5 pytań do czytelnika – Natalia Nykiel

LubimyCzytać
19.02.2019

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada wokalistka i autorka tekstów Natalia Nykiel.

1. Kto rozbudził w Pani miłość do książek i jakie są ulubione książki Pani dzieciństwa?

Jeden z najwcześniejszych obrazów mojego dzieciństwa to czytający mi do snu tata. Co chwilę zasypiał, więc po każdym zdaniu musiałam go budzić, żeby dokończył. Czytał mi baśnie, legendy, wiersze polskie, ale mocno też zapamiętałam opowiadania rosyjskie. Myślę, że każdy rodzic z tego pokolenia ma w domu takie PRL-owskie wydanie, w którym można znaleźć np. bajkę O Iwanuszce – Głuptasku. Nasz tata – mam troje starszego rodzeństwa – kazał nam też uczyć się na pamięć różnych wierszy. Nawet dziś, jeśli ktoś obudziłby mnie w nocy, jestem w stanie wyrecytować Pawła i Gawła. Ale moje ulubione książki z dzieciństwa to oczywiście powieści z serii o Harrym Potterze. Wydawano je w czasie, gdy sama zaczynałam sięgać po lektury i pamiętam, jak czekało się na kolejne tomy tej sagi. Do dziś mam do niej ogromny sentyment i jestem psychofanką Harry’ego.

2. Czy jest książka, której nigdy Pani nie zapomni?

Pierwsza poważna lektura, którą przeczytałam sama, to Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Miałam ją w takim pięknym, czerwonym, dużym wydaniu i wydawało mi się, że czytam prawdziwą wielką księgę magii. Naprawdę myślałam, że jestem w tym świecie. Nigdy więcej po nią nie sięgnęłam, ponieważ nie chcę psuć sobie tych czarów z dzieciństwa.

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pani najczęściej i dlaczego?

Lubię fantastykę, przygodę. Ostatnio ze względu na mój kierunek studiów, czyli latynoamerykanistykę, czytam dużo reportaży i książek podróżniczych. Zawsze jednak tytuły, które wybieram, są pełne akcji, często też magii. Jedną z moich ulubionych pozycji z dorosłego już okresu czytelnictwa jest saga Millennium autorstwa Stiega Larssona.

4. Czy jest książka, którą powinna Pani przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

W tamtym roku, będąc na wakacjach w Kolumbii, kupiłam książkę o życiu Pabla Escobara, napisaną przez pewnego kolumbijskiego psychologa. Sprzedający ją księgarz zapewniał mnie, że to ciekawa i dużo poważniejsza pozycja niż Mój ojciec Pablo Escobar, napisana przez jego syna. Książka jest oczywiście napisana po hiszpańsku, dlatego czekam, aż podszkolę język na tyle, bym mogła ją przeczytać. Kolejka publikacji do przeczytania jest u mnie bardzo długa, ale trudno mi znaleźć na to czas. Oprócz lektur ze studiów, które są na liście moich priorytetów, na swoją kolej czeka też Ślepnąc od świateł.

5. Która książka Pani zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

Publikacji jest tak dużo, że niełatwo jest wybrać książkę roku. Jestem bardzo zajęta, ponieważ oprócz pracy studiuję i nie mam możliwości być na bieżąco z nowościami. Mogę więc tylko powiedzieć, co mi ciekawego w tym roku wpadło w ręce. Są to np. Dzieci Szóstego Słońca Oli Synowiec. Bardzo ciekawe podejście do życia religijnego, ale i codziennego współczesnego Meksyku w bardzo jasnym i prostym tłumaczeniu. Drugą ciekawą pozycją jest Powrócę jako piorun Macieja Jarkowca. To był dla mnie duży szok, bo tematu Indian północnoamerykańskich dawno nikt nie poruszał z takiej perspektywy, jak ten autor.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Natalia Nykiel – wokalistka i autorka tekstów, która zdecydowanym krokiem weszła na muzyczny rynek. Jej debiutancki album „Lupus Electro” ukazał się w 2014 roku. Płytą stworzoną we współpracy z takimi artystami, jak Katarzyna Nosowska, Bunio z Dick4Dick, Paulina Przybysz, Karolina Kozak, Budyń z zespołu Pogodno i producent płyty Fox, otworzyła nowy rozdział polskiego electropopu. Wystąpiła na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą (Audioriver Festival, Electronic Beats Festival w Kolonii, Kraków Live Festival, Orange Warsaw Festival). Za płytę „Discordia” otrzymała m.in. nagrodę O!Lśnienia 2017 i została uhonorowana tytułem Kobiety Roku Glamour. Premierze płyty towarzyszyła trasa koncertowa Total Tour, która była największą klubową produkcją koncertową w Polsce ostatnich lat. Natalię można obserwować m.in. na Instagramie.

Reklama

komentarze [11]

Sortuj:
422
121
20.02.2019 17:59

"Drugą ciekawą pozycją jest Powrócę jako piorun Macieja Jarkowca. To był dla mnie duży szok, bo tematu Indian północnoamerykańskich dawno nikt nie poruszał z takiej perspektywy, jak ten autor."


Poruszał, i to na długo przed książką Jarkowca, która notabene również mi się podobała. Chyba, że wiedzę na temat Indian Ameryki Północnej ktoś czerpie z "Winnetou" Karola Maya.

...

więcej

55
48
20.02.2019 15:44

Ma bardzo podobny gust do mnie ^^ naprawdę świetny wywiad


257
89
20.02.2019 08:24

"Lubię fantastykę, przygodę", po czym, jedną z moich ulubionych pozycji jest Saga Millenium Stiega Larssona :)


285
212
24.02.2019 13:27

I...? Można lubić jakiś gatunek, a ulubioną książkę mieć z innej bajki.


257
89
25.02.2019 09:17

Heheh jasne, że można :) po prostu rozśmieszyło mnie to zdanie. To tak jakbym mówiła "Jestem wegetarianką, ale czasami lubię kurczaka z frytkami" :)


434
92
19.02.2019 22:45

Coś ze mną jest nie tak, jeszcze nigdy nie przeczytałam czarnoksiężnika z krainy Oz.... Trzeba będzie nadrobić zaległości w lekturach. Ach te studia...


4077
3837
19.02.2019 20:02

I lubi fantasty


2856
698
19.02.2019 17:39

Nie tylko lubi czytać, ale czyta ciekawe książki. więcej takich wywiadów.


7121
3083
19.02.2019 16:12

Jak miło dowiedzieć się, że Natalia nie tylko śpiewa, ale i czyta. I jeszcze w dodatku to lubi.


1108
61
19.02.2019 16:11

dawno nie zaglądałam do serwisu, a tu takie perełki...


2834
4
19.02.2019 10:05

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd