowo biologicznych aspektach lęku – skąd on się bierze, jak doszło do odkrycia wszelkiego rodzaju zaburzeń, które wokół niego oscylują oraz jak można pomóc osobom, które się z nimi mierzą.
Książka jest niesamowicie obszerna, poparta ogromną bibliografią, zawiera również sporo przypisów – mocna, konkretna, naukowa pozycja. Znajdziecie tutaj informacje o mózgu emocjonalnym, o potędze świadomości, o tym, czy mogliśmy odziedziczyć pewne aspekty lękowe po naszych zwierzęcych przodkach, poznacie genezę powstawania lęku w naszym mózgu, a być może i zostaniecie nakierowani na to, jak sobie z nim radzić. Wiedzcie jednak, że to nie jest poradnik psychologiczny – to czysta nauka, bez owijania w bawełnę, pełna konkretów ze świata naukowego, chwilami napisana dosyć trudnym i niezrozumiałym dla laika językiem.
Choć autor stara się wszystko naprawdę dobrze wyjaśnić, to jednak są takie zagadnienia, których po prostu nie da się ubrać w prostsze słowa. Sięgając po tę książkę trzeba mieć już pewien zakres wiedzy z dziedziny neurobiologii, trzeba też uświadomić sobie to, że jest to naprawdę konkretna pozycja naukowa. Zdecydowanie warta uwagi, choć chwilami dosyć skomplikowana.
Zaburzenia lękowe śmiało można obecnie uznać za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej spotykam ludzi, którzy się z nimi borykają, widzę ogrom wpisów na forach, jak sobie poradzić z napadami paniki. Jest to też jednak chyba nieco temat tabu – ludzie boją się pokazać, że coś ich przeraża, że lęk potrafi ich sparaliżować, że przez niego tracą...
więcej Pokaż mimo to"Tam, gdzie jest życie, jest i niebezpieczeństwo" Ralph Waldo Emerson.
"Lęk" to ściśle naukowa książka napisana przez wybitnego neurobiologa. Mnóstwo w niej specjalistycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu w sytuacjach stresowych. Ten ogrom naukowego żargonu sprawił, że trudno było przez nią przebranąć. Ale było warto.
"Osoby lękowe dostrzegają przed sobą problemy i wiodą swoje życie, rozmyślając o scenariuszach najgorszych z możliwych, które często się nie sprawdzają. Wierzą, że martwienie się da im moc realizowania planów, które zapobiegną wydarzeniu się czegoś złego w przyszłości. Jednakże tak jak mózg może nauczyć się być lękowym, tak może też nauczyć się tego, by nim nie być." I tego się trzymajmy.
"Tam, gdzie jest życie, jest i niebezpieczeństwo" Ralph Waldo Emerson.
więcej Pokaż mimo to"Lęk" to ściśle naukowa książka napisana przez wybitnego neurobiologa. Mnóstwo w niej specjalistycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu w sytuacjach stresowych. Ten ogrom naukowego żargonu sprawił, że trudno było przez nią przebranąć. Ale było warto.
"Osoby lękowe dostrzegają przed sobą problemy i...
Bardzo ważna pozycja w dziedzinie badań nad emocjami oraz terapii zaburzeń lęku, systematyzuje dotychczasowe osiągnięcia, zwraca uwagę na problemy napotykane przez badaczy i często przez nich ignorowane, a ponadto ukazuje świeży i rzetelny pogląd na omawiane kwestie. Część poświęcona rozwojowi terapii ukazana oczami teoretyka, neuronaukowca (sam Le Doux nie jest terapeutą),co w moim odczuciu jest wartościowe, bo niezafałszowane żadnym nurtem terapeutycznym, a bazujące na wynikach z badań empirycznych. Język balansujący na granicy przystępnego dla każdego czytelnika oraz specjalisty, tam gdzie nie jest to potrzebne autor posługuje się językiem prostym, nieprzeintelektualizowanym, choć zgrabnym. Le Doux wzbogacił treść o wiele precyzyjnych wykresów, rysunków i tabel, które systematyzują wiedzę.
Bardzo ważna pozycja w dziedzinie badań nad emocjami oraz terapii zaburzeń lęku, systematyzuje dotychczasowe osiągnięcia, zwraca uwagę na problemy napotykane przez badaczy i często przez nich ignorowane, a ponadto ukazuje świeży i rzetelny pogląd na omawiane kwestie. Część poświęcona rozwojowi terapii ukazana oczami teoretyka, neuronaukowca (sam Le Doux nie jest terapeutą),...
więcej Pokaż mimo toNaukowe opracowanie tematyki, z pewnością pewne fakty mogą być odkrywcze dla psychologów praktyków.
Naukowe opracowanie tematyki, z pewnością pewne fakty mogą być odkrywcze dla psychologów praktyków.
Pokaż mimo to800 stron badaniami po oczach🙂. Nie szukaj tu poradnika.
800 stron badaniami po oczach🙂. Nie szukaj tu poradnika.
Pokaż mimo to