Okładka książki Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów, najpotężniejszego indiańskiego ludu S. C. Gwynne
S. C. Gwynne Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Empire of the Summer Moon: Quanah Parker and the Rise and Fall of the Comanches, the Most Powerful Indian Tribe in American History
Czarne
2015-04-22
2015-04-22
Bartosz Hlebowicz
Bartosz Hlebowicz Indianie Komancze Ameryka Północna historia kolonizacja squaw Cynthia Ann Parker Quanah
Inne

Autor przedstawia życie Komanczów w zderzeniu z falą białych osadników, którzy zaczęli napływać na południową prerię w XIX w. Tym samych burzy westernowy obraz osadników i ludności tubylczej. Książka jest bardzo dobrze napisana, choć jest w niej wiele opisów obustronnego zamierzonego okrucieństwa.

Historia Komanczów, a szczególnie Cyntii Parker, jej syna i męża, którzy byli wodzami.

Pozycja obowiązkowa po przeczytaniu czegoś od Larry'ego McMurtry'ego czy też Syna Philippa Meyera.

Kawał bardzo dobrej literatury historycznej. Rzetelnie i barwnie opisana historia Komaczów bez zbdnego patosu, moralizatorstwa i demonizowania indian, co się bardzo ceni.
Lektura szybko wciąga i mimo sporych rozmiarów czyta się dosyć szybko, dzięki lekkiemi pióru autora.
Pozycja obowiązkowa dla fanów książek historycznych, zdecydowanie jedno z najlepszych wydań Serii Amerykańskiej.

"Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów" to książka po którą sięgnąłem po lekturze "Szlaku Umrzyka" Larry'ego McMurtry'ego. I rzeczywiście, co zresztą zauważa tłumacz, pozycja ta spodoba się miłośnikom twórczości tego pisarza. U Gwynne'a również jest dostrzegalny niezwykły klimat prerii, ale też brutalny i okrutny świat pustkowi, kanionów, bizonów, który stał się areną walk między Meksykanami, Komanczami i Amerykanami. Autor głownie opisuje losy Komanczerii w latach 1836-1875 od ataku na fort Parkerów do wojny nad Czerwoną Rzeką, która zakończyła się kapitulacją Komanczów Quanaha., ale też warto zaznaczyć, że Gwynne cofa się w swoich rozważaniach do chociażby XVIII wieku i walk Komanczów z Hiszpanami. Największy zarzut jaki mi przychodzi do głowy to ten, że książka jest rzeczywiście trochę chaotycznie napisana. Autor rzuca nam kilka takich głównych wątków jak życiorys Cynthii Ann Parker porwanej przez Komanczów, a także biografię jej syna Quanaha, który jest swoistym spoiwem między życiem Indianina a Białego Człowieka. Autor co jakiś czas wraca do tych kwestii (może poza końcówką książki, gdzie śledzimy już tylko losy Quanaha Parkera po kapitulacji),ale jednak sporo tu jest opisów różnego rodzaju rajdów, czy to Komanczów, czy Amerykanów oraz życiorysów takich postaci jak Jack Hays lub Ranald Mackenzie. Sporo jest to oczywiście o życiu samych Indian, jak wyglądało ich życie, porywanie jeńców, taktyka walki, rola kobiet w społeczności. Oczywiście, nie jest to romantyczny obraz czerwonoskórych jaki można wyciągnąć z literatury pięknej. Jest to książka pełna brutalności, okrucieństwa, tortur, oszustw, ale też brudnej polityki.

”Imperium księżyca w pełni” to książka jednocześnie trudna i przyjemna.
Trudna, ponieważ opisuje tragiczną historię plemienia Komanczów, które jak w wielu przypadkach historii zostało eksterminowane przez ludność napływową. Trudna również ze względu na brutalność w opisach walk i zachowania obu stron. A przyjemna, bo nie jest w żaden sposób nudna, a ilość historii i anegdot z ostatniego okresu ich panowania czyta się niczym powieść. Wprowadza prawidłowe zrozumienie, kim naprawdę byli Indianie, dlaczego byli tacy rożni od nas i dlaczego nigdy do końca nie odnaleźli się w społeczności białych ludzi. Dodatkowo odkłamuje szeroko stworzony wizerunek Indianina, znanego z powieści awanturniczych i przygodowych (choćby tych Karola May’a). Mnie osobiście uderzyła również pycha i pogarda z jaką obywatele Stanów Zjednoczonych odnosili się do rdzennych mieszkańców, jak ich okłamywali, oszukiwali i bezczelnie okradali z ziemi, kultury i tradycji. Powinni o tym pamiętać zawsze, gdy krytykują kogokolwiek obecnie za podobne zachowania. Amen!

”Imperium księżyca w pełni” to książka jednocześnie trudna i przyjemna.

Bardzo dobra, ale i smutna historia Komanczów. Autor dotarł do wielu materiałów i relacji z czasów powolnego upadku jednego z największych plemion
Indian. Historia momentami brutalna, ale takie były wtedy czasy. Mam tylko drobne zarzuty do autora o wyolbrzymianie niektórych rzeczy jak np ciągłe pisanie o potędze Indian, gdy w rzeczywistości już byli na krawędzi upadku, częste sugerowanie, że z żołnierzami jest źle, gdy w rzeczywistości dość łatwo pokonywali Indian, albo pisanie o wielkich bitwach, gdy to były małe potyczki z kilkoma zabitymi i rannymi. Było też trochę chaosu i skakania w czasie no i najważniejsze to zabrakło jakiegoś choćby orientacyjnego podania strat w czasie całego okresu wojen Komanckich.

"Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów" to książka porażająca - porażająca brutalnością i bezwzględnością starć toczonych przez wojowniczych Komanczów z osadnikami zagarniającymi kolejne ziemie na Dzikim Zachodzie. Nie jest to miła bajeczka na dobranoc, tutaj wszyscy mają krew na rękach. To opowieść o bezwzględnej walce o przetrwanie, o nowe miejsce do życia, w którą wpleciono losy wielu ciekawych postaci. Niezrównani konni wojownicy broniący swojego dotychczasowego sposobu życia pośród bezkresnych równin i stad bizonów oraz osadnicy chcący wyrwać kolejny kawałek ziemi, aby sobie zapewnić nowe życie stają przeciw sobie w starciu, z którego tylko jedna ze stron może wyjść cało. S.C Gwynne dał nam książkę fascynującą, poruszającą, ale i bardzo pesymistyczną. Wiele dowiadujemy się o samych Komanczach, ich obyczajach czy trudnym życiu pośród bezkresnych łąk. Próżno tu szukać idealizowania czy wybielania jednej ze stron. Książka stanowi zapis ekspansji nowego amerykańskiego narodu na zachód okupionego morzem krwi. Na uwagę zasługuje również fakt, że tłumacz Bartosz Hlebowicz zadbał o redakcje naukową czyniąc dzieło Gwynne'a bardziej dokładnym.

Dobra pozycja, która w przystępnym języku przybliża nam historię ekspansji (po trupach) nowo powstałego kraju w stronę "dzikiego zachodu". Polecam książki z tzw. serii amerykańskiej.

Może się wydawać, że nieco chaotyczna, ale dostajemy po prostu zbiór różnych łączących się ze sobą historii/życiorysów/wydarzeń, które przestawiają historię jednego z ważniejszych plemion Indian. Na pewno warta polecenia czytelnikom interesującym się tym tematem, jak zresztą pozostałe książki z tej serii.

• Literatura faktu
  • Do kupienia
  • Indianie

S. C. Gwynne Imperium księżyca w pełni. Wzlot i upadek Komanczów, najpotężniejszego indiańskiego ludu Zobacz więcej