Franciszka

Okładka książki Wędrówka Nabu Jarosław Mikołajewski, Joanna Rusinek
Wędrówka Nabu Jarosław Mikołajews...
Okładka książki Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą Sylvia Heinlein, Anke Kuhl
Różowe środy a... Sylvia Heinlein, An...
Okładka książki Katarzynka Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé
Katarzynka Patrick Modiano, Je...

Przepiękna książka. Wzruszająca serce. Oplatająca poezją. Dająca refleksje. I pozwalająca zatrzymać się, pomyśleć i wczuć się w emocje targające bohaterami.
Sama opisana historia bardzo trafnie nawiązuje do problemów współczesnego świata, tym samym zaciekawiając nas fabułą. Do tego świetne, oryginalne wydanie książki i wyjątkowe ilustracje.
Jedna z moich ulubionych pozycji ♥

Jedna z moich ulubionych pozycji ♥

Delikatna, mądra, nie o wampirach ;). Nareszcie coś dla głębiej myślących dziewczynek 13+. Wprowadza w świat poezji, trudnych sytuacji życiowych, od których dzieci nie da się całkiem ochronić, poznawania siebie i historii rodzinnych, wchodzenia na wyższy poziom odczuwania świata i myślenia o życiu. Brzmi poważnie i egzystencjalnie, ale czyta się naprawdę jednym tchem. Polecam!

Dla mnie nudna i dla osób, które wolą akcję, miłość i fantasy. Jeśli jednak lubisz poezję to książka dla ciebie.

Jeśli chodzi o mnie to najlepszy moment jest na ostatnich 2 stronach (171 i 172) kiedy Maciek odważa się (wreszcie!) wyznać, a raczej pokazać swoje uczucie wobec Franciszki, a ona sama odkrywa swoje uczucia i odróżnia zauroczenie i miłość.

Szczerze mówiąc nie wiem czy teraz spoileruje ale mam nadzieje, że nie.

Szczerze mówiąc nie...

Poetka pisze książkę dla młodzieży. Czy to dobry pomysł? W przypadku Anny Piwkowskiej – według mnie – doskonały.

Warto jednak na początku wspomnieć, że miałam pewien problem z zakwalifikowaniem jednoznacznie „Franciszki”. Jestem pewna, że jako nastolatka przeczytałabym tę książkę z wielką przyjemnością. Mimo to momentami wydaje się skierowana do starszego czytelnika, chociaż główna bohaterka ma tylko 13 lat. Miejsce „Franciszki” mogłoby się znaleźć gdzieś pomiędzy gatunkami, na półce z tzw. crossoverami, które podobają się zarówno młodszym czytelnikom, jak i tym dorosłym.

Dość jednak tych gatunkowych rozważań. Tak naprawdę od początku wiedziałam, że się polubimy. Wystarczył jeden rzut oka na nietypową okładkę, gdzie widniało nazwisko interesującej poetki, a potem żuraw pomiędzy strony: od razu spodobało mi się, że „Franciszka” tak dobrze się prezentuje, że książka jako całość została starannie zaprojektowana. Na stronie wydawnictwa znalazła się nawet informacja „wydanie bibliofilskie”. Ilustracje są oszczędne, nie przytłaczają treści, ale ją subtelnie uzupełniają.

Anna Piwkowska konfrontuje swoją nieletnią bohaterkę z pierwszymi poważnymi wyzwaniami: chorobą mamy, mieszkaniem z nietypową babcią, zwaną babskiem, odkrywaniem, czym jest odwaga, przyjaźń. Franciszka chce pisać wiersze i szuka informacji o poetkach żyjących na przestrzeni dziejów. Dzięki temu książka jest dobrym wstępem do poezji, rozpoznaniem gruntu poprzez opowieści o Safonie, Sylvii Plath, Halinie Poświatowskiej czy Wisławie Szymborskiej. Pamiętam, że sama dowiedziałam się o istnieniu poezji Haśki dzięki młodzieżowej książce Marty Fox (dziękuję, Pani Marto!) i ta wiedza skłoniła mnie do pierwszych wycieczek w stronę regału z poezją w bibliotece. Dlatego jestem przekonana, że opowiadanie o osobistym spotkaniu z poetami ma wielkie znaczenie, bo lekcje polskiego w szkole czasami zupełnie nie pomagają w kwestii doboru lektur spoza kanonu.

Choroba, smutek, problemy z alkoholem, samotność, nastoletnie zagubienie są w książce Anny Piwkowskiej prezentowane bez pastelowych kolorów, warstwy lukru. Cieszę się, że ktoś potraktował młodego czytelnika jak człowieka, który przede wszystkim potrzebuje zrozumieć o co właściwie chodzi w tym tak pięknie rozpoczynającym się życiu i sprawdzić, kim jest. Głębokie, a jednak nie wpadające w patos czy przesadne filozofowanie – takie właśnie są refleksje we „Franciszce”. Potrzebujemy takich książek.

Smuci mnie tylko jedna rzecz. Książka ukazała się przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chwała mu za to. Natomiast jej promocja jest właściwie niewidoczna. Po co wydawać tak starannie napisaną i zaprojektowaną pozycję, jeśli nikt nie będzie o niej wiedział? Trzeba chwalić się nią na rynkach wszystkich miast!

To jest bardzo fajna książka dla młodzieży. Chociaż wydaje mi się, że nastolatki szybciej dorośleją niż Franciszka. ;)

• Dla dzieci i młodzieży
  • Dla dzieci