Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Rusza program edukacyjny Fundacji Olgi Tokarczuk

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.10.2020

Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury wraz z programem edukacyjnym ogłaszają konkurs dla uczniów szkół podstawowych. W puli nagród czekają czytniki e-booków i książki z autografem noblistki.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Rusza program edukacyjny Fundacji Olgi Tokarczuk

Już 10 grudnia przypadnie pierwsza rocznica przyznania polskiej pisarce Literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury przygotowują program edukacyjny dla szkół zatytułowany „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”. Oprócz uświetnienia rocznicy program ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa pochodzącej z Dolnego Śląska autorki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania. Jak możemy przeczytać w materiałach prasowych:

Edukacja to jeden z najważniejszych filarów działalności Fundacji Olgi Tokarczuk. Czytanie buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma także moc niwelowania różnic społecznych.

Główną częścią programu jest konkurs literacki dla uczennic i uczniów klas podstawowych. Uczestnicy spróbują swoich sił w roli pisarek i pisarzy i stworzą krótką bajkę, opowiadanie albo początek opowieści inspirowanych pierwszą powieścią, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat – o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni. Co ciągle pcha ich do przodu? Czy współcześni czarodzieje to podróżnicy, uchodźcy, emigranci?

Dla nauczycieli przygotowane zostały materiały pomocowe i scenariusze lekcji, oparte na tekstach Andresena, Érica-Emmanuela Schmitta, Nortona Justera oraz na fragmencie książki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Ich autorkami są nauczycielki języka polskiego Jola Bidzińska i Aurelia Cyboroń. Scenariusze zajęć lekcyjnych, gotowe do pobrania z oficjalnej strony konkursu, pomogą wprowadzić uczniów w tematykę konkursu i przygotować ich do tworzenia własnych tekstów.

Do konkursu mogą być zgłoszone teksty literackie, których objętość nie przekracza 6 tys. znaków ze spacjami. Każda z uczestniczących w programie szkół, będzie mogła zgłosić maksymalnie 5 prac.

Termin nadsyłania konkursowych zgłoszeń upływa 25 listopada 2020 roku, a wyniki zostaną ogłoszone w rocznicę otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, czyli 10 grudnia na stronie internetowej literatura.wroclaw.pl. Na laureatów czekają książki z autografem noblistki i czytniki e-booków. Również 10 grudnia poznamy szczegóły dotyczące drugiego konkursu, tym razem skierowanego do młodzieży licealnej. Zadaniem wchodzących w dorosłość nastolatków będzie z kolei stworzenie najlepszej mowy noblowskiej.

Grafika otwierająca: materiały prasowe

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.10.2020 13:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post