Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki rusza już wkrótce!

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.06.2021

Wydarzenie, którego patronem medialnym jest serwis lubimyczytać.pl, wystartuje 17 czerwca w Warszawie, a potem przeniesie się do aż dziewięciu kolejnych miast w Polsce. Jakich atrakcji mogą się spodziewać najmłodsi, ich rodzice, a także dziadkowie?

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki rusza już wkrótce! materiały prasowe festiwalu

Jak sama jego nazwa wskazuje, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki ma na celu zebranie całych rodzin na spotkaniach wokół książki. W czasach, gdy dziadkowie nierzadko muszą konkurować o uwagę swoich wnuków z ekranem ich telefonu, a ci ostatni czasem z niechęcią i jakby na siłę szukają wspólnych tematów do rozmowy, tą płaszczyzną porozumienia mogą się stać właśnie książki. Oczywiście w tym międzypokoleniowym literackim spotkaniu nie może też zabraknąć miejsca dla, zazwyczaj zabieganych, rodziców. To rodzina jest przecież środowiskiem, w którym wykształcają się nawyki czytelnicze czy miłość do książek. Jak zauważa dyrektor programowa wydarzenia, Agnieszka Karp-Szymańska:

Festiwal to okazja nie tylko do uczestnictwa w unikatowych wydarzeniach kulturalnych, ale także do czerpania inspiracji czytelniczych. Budując program, odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci. W tym roku zaprezentujemy wiele niezwykłych książek poruszających temat emocji i relacji społecznych. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet jeśli nie uda się dotrzeć na same wydarzenia.

Jeśli jednak jeszcze nie jesteście przekonani, obejrzyjcie poniższy filmik, który z pewnością zachęci Was do udziału w wydarzeniu:

Budowanie literackich mostów między pokoleniami

Podczas wydarzenia odbędą się rozmowy i spotkania ważne w kontekście rodziny, uwrażliwiania, empatii, emocji. Organizatorzy zadbają o międzypokoleniowe połączenie sił po to, by pokazać dzieciom, że świat analogowy tak do końca się nie zestarzeje. W osiągnięciu celu pomoże im zorganizowany w czasie wydarzenia plebiscyt na booklistę wszechczasów, na której mają znaleźć się książki, stanowiące rodzaj pomostu między pokoleniami. Jakie to konkretnie pozycje? Wszystko zależy od głosujących, ale zapewne znajdą się wśród nich literackie evergreeny, jak „Kubuś Puchatek”, „Dzieci z Bullerbyn”, seria o Muminkach i wiele innych. Nie można też zapominać o książkach, które inspirują różne pokolenia do wspólnego spędzania czasu, jak seria z mapami Mizielińskich (wśród nich np. „Mapy, których nie znasz”) czy „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”. Są też utwory, które uwrażliwiają, zwracają uwagę na siłę rodzinnych więzi, jak „Babcia na jabłoni” Miry Lobe czy „Franciszka” Anny Piwkowskiej oraz książki wywołujące emocje, jak „Czujemisie” Agaty Królak czy „M jak dżeM” Agnieszki Tyszki. Stworzenie takiej uniwersalnej booklisty stanowi więc wyraz dążenia organizatorów Festiwalu Ojce i Dziatki do zachowania równowagi między nowymi trendami, wskazywaniem kierunków rozwoju literatury a przypominaniem o książkach wartościowych, bez względu na czas. Nie chodzi więc wyłącznie o to, by dzieci były obeznane z literackimi nowościami, ale i zdobyły przekonanie, że od wielu lat istnieją książki zbieżne z ich potrzebami i zainteresowaniami. Międzypokoleniowość Festiwalu widać również w tym, że do przygotowania autorskich plakatów promujących wydarzenie zaproszono artystów-klasyków, wśród których znaleźli się Józef Wilkoń i Bohdan Butenko.

Niezwykłe miejsca, mnóstwo emocji, wielu gości-autorów

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki to impreza, która swoimi działaniami obejmuje nie tylko wielkie aglomeracje, ale i mniejsze miejscowości – wszystko po to, by i seniorzy mogli swobodnie uczestniczyć w wydarzeniach, bez konieczności dojazdu. W roku 2021 Festiwal odbędzie się w 10 miejscowościach – w których konkretnie i w jakich dniach? Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą:

  • Warszawa 17.06-20.06.2021 r.
  • Radom 26.06.2021 r.
  • Katowice 01.07-4.07.2021 r.
  • Dąbrowa Górnicza 1.07.2021 r.
  • Sopot 23-25.07.2021 r.
  • Opole 07.08.2021 r.
  • Gdynia 13-15.08.2021r.
  • Wrocław 20-22.08.2021 r.
  • Lublin 16-19.09.2021 r.
  • Zamość 3.09.2021 r.

Festiwalowi będzie również towarzyszyć wystawa Józefa Wilkonia „Zwierzyniec Królewski”, otwarta na Wawelu w dniach: 10.06.2021-05.09.2021. Warto dodać, że wszystkie wydarzenia odbywają się w przestrzeniach zachwycających i zaskakujących, nie tylko w bibliotekach, ale i skansenach, zamkach, statkach, na uczestników wydarzenia czekają też podziemne trasy. Wszystko po to, by uzyskać jak największe zaangażowanie dziecka i by wykształcić u niego jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z książkami, czytaniem.

Na odwiedzających Festiwal czekają spotkania z autorami, wydarzenia artystyczne, wystawy, spacery i gry literackie, stworzone z myślą nie tylko o dzieciach, ale i ich opiekunach: rodzicach i dziadkach. Organizatorzy zapewniają, że postarają się udowodnić, iż książka może być równie angażująca, co film czy gra komputerowa.

Obecność na Festiwalu potwierdziło wielu znanych i docenianych autorów: prof. Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła, Joanna Olech, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Marta Kopyt, Krzysztof Łapiński, Małgorzata Swędrowska, Dorota Suwalska, Sylwia Majcher, Joanna Guszta, Agnieszka Frączek, Katarzyna Ryrych, Joanna Jagiełło, Elżbieta Pałasz. Ponadto, specjalne warsztaty dla gości Festiwalu przygotują mistrzowie ilustracji: Józef Wilkoń, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marianna Oklejak, Marcin Minor, Paweł Mildner, Przemysław Liput, Bartek Brosz, Joanna Czaplewska, Robert Romanowicz.

Gdzie szukać informacji o wydarzeniach w konkretnych miastach? Na oficjalnej stronie Festiwalu – programy właściwe dla danych miejscowości są na bieżąco uzupełniane. Warto również śledzić profil wydarzenia na Facebooku, gdzie można znaleźć najnowsze informacje oraz na Instagramie, pełnym książkowych inspiracji. Zapisów na wydarzenia można dokonywać na stronie pod tym linkiem.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Fundacja PZU.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 01.06.2021 19:51
Czytelnik

Dzieci Przyszłością Narodu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Virgo13 01.06.2021 21:12
Czytelnik

Dzieci przyszłością świata. Nawet tak bym to ujął.

A co do artykułu: mało tych miast. Mojego, dużego nie ma. Szkoda, szkoda :-(.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 01.06.2021 10:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post