Okładka książki Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów Tom Clavin, Bob Drury
Tom ClavinBob Drury Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska historia
historia
Seria Amerykańska
The Heart of Everything That Is: The Untold Story of Red Cloud, An American Legend
Czarne
2017-05-17
2017-05-17
Adam Czech
Siuksowie biografia Dziki Zachód historia Indianie indianistyka monografia odwaga okrucieństwo USA terror walka o wolność wojna

Serce wszystki... Tom Clavin, Bob Dru...

Porządny kawał historii

1956 14 299

Świetna pozycja do rozpoczęcia przygody z poznawaniem historii tych łowców-zbieraczy. których wyparła "cywilizacja" rolników. Fajnie wprowadza w świat Indian przy okazji pokazując niezwykłą historię Czerwonej Chmury a jednocześnie kreśląc początek końca Indian, ich stosunek do "niebieskich kurtek", świata i nadchodzącej nieuchronnie 'cywilizacji'.. Bardzo dobrze napisana i nawet 'początkujący' w tej tematyce czytelnik dobrze się odnajdzie w gąszczu nazw grup poszczególnych Indian, ich historii i topografii. Polecam.

Kolejna książka o historii Indian. Tym razem to Siuksowie i ich przywódca Czerwona Chmura. Historia w wielu miejscach jest podobna do historii Komanczów i ich walki z amerykańskimi żołnierzami.
Tym razem jest nieco lepiej opisana bo bardziej chronologicznie i bez takiego skakania po wątkach. Autorzy dokładnie prześwietlili materiały źródłowe i przedstawili życie wodza bardzo ciekawie. Tym razem nie było też aż tak bardzo patetycznie, choć też potyczki czy bitwy były przedstawiane jako bardzo wielkie starcia. Także zabrakło mi tu jakiegoś podsumowanie o ilości ofiar po obu stronach.
Poza tym to kolejna pozycja pokazująca, że historia USA wcale nie jest zbyt piękna.

Super rzecz. Piękna historia, pięknym językiem opowiedziana. Każdy kto interesuje się kulturą indiańską, Dzikim Zachodem lub historią Ameryki/USA powinien to przeczytać.

Naprawdę warto.

Naprawdę warto.

Fantastyczna książka. O niezwykłym człowieku. Ale też, a może przede wszystkim, o historii USA na samym początku powstania tego państwa.
No i, nie bójmy się słów, szczycić to Amerykanie owymi początkami się nie powinni. Tom Clavin i Bob Drury, autorzy opowiadają losy Czerwonej Chmury, wodza Siuksów. Robią w sposób jaki, a czytałem wiele książek poświęconych fragmentom historii USA, trudno spotkać. I nagrodzić trzeba. I osiem gwiazdek nie będzie za dużo, a za wyjątkowe wrażenia czysto literackie dołożę jeszcze jedną. Tak więc "dziewięć" gwiazdek za książkę którą polecam. Szczególnie tym którzy historię o tym "jak zdobyto "dziki zachód" znają z westernów z J.Wayn'nem, ewentualnie z lektury książek Karola May'a
No. Bezwzględnie. Trzeba przeczytać. Bez raczej.

Wspaniały język i treść, która ani na moment nie pozwoliła na nudę. Czytane jednym tchem, pochlaniane wraz z plastyką opisów przyrody, życiorysów ludzi. Opisane sytacje i postacie materializowały się same przed oczami z każdym przeczytanym zdaniem.
Tak powinno opowiadać się historię.

Tak powinno opowiadać się historię.

Następna po "Imperium Księżyca w pełni" pozycja z serii amerykańskiej, którą przeczytałem. Zarówno losy Komańczów jak i Dakotów są równie ciekawe. Dla miłośników historii związanej z indianami pozycja godna polecenia.

Solidna pozycja, wnikliwie pokazujaca stosunki Siuksowie vs biali Amerykanie w okresie ekspansji na polnocnym zachodzie w polowie XIX wieku. Dziwnie sie urywa, pozostawiajac niedosyt.

Kolejny świetny reportaż z Serii Amerykńskiej. Za tą lekturę zabrałam się zaraz po "Brudnych Latach Trzydziestych", kiedy to temat Wielkich Równin nadal był świeży w mojej głowie i "Serce Wszystkiego co Istnieje" trafiło na bardzo podatny grunt. Książka wciąga już od pierwszych rozdziałów i było dosyć ciężko się od niej oderwać, czyta się płynnie i szybko, niczym rozwlekłą powieść Faktycznie na koniec lektury poczułam pewien niedosyt i jak dla mnie gdyby ta lektura liczyła jeszcze te dodatkowe 200 stron to wcale bym się nie obraziła. Zdecydowanie warta polecenia.

Książka Serce wszystkiego, co istnieje jest biografią Czerwonej Chmury. Jeżeli ktoś interesuje się historią XIX Ameryki Północnej, kulturą Native Americans to jest książka, którą trzeba przeczytać. Można zobaczyć obie strony konfliktu z niemal codziennej perspektywy. Jeżeli XIX wiek na pograniczu Ameryki to nie jest to co lubicie, to wciąż zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, chociażby po to by spojrzeć na postać wodza Lakotów nie przez pryzmat wojownika, który tylko reagował na sytuację, w której Amerykanie wkroczyli na jego ziemię, ale jako zręcznego polityka, wręcz męża stanu.

Niezwykle brutalna i smutna opowieść o eksterminacji Rdzennych Ludów Ameryki napisana w bardzo przystępny sposób. Dostajemy tutaj prawdziwą historię bez zbędnego wychwalania czy potępiania którejś ze stron.

• Indianie
  • USA
  • Biografie

Tom Clavin Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów Zobacz więcej