Wyjątkowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2020

LubimyCzytać
13.10.2020

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius oraz towarzyszącej mu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS z uwagi na pandemię jest wyjątkowa. Pierwszy raz w historii impreza odbywa się jesienią, pierwszy raz również nagroda Silesius łączy się z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS. Przed nami wiele ciekawych spotkań z poezją na żywo oraz online.

Wyjątkowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2020
Reklama

Wystartował festiwal wszystkich miłośników poezji! Festiwal Silesius potrwa do 18 października. Impreza weszła w tym roku do programu Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, nowej inicjatywy związanej z kumulacją ważnych wydarzeń literackich w mieście oraz obchodami rocznicy Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk –  pisaliśmy o tym w artykule „Literacka jesień we Wrocławiu”.

Obok Bruno Schulz Festiwalu, Tygodnia noblowskiego czy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania festiwal Silesius stał się jednym z filarów tego wyjątkowego, trwającego blisko miesiąc, wydarzenia. W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, jak co roku, możemy spodziewać się debat z udziałem poetek i poetów nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (czwartek i piątek), głośnych czytań w przestrzeni miejskiej, czy Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (czwartek i piątek).

Festiwal Silesius 2020. Wydarzenia we Wrocławiu oraz online

Podczas wszystkich wydarzeń obowiązywać będzie przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią. Liczba miejsc dla publiczności w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) będzie ograniczona zgodnie z obowiązującymi przepisami. By jednak umożliwić jak najliczniejszej publiczności udział w festiwalu, wszystkie spotkania będą transmitowane m.in. na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i Wrocławskiego Domu Literatury. Dodatkowo w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) wciąż działa ogrzewany i zadaszony ogródek, w którym na dużym ekranie również można oglądać na żywo transmisję z wydarzenia.

Klub Proza, wnętrze

Wśród gości festiwalu będą m.in.: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Serhij Żadan (łączenie online), Bohdan Zadura (łączenie online), Justyna Bargielska, Tomasz Bąk, Piotr Florczyk, Konrad Góra, Joanna Łańcucka, Joanna Lewandowska, Kasper Pfeifer, Jakub Pszoniak, Jakub Kornhauser, Zofia Bałdyga, Aneta Kamińska, Adam Pomorski, Małgorzata Lebda, Joanna Bednarek, Anita Jarzyna, Anna Kałuża, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, a także Joanna Bociąg, Patrycja Sikora i Justyna Kulikowska. Z Czech do Wrocławia przyjadą natomiast: Anna Beata Háblová, Marie Iljašenko, Olga Stehlíková. Można będzie także zobaczyć czytanie sceniczne fragmentów sztuk Anny Saavedry i Tomáša Vůjtka z udziałem autorów, w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej.

Reklama

Uczestnicy będą mogli posłuchać głośnego czytania poezji w Przejściu Garncarskim w wykonaniu aktorek i aktorów z Teatru Polskiego w podziemiu. Poezję Miłosza przeczyta Igor Kujawski (12.10, 16.00), „wiersze bez nienawiści” Michał Opaliński (13.10, 16.30), utwory Zuzanny Ginczanki Halina Rasiakówna (14.10, 16.30), wiersze Anny Świrszczyńskiej Janka Woźnicka (15.10, 16.30), a poezję Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego Marta Zięba (17.10, 12.00).

Zmiany we Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS weszły w życie

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie też pierwszą, w trakcie której obowiązywać będą zmiany wprowadzone w systemie nagradzania nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Po wydarzeniach z maja 2019, gdy nominowani w kategorii debiut postanowili podzielić się nagrodą, miasto Wrocław podjęło decyzję o nagradzaniu wszystkich poetek i poetów, których książki znajdą się w finale, kwotą 5 tys. złotych za samą nominację. Poza tym 50 tys. złotych trafi do laureatki bądź laureata w kategorii Książka roku, 15 tys. złotych będzie natomiast wynosić wyróżnienie za najlepszą książkę debiutancką.

Już teraz wiemy, że Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz nagrodę w wysokości 100 tys. złotych w tym roku otrzyma Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, z którym czytelnicy będą mieli okazję spotkać się w sobotę 17 października w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (oraz podczas transmisji online).

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

Debiut

Wśród nominowanych do Angelusa 2020 są: Kapka Kassabova, Siergiej Lebiediew, Mikołaj Łoziński, Tania Malarczuk, Paweł Piotr Reszka, Goran Vojnović i Serhij Żadan.

Laureatów poznamy 17 października na wspólnej gali dwóch nagród: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Ttradycyjne, poprzedzające galę spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Angelusa obejrzymy w tym roku z kolei wyłącznie online w sobotę 17 października o 14.00 (transmisja na żywo m.in. na profilu facebookowym Wrocławskiego Domu Literatury).

Więcej informacji o 5. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius oraz szczegółowy program znaleźć można na stronie Festiwalu: silesius.wroclaw.pl/festiwal.

Serwis lubimyczytac.pl objął patronat medialny nad Festiwalem Silesius oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius.

[ec]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2791
4
13.10.2020 16:30

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd