rozwiń zwiń

Dziesięć książek o nauczycielach

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.10.2016

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki wykładanego przedmiotu, ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. Wspominamy ich na zjazdach klasowych, opowiadamy o nich rodzicom, młodszym uczniom. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.

Dziesięć książek o nauczycielach

Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989), John Keating

Co prawda książka powstała na podstawie nagrodzonego Oscarem scenariusza, ale nie przeszkadza nam to zupełnie, ponieważ historia o nauczycielu-pasjonacie, który w wyobraźni wielu widzów ma twarz Robina Williamsa, jest znakomita w wersji papierowej i filmowej. Do kadry pedagogicznej elitarnej szkoły o surowej dyscyplinie dołącza John Keating. Zderza tradycje Akademii Weltona z nowym sposobem kształtowania młodych ludzi, którym daje prawo do młodzieńczego buntu i marzeń. Po tej lekturze będziecie chcieli wejść na stół, żeby zakrzyknąć razem z bohaterami: „Kapitanie mój, kapitanie!”.

Buszujący w zbożu (1951) Profesor Spencer

W tej książce nauczyciel jest postacią drugoplanową, ale dosyć istotną, jeżeli chodzi o sytuację, w której poznajemy głównego bohatera i narratora. Holden Caulfield nie zaliczył większości przedmiotów, w wyniku czego został wyrzucony ze szkoły. Jeden z nauczycieli prosi go o wizytę zanim na dobre opuści mury Pencey. Spotkanie z profesorem Spencerem wywołuje w młodym chłopaku irytację, ponieważ historyk uświadamia mu, że po raz kolejny zawiódł rodziców - nie jest to jego pierwsze wydalenie ze szkoły. Nauczyciel pełen dobrych chęci, odczytuje wypracowanie Spencera i wyjaśnia, z jakich powodów wystawił ocenę niedostateczną.

Matylda (1988) Pani Nowelka, Panna Honey, Pani Trunchbull

Zanim Matylda zaczęła oficjalną edukację, bibliotekarka, Pani Nowelka, dostrzegła w Matyldzie zamiłowanie do czytelnictwa i nauki. Co na to rodzice Matyldy? Cóż, oni nie przejawiali zbyt dużego zainteresowania swoimi dziećmi, a kiedy już zauważyli swoją córkę, krzyczeli, że czytanie książek to strata czasu. Posyłają Matyldę do szkoły, której dyrektorką jest straszna Pani Trunchbull, nienawidząca dzieci. Na szczęście nauczycielką dziewczynki zostaje Panna Honey. Matylda i inne dzieci rozważają, jak odpłacić zastraszającej ich dyrektorce za ich krzywdy. W całą historię Roald Dahl jak zwykle wplótł fantastyczny wątek, zarysował postaci przerysowaną kreską i właściwym dla siebie humorem.

Harry Potter (1997-2007) Albus Dumbledore, Minerva McGonnagal, Severus Snape i inni

Dwóch pierwszych nauczycieli ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie poznajemy już na pierwszych stronach „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”. Rozmowa dyrektora Hogwartu z młodym czarodziejem, podsumowująca minione wydarzenia, wieńczy kolejne tomy serii jego przygód. Opiekunka Gryffindoru i nauczycielka transmutacji jest postacią niezwykle wyrazistą, surową, ale troskliwą. Z początku negatywnego bohatera Severusa Snape’a zaczyna się darzyć sympatią, gdy na jaw wychodzą osobiste powiązania nauczyciela eliksirów z Harrym. Można by jeszcze długo wymieniać kolejne nazwiska. Grono pedagogiczne nie raz ratowało swoich niesfornych uczniów z opresji. I choć Chłopiec, Który Przeżył jest tytułowym bohaterem, wiele historii i intryg opiera się powiązaniach między postaciami nauczycieli.

Ferdydurke (1937), Profesor Pimko, dyrektor Piórkowski, Pan Bladaczka

Chyba nikt z nas nie chciałby przeżyć na własnej skórze lekcji w gomborowiczowskiej szkole. Profesor Pimko po zauważeniu braków w edukacji Józia, a konkretnie w deklinacji łacińskiej, zabiera go do szkoły, w celu uzupełnienia oburzających braków, gdzie upupia się uczniów. Nauczyciele infantylizują chłopców, próbują narzucić im konformistyczne postawy, powtarzając te same frazy. W końcu stwierdzenie Bladaczki, że „Słowacki wielkim poetą był!” nie wymaga ze strony ciała pedagogicznego racjonalnych argumentów.

Szatan z siódmej klasy (1937) Profesor Gąsowski

Akcję książki rozpoczynają zdarzenia jeszcze w roku szkolnym. Profesor Gąsowski, nauczyciel historii, egzaminuje uczniów według swojego tajnego systemu. Wręcz przepada za siódmą klasą, której uczniowie zawsze byli przygotowani do zajęć. Pewnego razu żaden z trzech wywołanych do odpowiedzi chłopców nie potrafi udzielić mu odpowiedzi na zadane pytanie. Kiedy Adam Cisowski wyjawia nauczycielowi, że już dawno rozszyfrował jego system, nauczyciel jest niezwykle zaskoczony. Dalsza fabuła książki dotyczy głównie tych dwóch postaci – profesor prosi bystrego chłopca o pomoc w rozwiązaniu pewnej zagadki.

Sposób na Alcybiadesa (1964) Alcybiades (Misiak)

Kluczową sprawą tej powieści jest poszukiwanie przez grupę uczniów z ósmej klasy techniki wyprowadzenia z równowagi jednego z nauczycieli – tytułowego Alcybiadesa. W ten sposób chcą zachować równowagę między gogami (jak nazywali nauczycieli) a uczniami, którą zachwiały pedagogiczne zapędy nauczycieli. Cała historia opiera się na ścieraniu młodych ludzi z profesorami, którzy usiłują ich wyedukować.

Mikołajek (1960-2009) Pani Nauczycielka

„Mikołajki”, czyli cykl książek Gościnnego i Sempe, na którym wychowało się niejedno pokolenie, o chłopcu, mieszkającym z rodzicami we Francji. Każda książka to zbiór opowiadań o życiu Mikołajka, zarówno tym domowym, jak i szkolnym. Wychowawczynią chłopca i jego przyjaciół jest Pani Nauczycielka. Chociaż klasa przysparza jej niemałych problemów, zawsze ciepło odnosi się do chłopców i wkłada wielki wysiłek w próbę przekazania im niezbędnej wiedzy.

Mała księżniczka (1905) Panna Minchin

Panna Minchin, właścicielka pensji dla dziewcząt determinuje życie głównej bohaterki Sary. Dopóki czerpie pieniądze z nauki i wychowywania dziewczynki, Sara traktowana jest niczym księżniczka. Gdy przychodzi wiadomość o śmierci ojca Sary, co jest równoznaczne z końcem hojnych datków na utrzymywanie córki, Panna Minchin nie wykazuje odrobiny współczucia. Narzuca Sarze rolę służącej w swojej pensji i zabrania kontaktu z dotychczasowymi koleżankami.

Piknik pod Wiszącą Skałą (1967) Nauczycielki Pensji

To historia pozornie zwykłego pikniku pensjonarek, spopularyzowana dzięki ekranizacji Petera Weira. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami odtwarza historię dziewcząt, które wraz z nauczycielkami pensji udały się na piknik w pobliżu Wiszącej Skały. Po skończonym posiłku od wycieczki oddziela się grupa dziewczyn, które udają się na spacer. Do miejsca pikniku powraca tylko jedna z nich. Okazuje się też, że jedna z opiekunek zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

 

Wszystkim nauczycielom, z okazji ich święta życzymy cierpliwości, inspiracji oraz ciekawych lektur!


komentarze [23]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
motyl43 17.10.2016 18:32
Czytelniczka

Lady M. Czterdziestu uczniów w klasie, dyrektor, który nie prowadzi lekcji, i woźna ze spuchniętymi nogami sprzątająca całą szkołę- "typowa" warszawska szkoła ;).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Lady M.
Bukiet_stokrotek 16.10.2016 13:06
Czytelnik

Polecam do przeczytania o smutnym losie nauczycielek i panien klasowych w "Emancypantkach" Prusa. Droga kobiet do wolności i samostanowienia o sobie była długa, żmudna i wymagająca wyrzeczeń.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 15.10.2016 23:13
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Profesor Stoner

Dzieci z Bullerbyn

Pippi Pończoszanka

Wspaniały prof. Dmuchawiec
Szósta klepka Kłamczucha i inne tomy
oraz niesmaczny Pieróg i prof....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Profesor Stoner  Dzieci z Bullerbyn  Pippi Pończoszanka  Szósta klepka  Kłamczucha  Brulion Bebe B.  Ania z Zielonego Wzgórza
jusola 15.10.2016 17:39
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Madame

Świat PRL-u, młodzieńcze zadurzenie w nauczycielce, która pokazuje inny niż zastany świat. Bardzo ładna powieść.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Madame
Librarianka 15.10.2016 15:51
Bibliotekarka

Emancypantki
Konopielka
Marcin Kozera i inne opowiadania
Siłaczka
Szatan z siódmej klasy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Emancypantki  Konopielka  Marcin Kozera i inne opowiadania  Siłaczka  Szatan z siódmej klasy
Ignacy 15.10.2016 12:01
Czytelnik

Mnie utkwił w pamięci obraz nauczyciela przedstawionego w tej książce:

Na Zachodzie bez zmian

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Na Zachodzie bez zmian
aniaskl 14.10.2016 22:17
Czytelnik

Dzikuska. Historia miłości

Profesor

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dzikuska. Historia miłości  Profesor
Tykk 14.10.2016 21:44
Czytelnik

Dodam do tego :

Uczeń czarnoksiężnika
(nauczyciel magii)


Wybrana
(nauczyciel magii)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Uczeń czarnoksiężnika  Wybrana
Monika 14.10.2016 20:03
Czytelniczka

Nauczycielka
Stowarzyszenie umarłych poetów
Nauczycielka przedszkola. Pomiędzy pasją a zagubieniem
Akademia Pana Kleksa

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nauczycielka  Stowarzyszenie umarłych poetów  Nauczycielka przedszkola. Pomiędzy pasją a zagubieniem  Akademia Pana Kleksa
fossa 14.10.2016 19:52
Oficjalny recenzent

Oraz
Pan Pip

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pan Pip