Apacze

Okładka książki Apacze Edwin Sweeney
Okładka książki Apacze
Edwin Sweeney Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
2017-11-01
2017-11-01
Apacze etnografia historia Ameryki Indianie indianistyka

Tytuł mylący. To nie jest książka o Apaczach. To książka o pewnym fragmencie życia Cochisse'a. Nawet w tytule oryginalnym widzimy, że to nie jest o Apaczach. Dla mnie ogromne rozczarowanie.

Dawno już w "serii "ceramowskiej", czyli w serii Rodowody Cywilizacji nie ukazało się coś tak słabego. "Apacze" to rzecz nieciekawa, przegadana, zawierająca mnóstwo nieistotnych szczegółów, a już co wzbudza zgrozę, w polskim wydaniu (bo nie wiem jak w oryginale) nie ma map, więc jak ktoś nie zna pogranicza amerykańsko-meksykańskiego, to męczy się dodatkowo. Bez wątpienia Edwin Sweeney dokonał wręcz benedyktyńskiego mozołu, by wiedzę zgromadzić, tylko ja się pytam - po co? Trzeba jeszcze umieć interesująco ją sprzedać czytelnikowi.

Trudno mi było ocenić tę książkę. Z jednej strony otrzymałam drobiazgowy opis walk prowadzonych przez Apaczów na przestrzeni ich wieloletniego konfliktu poczynając od Hiszpanów poprzez Meksykanów na USA skończywszy. I ma to zapewne nieocenioną wartość faktograficzną. Niemniej o samych Apaczach, ich obyczajach, wierzeniach i nawet postaciach dramatu dowiedziałam się niewiele. Zgoła prawie nic o pochodzeniu tego ludu, jego relacjach z sąsiednimi plemionami. Do tego książka jest aż do bólu poprawna politycznie, źli są tylko biali, Indianie to szlachetni czerwonoskórzy. Spotkałam się już z o wiele ciekawiej i bezstronnie przedstawionymi dziejami innych plemion, np. Komanczów („Imperium księżyca w pełni”).

"Chcę mówić prawdę. Człowiek ma jedne usta i jeśli nie mówi prawdy, powinien być odsunięty"

Cochise (co w języku Apaczów oznacza 'dąb') nie przypominał ani typowego Indianina, ani tym bardziej większości swoi pobratymców z plemienia Chiricahua. Wysoki, zbudowany niczym rzymski legionista, potrafiący wymóc posłuszeństwo na współplemieńcach samym spojrzeniem, ale też niezwykle elokwentny i oczytany. Poznajemy całe jego życie przez pryzmat samego szczepu Chokonen ale też innych odłamów Apaczów Chiricahua czyli Chihenne, Nednhi oraz Bedonkohe. Przez żywot wodza przewinęła się cała plejada postaci pogranicza, zarówno prawych, barwnych, jak i łajdaków, oszustów, zabójców. Widać, że autor jest specjalistą w dziedzinie badań nad Apaczami Chiricahua, bo dostajemy masę informacji z życia samego Cochise'a ale również całego odłamu Chiricahua, który przemierzał owiane aurą tajemniczości i magii góry Chiricahua, Dragoon - gdzie nie raz wojownicy rozpływali się w powietrzu niczym mgła. Znane jest powiedzenie o tym, że nie da się prowadzić wojny na dwa fronty. Otóż w przypadku Cochise'a i całego odłamu Chiricahua, dopóki on był wodzem, dopóty Apaczom skutecznie udawała się sztuka lawirowania pomiędzy terenami amerykańskimi i meksykańskimi, dzięki czemu był w stanie prowadzić wojnę jednocześnie ze znienawidzonymi Meksykanami i Białymi, a kiedy robiło się gorąco, uciec do jednej z wielu kryjówek w górach, które były niczym starożytny labirynt. Okrucieństwo Cochise'a wynikało nie z jego natury czy zamiłowania, ale bardziej z chęci zemsty na tych, którzy podnieśli rękę (a raczej broń) na jego rodzinę, współplemieńców. Tak jak w przypadku innych plemion indiańskich nie zawsze był w stanie zapanować nad "gorącymi głowami" młodych dikohe. W zetknięciu z kłamstwami, półprawdami i niegodziwościami Białych i Meksykanów wódz wyznawał zasadę "oko za oko". Szlachetność Cochise'a aż bije z kart książki, bo wódz miał swój kompas moralny i zawsze postępował zgodnie z nim. Nigdy nie dopuścił się czynu, który byłby plamą na jego reputacji i honorze, jeżeli wcześniej nie został do tego zmuszony w wyniku nikczemności białego człowieka. Nie oszukujmy się, Pogranicze było krainą wilków, dla którego idealnym angielskim odpowiednikiem jest wyrażenie 'survival of the fittest' czyli dobór naturalny. Miejscem, które nie wybaczało błędów, dezynwoltury czy megalomanii. Tak rodziły się legendy, ale też dochodziło do ludzkich dramatów i niebywałego, wręcz naturalistycznego okrucieństwa - można odłożyć do lamusa te ugłaskane wizje rodem z amerykańskich westernów. To była samonapędzająca się machina okrucieństwa, terroru i zbrodni, kwestią podstawową jest jednak odpowiedzenie sobie na pytanie, co było czynnikiem zapalnym lub raczej kto? Większość wielkich wodzów indiańskich, mimo częściowego zaślepienia chęcią zemsty, zdawała sobie sprawę, że na dłuższą metę nie da się wygrać wojny z białym człowiekiem, który rozprzestrzeniał się na ich ziemi niczym szarańcza, co nie zmienia faktu, że wielu masakr i zbrodni ludobójstwa można było uniknąć, gdyby tylko biały człowiek potrafił wsłuchać się w słowa wypowiadane zarówno przez Cochise'a, jak i innych wielkich wodzów indiańskich.

PIW zechce przyjąć najszczersze gratulacje. Edwin Sweeney - mimo że niezależny badacz, który na dodatek nie jest zawodowym historykiem (mimo to świetny naukowiec!) - to jeden z najwybitniejszych badaczy dziejów Apaczów Chiricahua, a biografia Cochise'a to jego opus magnum. Drobiazgowa rekonstrukcja życia jednego z największych wodzów Apaczów, świetnie napisana i wciągająca niczym najlepsza powieść.

Polskie wydawnictwo ze swej strony wykonało kawał dobrej roboty. Pracę polecić można każdemu, będzie ozdobą Waszych półek z książkami.

• Indianie
  • Kindle