rozwiń zwiń

Tu się dobrze czyta – Wrocław Miasto Literatury UNESCO

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.12.2020

Literatura od lat jest jednym z najmocniejszych filarów Wrocławia. To miasto niezwykłych pisarek i pisarzy: choćby Tymoteusza Karpowicza, Rafała Wojaczka, Tadeusza Różewicza i – o czym wiedzą dziś wszyscy – Olgi Tokarczuk. Pod koniec 2019 roku Wrocław został przyjęty do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i został Miastem Literatury UNESCO. Chwilę wcześniej tłumy wrocławian witały w swoim mieście jego niezwykłą mieszkankę – noblistę Olgę Tokarczuk. Rok 2019 kończył się więc nieustającym literackim świętem i wielkimi planami. Jednak 2020 zmienił wszystko – świat musiał podporządkować się zasadom wytyczonym przez pandemię.

Tu się dobrze czyta – Wrocław Miasto Literatury UNESCO

Z powodu pandemii życie kulturalne zaczęło zanikać w formie, którą znaliśmy do tej pory. Przyszła nowa rzeczywistość, w większości przeniesiona do sieci. Co stało się z stało z Wrocławiem Miastem Literatury? Po prostu się nie poddał! Co więcej właśnie w tym roku odbyła się tu największa do tej pory kumulacja wydarzeń literackich i trwający niemal miesiąc jesienny festiwal. We Wrocławiu na co dzień promuje się dobrą literaturę, oddaje głos autorkom i autorom na ważne społeczne tematy (np. nowy cykl „Oblicza katastrofy” poświęcony zmianom klimatycznym i problemom ekologicznym), wyznacza nowe standardy (jak choćby zmiany w regulaminach największych nagród literackich i nagrody pieniężne również dla nominowanych). Tu się po prostu dobrze czyta i tego należało się trzymać także w tym trudnym mijającym roku.

Wrocław Miasto Literatury UNESCO. Co to znaczy?

Wiosną 2019 roku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podjął decyzję, by aplikować o tytuł Miasta Literatury UNESCO i powierzył to zadanie zespołowi Wrocławskiego Domu Literatury. Udało się – 30 października 2019 dołączyliśmy do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.  Wrocławski Dom Literatury, pod dyrekcją Irka Grina, został operatorem programu i realizuje teraz także specjalnie stworzone nowe programy literackie. A ich celem, jak i całej sieci, jest wspieranie rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego miast na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Projekty Wrocławia mają zarówno wymiar lokalny, jak i międzynarodowy. Skupiają się przede wszystkim na wspieraniu lokalnych przemysłów kreatywnych związanych z książką, budowaniu społeczności wokół wydarzeń literackich i angażowaniu w nie różnych grup mieszkańców. Podejmują także wyzwania stawiane przez współczesność: integracja mieszkańców Wrocławia pochodzących z różnych krajów i kultur, przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu, wyrównywanie szans w dostępie do edukacji i kultury.

2020 rok – niespotykana kumulacja wydarzeń literackich.

Pandemia nie zatrzymała literatury we Wrocławiu. Wrocławski Dom Literatury będący właściwie centralą życia literackiego w mieście zorganizował setki wydarzeń: część z udziałem dozwolonej liczby publiczności, część bez jej udziału – wszystkie za to transmitowane online. Podobnie swoje projekty realizowały inne instytucje zajmujące się literaturą, biblioteki, czy kameralne księgarnie. Udało się wdrożyć pierwsze pilotażowe programy Miasta Literatury UNESCO. Jeden z nich to „Seniorzy w e-kulturze”, zapewniający osobom starszym bezpieczny dostęp do kultury w czasie pandemii. W ramach programu odbył się cykl wykładów bezpośrednio nawiązujących do ważnych wrocławskich festiwali literackich, a także powstał specjalny informator o najciekawszych wydarzeniach z całej Polski dostępnych w sieci. Inny z programów, „Kierunek wrocławskie księgarnie!”, zachęca do poznania i wspierania kameralnych księgarń, których jest tu kilkadziesiąt. Można je odnaleźć dzięki specjalnej mapie dostępnej na www.literatura.wroclaw.pl. Powstała także kampania społeczna i spoty wideo promujące te niezwykle miejsca.

Kolejny projekt jest szykowany dla obcokrajowców mieszkających w Polsce – będzie to specjalny cykl ułatwiający poznanie polskiej literatury. Największa kumulacja wydarzeń literackich miała jednak miejsce w październiku. W ramach trwającego nieprzerwanie niemal miesiąc projektu „Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury” odbył się „Tydzień noblowski” – świętowanie rocznicy przyznania Nobla Oldze Tokarczuk, swoją działalność zainaugurowała Fundacja Olgi Tokarczuk, zostały wręczone: Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS oraz Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS, a także odbyły się Bruno Schulz. Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i projekt Wrocławiu, marsz do księgarni! Ze względu na pandemię nie udało się tylko przeprowadzić 29. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które musiały zostać odwołane po raz pierwszy w swojej historii. Mimo wszystko 14 grudnia przyznano tradycyjnie towarzyszące targom dwie nagrody: Nagrodę Edytorską Pióro Fredry i Nagrodę Edytorską Dobre Strony. Większość tych wydarzeń była transmitowana na żywo, a ich zapisy nadal można oglądać w sieci. Ponadto Wrocławski Dom Literatury zaczął w tym roku realizować podcasty Radio Proza dostępne m.in. na Spotify. Wszystkie wydarzenia, które odbyły się w pandemii, zostaną więc z nami na dłużej, stając się swoistym zapisem tego czasu i nastrojów społecznych, o czym niejednokrotnie rozmawiano podczas autorskich spotkań.

Więcej o Wrocławiu Mieście Literatury i najważniejszych realizowanych tu projektach literackich można się dowiedzieć na www.literatura.wroclaw.pl

Artykuł sponsorowany


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 17.12.2020 20:06
Czytelnik

Ale będzie się promować wrzystkich pisarzy ? Nie tylko tych lewicowych ?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 17.12.2020 15:25
Czytelnik

Literatura filarem Wrocławia? A ja naiwny myślałem, że prostytucja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 17.12.2020 13:17
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post