Ariane 
25 lat, kobieta, 目黒区 (Meguro), status: Czytelniczka, dodała: 7 książek, ostatnio widziana 1 dzień temu
Teraz czytam
 • Inwazja na Tearling
  Inwazja na Tearling
  Autor:
  W pasjonującej kontynuacji bestsellerowej "Królowej Tearlingu" wrogie Mortmesne najeżdża ziemie Tearlingu, stanowiąc śmiertelne zagrożenie zarówno dla Kelsea, jak i całego królestwa. Z każdy...
  czytelników: 1392 | opinie: 50 | ocena: 7,89 (493 głosy) | inne wydania: 1
 • Rozjemca
  Rozjemca
  Autor:
  "Rozjemca" to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym c...
  czytelników: 3458 | opinie: 142 | ocena: 7,93 (1452 głosy) | inne wydania: 2

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-17 21:55:56
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 3.5)
 
2018-08-08 21:15:33
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Fantastyka, Posiadam
Cykl: Siewca Wojny (tom 1)
 
2018-08-08 21:14:54
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam, Ulubione
 
2018-08-06 12:53:23
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Fantastyka, Posiadam
Cykl: Szklany Tron (tom 5.5)
 
2018-07-24 14:19:43
Wypowiedziała się w dyskusji: WYMIENIĘ/SPRZEDAM (LIPIEC 2018)

W międzyczasie trafiła mi się fajna promocja na ebooki, więc Adept już nieaktualny :(
Dziękuję za odpowiedź!

więcej...
 
2018-07-20 23:06:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam, Ulubione
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 5.2)

Przeczytanie ostatniego tomu Otchłani pozostawiłam sobie na "po spotkaniu" z Peterem, na którym autor oczarował mnie nie tylko swoją twórczością, ale także osobowością. To bardzo otwarty, miły mężczyzna, który pomimo że zdobył niemałą już popularność na całym świecie, pozostaje niezwykle skromną i ceniącą sobie prywatność osobą.


Tom II "Otchłani" zamyka pięciotomowy Cykl Demoniczny (w...
Przeczytanie ostatniego tomu Otchłani pozostawiłam sobie na "po spotkaniu" z Peterem, na którym autor oczarował mnie nie tylko swoją twórczością, ale także osobowością. To bardzo otwarty, miły mężczyzna, który pomimo że zdobył niemałą już popularność na całym świecie, pozostaje niezwykle skromną i ceniącą sobie prywatność osobą.


Tom II "Otchłani" zamyka pięciotomowy Cykl Demoniczny (w Polsce, z racji dzielenia tomów na pół - dziesięciotomowy) kończąc wspaniałą historię, która przez kilka ostatnich lat trzymała czytelników w napięciu. Czy Peter V. Brett poradził sobie z zakończeniem?

Moim zdaniem - jak najbardziej tak.

Choć samo zakończenie wywołało we mnie westchnienie i myśl "ech, szkoda", to mimo wszystko uważam, że jest to odpowiednie zakończenie dla tej historii. Książka nie pozostawiła mnie z uczuciem pustki ani niedosytu, czułam się zadowolona, że przeczytałam tak fascynującą historię.

Ostatni tom opowieści przedstawia kontynuację walk między ludźmi i demonami podczas wiekopomnego Nowiu, podczas którego ma się rozegrać ostateczna bitwa - albo zwyciężą ludzie i Rój zostanie pokonany, albo zwyciężą demony i ludzkość przepadnie na zawsze.


Każdy z ludzkich ośrodków kierowany jest przez kogoś innego - głównych bohaterów powieści: Leeshę, Ineverę, Elissę oraz Ragena, którzy odpierają ataki demonów na powierzchni i muszą zjednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi. Arlen, Jardir, Shanvah, Shanjat i Renna wraz z księciem demonów wybierają się natomiast do podziemi, by stawić czoła Alagai'ting Ka, która szykuje się do wydania na świat jaj.

W tej części niestety pojawia się element męczący - opisy tego samego Nowiu i tych samych odkryć oczami różnych bohaterów. Akcja na powierzchni przechodzi pomiędzy różnymi ośrodkami ludzkimi zaczynając od Leeshy, przez Krasjan, kończąc na podwładnych Euchora i za każdym razem opowiada... dokładnie to samo. Na początku myślałam, że to inny nów, ale potem dotarło do mnie, że to to samo wydarzenie, tylko że w innym miejscu. Nie będę kłamać - pomimo wyjaśniania sytuacji politycznej, czytanie po raz trzeci takiego samego przebiegu bitwy i tych samych wniosków było zwyczajnie nudne.

* Bohaterowie
Podobało mi się to, że Peter V. Brett nie poszedł w ślady innych modnych obecnie autorów i nie uśmiercił 90% bohaterów. Kto zginął, ten zginął, ale starcie z demonami mogło mieć różne zakończenia, co Brett bardzo fajnie przypomniał.
Podczas spotkania, Peter Brett przekazał nam, że musiał uśmiercić Thamosa, by Leesha wreszcie nauczyła się żyć samodzielnie. Niestety oprócz tego, że chciała wszystko i wszystkich kontrolować, była nadopiekuńcza i momentami wręcz agresywna - nie zauważyłam w niej tak wielkiej zmiany, o której wspominał Brett.

Pozytywnym zaskoczeniem był natomiast wątek Abbana i Hasika, który pokazuje czytelnikowi, że nie trzeba być wielkim, silnym i sprawnym wojownikiem, by mieć wielki wkład w coś dobrego.

* Pożegnanie z serią
By nie zaspoilerować zbyt wiele z historii, zakończę stwierdzeniem, że Otchłań jest książką ukazującą zmiany - przewartościowanie życia, zmiany w postrzeganiu siebie i wszystkiego dookoła, kwestionowanie tego, w co wierzymy. Nie zawsze to, jak żyjemy i w co wierzymy od wieków jest poprawne. Brett podkreśla również, jak ważna jest wspólnota, walka ramię w ramię i wzajemne wsparcie. Choć dzieli nas prawie wszystko, jesteśmy równi.

pokaż więcej

 
2018-07-12 20:28:47
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-07-12 20:27:53
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Materia Prima (tom 1)
 
2018-07-12 20:25:55
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Trylogia Nadzoru (tom 1)
 
2018-07-11 19:53:47
Wypowiedziała się w dyskusji: WYMIENIĘ/SPRZEDAM (LIPIEC 2018)

Sprzedam lub wymienię:
(wszystkie książki stan: nowa lub jak nowa)
Achaja - Tom I Na psa urok Assassin’s Creed: Tajemna krucjata Assassin’s Creed: Bractwo Assassin's Creed: Renesans Takeshi. Cień Śmierci Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1
Sprzedam lub wymienię:
(wszystkie książki stan: nowa lub jak nowa)
Achaja - Tom I Na psa urok Assassin’s Creed: Tajemna krucjata Assassin’s Creed: Bractwo Assassin's Creed: Renesans Takeshi. Cień Śmierci Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Zaklinacz ognia Norwegian Wood Na południe od granicy, na zachód od słońca Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973 Sputnik Sweetheart Wszystkie boże dzieci tańczą Tancerze Burzy

W języku angielskim:
After Dark(stan: widać ślady użytkowania)
Throne of Glass Heir of of fire Crown of Midnight Wojna w blasku dnia: Księga I(wersja angielska "Daylight War", zawiera oba polskie tomy)The Skull Throne


Poszukuję:
The Pirate King The Companions Skrytobójca Błazna Adept Dziewczyna z Dzielnicy Cudów Dziecko Odyna Takeshi. Taniec tygrysa
Lub inne z gatunku fantastyka/science fiction :)

pokaż więcej

więcej...
 
2018-07-08 19:04:14
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
Autor:
Cykl: Wojna Lotosowa (tom 1)

Od pewnego czasu wielką popularność zdobywają na świecie klimaty orientalne, szczególnie Chiny, Japonia i Korea, i również ta książka opowiada nam o alternatywnej Japonii. Nie byłoby w tym absolutnie nic złego, gdyby nie fakt, że za rozpowszechnianie wschodnich kultur biorą się zazwyczaj osoby, które niewiele o nich wiedzą. Wycieczka do Tokio i pełna lista 'odhaczonych' anime nie zrobi z nas... Od pewnego czasu wielką popularność zdobywają na świecie klimaty orientalne, szczególnie Chiny, Japonia i Korea, i również ta książka opowiada nam o alternatywnej Japonii. Nie byłoby w tym absolutnie nic złego, gdyby nie fakt, że za rozpowszechnianie wschodnich kultur biorą się zazwyczaj osoby, które niewiele o nich wiedzą. Wycieczka do Tokio i pełna lista 'odhaczonych' anime nie zrobi z nas znawców tematu.

Do Tancerzy Burzy mam kilka zarzutów (które rozwijam w pełnej recenzji):
- nieumiejętne używanie języka japońskiego
- nieumiejętne tłumaczenie
- wprowadzanie w błąd odnośnie japońskich wierzeń
- pakowanie wszystkiego, co tylko kojarzy się z Japonią
- nadużywanie japońskich określeń i niespójność zapisu

Podkreślę, że wiem, że jest to fantastyka i w fantastyce można wiele, ale nie wszystko.

Żeby nie było, że jedynie narzekam - były również aspekty tej książki, które wydały mi się ciekawe, lecz utonęły wśród rzucających się w oczy minusów. Fajny jest ogólny pomysł - przedstawienie świata dotkniętego katastrofą ekologiczną i pokazanie skutków nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Dbanie o środowisko jest bardzo ważne, choć wciąż wiele osób nie rozumie powagi sytuacji.

Książki nie polecam. Odradzam wręcz. Szczególnie osobom, które nie mają wiedzy dotyczącej Japonii i języka japońskiego, ponieważ mogą z niej wyciągnąć wiele błędnych informacji. Smuci mnie, że tego typu prace pojawiają się w zawrotnym tempie i z niezrozumiałych dla mnie powodów zyskują popularność.

pokaż więcej

 
2018-06-20 13:15:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
Cykl: Teatr węży (tom 1)
 
2018-06-10 12:40:58
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
Cykl: Komornik (tom 3)
 
2018-06-05 17:49:47
Została fanką autora: Peter V. Brett
 
2018-06-05 17:44:15
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
Cykl: Komornik (tom 2) | Seria: Fantastyczna Fabryka
 
Moja biblioteczka
384 6 31
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (8)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (9)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd