Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Okładka książki Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków
Ewa Kozyra-PawlakPaweł Pawlak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Mały atlas literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Mały atlas
Nasza Księgarnia
2017-09-13
2017-09-13
40 min.

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Ocena 6,9
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Ocena 7,5
Mały atlas kot... Ewa Pawlak, Paweł P...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Ocena 7,5
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Okładka książki Kiedyś Alison McGhee, Peter H. Reynolds
Ocena 8,4
Kiedyś Alison McGhee, Pete...
Okładka książki Gwiazdka z nieba Marcin Minor, Przemysław Wechterowicz
Ocena 7,8
Gwiazdka z nieba Marcin Minor, Przem...

Bardzo dobry początek zapoznawania się z ornitologią.

Bardzo dobry początek zapoznawania się z ornitologią.

Książka jest pięknie ilustrowana, ptaki są przedstawione na różne, ciekawe sposoby. To nasz pierwszy atlas ornitologiczny( pewnie nie ostatni) i jest wyjątkowy w naszej domowej biblioteczce. Książka zaciekawiła synka i bardzo często do niej zaglądamy. Polecamy!

Obrazki (?), ilustracje (?)... postaci (?) ptaków w tym atlasie to małe dzieła sztuki! Treść też w dechę: krótko, ale treściwie i dla dzieci. Nauczyłam się np. odróżniać mazurka od wróbla. P O L E C A M ! ! !

Kiedy w domu masz małego miłośnika „ćwirków”, nie będziesz mógł przejść obojętnie obok tej książki.

Bardzo mocną stroną atlasu jest oprawa graficzna. Obok zdjęć ptaków mamy tu ich przepiękne ilustracje tworzone z gałganków <3, a także rysunki Hani – córki autorów. Oznacza to, że niektóre ptaki możemy oglądać w trzech wersjach. :)

W dodatku treść, dopasowana do najmłodszych słuchaczy, przekazywana jest tu w formie krótkich notatek nawiązujących do codzienności, do zwykłego dnia, w zwykłym ogródku (np. o rudziku napisano, że został zauważony, kiedy przeszukiwał ziemię obok grabiącego liście człowieka).

Co mi przeszkadzało? Czcionka. Choć piękna, stwarzająca pozory pisma odręcznegodla mnie była męcząca. Gdyby była ciut większa albo ciut grubsza… a może pora na nowe okulary? :)

Na koniec mała refleksja. Pamiętacie, jak kiedyś robiło się zielniki? Tak sobie myślę, że zdjęcia ptaków, ptaki gałgankowe, rysunki i pismo odręczne tworzą efekt takiego ptasiego pamiętnika (ptaśnika?) albo pamiętnika obserwatora ptaków. <3

W dodatku treść, dopasowana do...

Najpiękniejszy i najbardziej oryginalny atlas o ptakach dla dzieci. Urzekająca forma pamiętnika, cudowne ilustracje i rysunki małej Hani. To od tej książki zaczęła się u mojej córki fascynacja ptakami. Jeśli chcesz zajrzeć do środka książki i dowiedzieć się o niej więcej, zapraszam tutaj: https://mamabasiczyta.pl/maly-atlas-ptakow-ewy-i-pawla-pawlakow/ :)

Mały atlas motyli zagościł u nas na dobre i kiedy córka zobaczyła, że jest też Mały atlas ptaków (ciągle trwa fascynacja kowalikiem), to zaopatrzyłyśmy się także w niego.
To wspaniała rzecz na początek ornitologicznej przygody.
I chociaż mąż stwierdził, że mogłoby być więcej tych ptaków w atlasie, to jestem przekonana, że posiadając informacje zawarte w TYM albumie - wie się już naprawdę bardzo, bardzo dużo. Dwadzieścia gatunków ptaków narysowanych, przedstawionych, pięknie opisanych i sfotografowanych jest w sam raz! Każdemu z gatunków poświęcono odrębną rozkładówkę, którą wypełniają zapierające dech w piersiach ilustracje wykonane różnymi technikami: Kolaże ze skrawków materiałów, akwarele, dzięki którym zyskuje się efekt trójwymiarowości. Całości dopełniają zdjęcia ptasich piór..no i zachwycające, chociaż nieporadne rysunki małej Hani, sąsiadki Autorów.
Samo otwarcie tej książki to jak wejście do zupełnie innego świata przeplatanego luźną opowieścią o ptasich gościach i lokatorach z ogrodu Autorów. Książka, zdawać by się mogło, że żyje własnym życiem. Wszystkie ptaszki są nasze, nie trzeba szukać daleko, codzienne i natknąć się na nie możemy podczas zwykłego spaceru do parku czy lasu. To według mnie zachwycające!
Może dla wymagających nastolatków pozycja zbyt dziecinna...ale dla nas w sam raz.. Myślę, że ciekawskie dzieciaki w wieku 3-10 lat - będą równie zachwycone.

To wspaniała rzecz na początek ornitologicznej przygody.

Bardzo spodobała mi się ta książka. Cenię sobie ilustracje Pawlaków i tu również mnie nie zawiedli. Młody ma dopiero 21 miesięcy, a już rozpoznaje i wymawia nazwy wszystkich zamieszczonych tu ptaków, a wielu z nich ja nawet nie znałam :)

Podoba mi się pomysł, by książka była luźną opowieścią o ptasich gościach i lokatorach ogrodu autorów, a nie, jak sugeruje tytuł, faktycznym atlasem zwierząt z dużą ilością konkretnej wiedzy przyrodniczej. Zresztą samych tekstów nie ma tu zbyt wiele, a mojego syna w zasadzie one w ogóle nie interesują, poza nazwami ptaków.

Zgadzam się, ze słowami Stanisława Łubieńskiego z okładki książki, że jest to książka w sam raz na początek ornitologicznej przygody. Warto po nią sięgnąć.

Mały atlas ptaków to idealna pozycja na rozpoczęcie przygody z ornitologią.
W środku znajdziemy 20 ptaków mieszkających w ogrodzie autorów, między innymi kopciuszka, szpaka, słowika, wilgę, kowalika, szczygła i inne.
Każda rozkładówka to inny gatunek. Na każdej znajdziemy piękne ‚szmatkowe’ kolaże z omawianymi ptakami, cudne akwarelowe ilustracje i zdjęcia ptaków. Do tego garść informacji o każdym z nich.
Z tej pozycji dzieci poznają ptaki, dowiedzą się, gdzie mieszkają, co lubią, czym się charakteryzują, a także na przykład, co to jest podlot, lotka czy sterówka.
Całość jest przepięknie wydana. Ma kartonowe strony i zaokrąglone rogi.
Oglądanie atlasu to prawdziwa uczta dla oka. Szczególnie kolaże zwracają uwagę i zasługują na pochwałę. Dają wrażenie trójwymiarowości, wyglądają jakby były przyklejone, są piękne, staranne i dopracowane w każdym szczególe.
To zachwycająca i wartościowa pozycja, którą bardzo Wam polecam. Zachęca do obserwacji ptaków i stworzenia swojego własnego atlasu, do czego gorąco zachęcam 🙂

Mały atlas ptaków to idealna pozycja na rozpoczęcie przygody z ornitologią.

Piękna książka o ptakach dla najmłodszych.

Piękna książka o ptakach dla najmłodszych.

Zakochałam się w tej książce od pierwszego wejrzenia :-) Jest przecudnie wydana i zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Myślę, że będzie fantastyczną ozdobą każdej domowej biblioteczki. My swoją mamy wypożyczoną z biblioteki, ale zdecydowanie musimy zakupić własny egzemplarz, bo bardzo chcemy mieć ją cały czas na półce :-) Wypożyczając ją byłam niezmiernie ciekawa reakcji mojej A. :-) Zdecydowanie nie mogłam doczekać się wieczornego czytania ;-) Zastanawiałam się czy moja córeczka nie jest jeszcze za mała na taką ornitologiczną przygodę? Czy atlas ptaków ją zainteresuje? Czy będzie chciała go przeglądać i czytać przed snem? Czy spodobają jej się rysunki i ilustracje? Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne ;-) Moja A. pokochała ten atlas miłością bezwzględną ;-) Od samego początku z chęcią oglądała ilustracje i rysunki, z ogromną powagą wysłuchiwała wszystkich ciekawostek i zadawała mnóstwo pytań :-) Wszystko po to, aby wyruszyć później na spacer i szukać poszczególnych ptasich bohaterów ;-) :-) Była jeszcze ciekawa jakie odgłosy wydają poszczególne ptaki i tu bardzo pomocny okazał się internet ;-) Czytając ten atlas z moją A. uzmysłowiłam sobie, że można byłoby go wzbogacić o rożne faktury. Coś mogłoby być szeleszczącego, gładkiego, śliskiego, chropowatego. W ten prosty sposób byłaby to książeczka, którą dzieci mogłyby czytać same. Jednak mimo wszystko wystawiam jej notę najwyższą. Krótkie, ciekawe teksty, fajne opisy i bajecznie kolorowe rysunki oraz ilustracje. Jednym słowem cudo :-) Musicie je poznać! :-)

Dodaj cytat z książki Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków