Rok wśród książek

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.12.2016

Ci, którzy dużo piszą, najczęściej są również osobami, które dużo czytają. Kogo więc prosić o czytelnicze rekomendacje jak nie pisarzy? Co czytali znani autorzy w mijającym roku? Oto wybrane książki, które towarzyszyły im w 2016 roku i które gorąco polecają.

Rok wśród książek

Salman Rushdie

Pisarz podzielił się listą książek:

„Porcelain” Moby
„Sudden Death” Álvaro Enrigue
„The Story of My Teeth” Valeria Luiselli
The Little Red Chairs Edna O’Brien
„The Underground Railroad” Colson Whitehead. Polskie wydanie tej książki ukaże się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Albatros.
„Beneath the Lion’s Gaze” Maaza Mengiste
„Zero K” Don DeLillo. Najnowsza książka amerykańskiego postmodernisty, której polskie wydanie ukaże się prawdopodobnie w 2017 roku.
„The Gene” Siddhartha Mukherjee
„How to See” David Salle
„The Complete Stories” Clarice Lispector

Hilary Mantel

Autorka wspomina m.in. o dwóch zbiorach opowiadań: „Prosperity Drive” Mary Morrissy i „Dinosaurs on Other Planets” Danielle McLaughlin. Poza tym deklaruje, że był to rok ponownego czytania. Wróciła do powieści Edny O’Brien z 1970 roku „A Pagan Place”. Po raz drugi czytała również książkę Iris Murdoch Morze, morze, nagrodzoną Bookerem w 1978 roku, i porwała ją tak samo jak za pierwszym razem. Jeśli chodzi o nową prozę, była pod wrażaniem powieści Iana McGuire’a The North Water i poruszona delikatnością fikcji Elizabeth Strout w Mam na imię Lucy - była nią poruszona tak bardzo, że planuje przeczytać wszystkie jej książki. Hilary Mantel przeczytała raz jeszcze powieść The Death of the Heart Elizabeth Bowen z 1938 roku, rzecz o zdobywaniu doświadczeń przez niewinną 16-letnią sierotę, Portię Quayne: Iluzje, dla wrażliwej osoby, są sztuką, i to dzięki tej sztuce żyjemy.

John Green

Przypowieść o siewcy Octavia Butler. Pisarz komentuje: Dystopijny klasyk z 1993 roku, który wydaje się przerażająco współczesny.
„Moonglow” Michael Chabon
„The Dream of Enlightenment” Anthony Gottlieb
„The Guerrilla Girls’ Bedside Companion to the History of Western Art”
„Furthermore” Tahereh Mafi
An Ember in the Ashes. Imperium ognia Sabaa Tahir. Green: Od czasów Igrzysk śmierci żadna młodzieżowa seria nie pochłonęła mnie jak ta.
„The Underground Railroad” Colson Whitehead
„Another Brooklyn” Jacqueline Woodson
„I Contain Multitudes” Ed Yong

Orhan Pamuk

Pisarz regularnie czyta stare książki o ludziach, kulturach i miejscach, o których rzadko można znaleźć wzmianki w literaturze, jak np. epicka powieść Niezależni. Saga islandzkiej doliny Halldor Laxness, której akcja osadzona jest wśród islandzkich farmerów. W tym roku powrócił również do przeczytanej lata temu książki Carlo Levi o biednych włoskich mieszkańcach wsi z 1930 roku Chrystus zatrzymał się w Eboli. Czytając ją, pisarz zdziwił się, jak zmienił się nasz sposób myślenia od tamtych czasów – i jak trudno jest uchwycić tę zmianę, pisząc powieści historyczne. Wiele dowiedział się również z książki Svena Beckerta Empire of Cotton, który posłuży mu jako baza do pisanej obecnie powieści. Zachwyciły go Wyznania angielskiego opiumisty Thomasa De Quincey, jak zawsze był pod wrażeniem jego borgesowskiego umysłu.

Margaret Atwood

„Water Is…” Nina Munteanu. Atwood: W tej pięknie wydanej książce woda poddawana jest obserwacjom z 12 perspektyw. Nie możemy żyć bez wody, więc może warto się czegoś więcej o niej dowiedzieć?
Sekretne życie drzew Peter Wohlleben. Atwood: Może Tolkien miał rację? Po przeczytaniu tej książki o odczuciach drzew będziecie się nad tym zastanawiać.
„Weeds: In Defense of Nature’s Most Unloved Plants” Richard Mabey
„Birds and People” Mark Cocker

Colm Toibin

Pisarz zbiera materiały do kolejnej książki, dlatego przedstawiona przez niego lista jest dość monotematyczna:

Moja Ziemia Obiecana. Triumf i tragedia Izraela Avi Shavit
Opowieść o miłości i mroku Amos Oz
Jerozolima. Biografia Simon Sebag Montefiore
„The Poetry of Yehuda Amichai” pod redakcją Roberta Altera
„The Way to the Spring” Ben Ehrenreich
„A Month by the Sea: Encounters in Gaza” i „Between River and Sea: Encounters in Israel and Palestine” Dervla Murphy
„The Yellow Wind” David Grossman
Obcy w domu Raja Shehadeh

Źródło: nytimes.com


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Maromira 24.12.2016 13:53
Bibliotekarka

Problemem z takim podsumowaniem roku czytelniczego jest to, że my, polscy czytelnicy, w zasadzie nie mieliśmy dostępu do tych tytułów [jeśli chodzi o tych, którzy wolą czytać po polsku]. Patrzę na tę listę i nie kojarzę ponad połowy. I w sumie nie mogę ani się zgodzić z wyborami pisarzy ani posprzeczać, bo po prostu nie wiem, jakie te powieści są.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.12.2016 12:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Klaudyna Maciąg 22.12.2016 18:58
Bibliotekarka

"Poercelain" też pojawi się u nas w 2017 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się