Słowa światłości

Cykl: Archiwum burzowego światła (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
9,29 (2055 ocen i 251 opinii) Zobacz oceny
1 128
tłumaczenie
Anna Studniarek
Words of Radiance
karmazyna

Inne wydania

Świetliści Rycerze muszą znów powstać. W końcu wypowiedziano starożytne przysięgi, spreny powracają. Ludzie szukają tego, co zostało utracone. Być może ta misja ich zniszczy. Wiatrowy zagubił się w strzaskanej krainie i balansuje na granicy między zemstą a honorem. Tkaczka Światła, którą powoli pochłania przeszłość, poszukuje kłamstwa, którym musi się stać. Kowal Więzi, zrodzony z krwi i...

Świetliści Rycerze muszą znów powstać.

Wiatrowy zagubił się w strzaskanej krainie i balansuje na granicy między zemstą a honorem. Tkaczka Światła, którą powoli pochłania przeszłość, poszukuje kłamstwa, którym musi się stać. Kowal Więzi, zrodzony z krwi i śmierci, teraz próbuje odbudować to, co zostało zniszczone. Badaczka, od której zależą losy dwóch ludów, zostaje zmuszona do dokonania wyboru między powolną śmiercią a straszliwą zdradą wszystkiego, w co wierzy.
Najwyższy czas, by się przebudzili, nadchodzi bowiem Wieczna Burza.
I przybył Skrytobójca.

Doskonała kontynuacja „Drogi królów”.

źródło opisu: Wydawnictwo Mag

Koniec warty
Stephen King

7,02 (402 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Villiana | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

„Naprzód więc! Po chwałę i inne takie bzdury.”

Troszkę czasu zajęła mi druga wizyta w Rosharze, tutaj zdecydowanie nie chciałam się spieszyć, dawkowałam sobie emocje a przy zakończeniu nie wiedziałam już, co zrobić, bo nie chciałam jeszcze kończyć, a na kolejną część pewnie przyjdzie jeszcze sporo czasu poczekać.

Treści nie sposób opisać, żeby nie czynić tej opinii przydługaśną, dużo się działo, zdecydowanie bardziej się wciągnęłam, niż w poprzedni tom. Nie będę też opisywać tego, czym zachwycił mnie świat stworzony przez autora, ponieważ powtórzyłabym wszystko ze swojej poprzedniej opinii, napiszę tylko, że ten burzowy świat Sandersona jest niezwykły, zapiera dech w piersiach i kiedy się już w niego wejdzie, po prostu się nim żyje.

W tej części dowiadujemy się więcej o przeszłości Shallan, muszę przyznać, że nie lubiłam tej bohaterki, teraz nie lubię jej troszkę mniej. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie Adolin, zaczął być jednym z moich ulubionych bohaterów, momentami przyćmił...

Karol | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

drogakrolow.pl :)

Kiedy seria rozpoczyna się z takim przytupem jak zrobiła to "Droga Królów" zawsze pojawia się obawa że kontynuacja będzie lekkim zawodem. W przypadku tej książki była to obawa całkowicie niepotrzebna. Sanderson po raz kolejny stanął na wysokości zadania, zawiesił sobie poprzeczkę bardzo wysoko, ale tym tomem podniósł ją jeszcze bardziej. Tym razem nie ma wolnego początku, nie ma jakiś przestojów, cała książka jest przepełniona akcją. Podoba mi się kontynuacja pomysłu z odkrywaniem przeszłości bohaterów. Tak jak w poprzednim tomie skupiono się na Kaladinie którego historia była niezła, tak tym razem dowiadujemy się więcej o Shallan której wspomnienia z początku mogą wydawać się błahe, tak ich zakończenie jest po prostu niesamowite. Na wielkie wyróżnienie zasługuje też zakończenie w którym emocje wręcz wylewają się z kartek, a dodatkowo na sam koniec autor serwuje nam jeszcze ciekawe zaskoczenie ;) Naprawdę warto przeczytać i czekać na kolejny tom.

Samurajgrzes | 2015-01-01
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Pamiętam jak byłem sceptyczny gdy pierwszy raz zobaczyłem średnią ocen obu części Archiwum Burzowego Światła. Pomyślałem sobie wtedy, że jest mało głosów, średnia na pewno spadnie. Nie da się pisać aż na tak wysokim poziomie. Sprawdziłem oceny na goodreads, gdzie obie książki mają po kilkadziesiąt tysięcy głosów i szczena mi opadła. Nie znalazłem ani na lubimy czytać ani na goodreads ani jednej książki, która miałaby wyższą średnią czy choćby nawet porównywalnie dobrą. To trochę przypomina sytuację jak parę lat temu wszyscy skoczkowie skakali max po 130 metrów a Małysz lądował na 150 metrze. Chyba nigdy w życiu na żadną książkę nie napaliłem się aż tak bardzo zwłaszcza, że wcześniej przeczytałem wszystkie inne książki Sandersona, które były wydane po polsku. Pojawił się strach czy Sanderson sprosta aż tak wielkim oczekiwaniom. Gdy autor "wyszedł z progu" wiedziałem już, że będzie dobrze. Absolutny odlot. Telemark w końcówce Drogi Królów Sandersonowi wyszedł wręcz obłędnie a to...

Daniel Taberski | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Druga część "Kronik Burzowego Świata" w niczym nie ustępuje pierwszej. Po jej przeczytaniu przejrzałem moją półkę "Przeczytane" i tu i ówdzie ująłem kilka gwiazdek, bo trochę mi się skala zajebistości książek zmieniła. Kawał doskonałej fantastyki, który - podobnie jak część pierwsza cyklu - nie tylko przedstawia oryginalny, spójny świat z bardzo fajnymi postaciami, ale i nie przestaje zaskakiwać. Tradycyjnie interludia przyprawiają o solidny opad szczęki - jak chociażby hasło "Diagram" :-D.

Tathagatha | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Miałam pewne obawy, czy autor poradzi sobie tak dobrze z drugim tomem, biorąc pod uwagę jak pierwszy był świetny. Obawy te okazały się zupełnie niepotrzebne. 'Słowa światłości' są równie genialne, może nawet ciut lepsze. Jestem za-chwy-co-na!!!
Dla mnie Sanderson jest nowym królem fantasy i zasługuje na popularność co najmniej (co najmniej!!) na miarę Martina.
Jestem absolutnie zakochana w tym świecie, w tych bohaterach i w tej fabule.
Po spokojniejszej pierwszej części, gdzie autor wprowadza nas w swój świat, w drugiej akcja rusza już z kopyta. Tempo to utrzymywane jest przez niemal całą książkę, a ostatnie 120 stron czyta się jak na szpilkach.
Zdaję sobie sprawę, że gabaryty i cena może odstraszyć potencjalnych czytelników, szczególnie że w naszym kraju autor ten nie jest zbyt znany - dlatego ja zachęcam gorąco i gwarantuję, że nikt nie będzie zawiedziony.
Jedynym minusem tej sagi jest to, że brakuje na tę chwilę kolejnych części. Świadomość że na dalsze losy bohaterów muszę...

Lilian | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Słowa Światłości to po prostu Arcyburza , która nadeszła po pierwszej części serii. Każdy fragment książki uderza jak piorun, poraża umysł błyskawicami i razem z przepływającym nurtem pochłania i nie pozwala oderwać się od czytania, dopóki nie dobrniemy do ostatniej strony. Tu nie ma miejsca na nudę, wszystko dzieje się tak szybko a jednocześnie spójnie i logicznie . Każde napisane przez Sandersona zdanie wnosi coś nowego do powieści, nie ma zbędnych przerw , przestojów, nie ma czasu na zaczerpnięcie oddechu, bo co chwilę , prawie przy każdym rozdziale trzeba go głęboko wstrzymywać. Postacie wykreowane w sposób mistrzowski - zarówno te pozytywne jak i negatywne.
Oprócz tych bohaterów , z którymi zapoznał nas w "Drodze królów", tutaj autor przedstawia dokładnie Parshendich, Spreny, rozwija postać Shallan.
Moim idolem jest Trefniś - uwielbiam ludzi z taką inteligencją, mądrością , umiejących pod przykrywką humoru przemycić tak wiele prawd. Po kilka razy czytałam dialogi Trefnisia z...

Shran | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Nie mam dużo wolnego czasu, ale "Słowa Światłości" sprawiły, że nie miałem go wcale, czytałem gdzie się dało- w pracy na przerwach, autobusie, samochodzie- dosłownie wszędzie. Panikę poczułem dopiero, kiedy zostało mi 100 stron, chciałem ją skończyć i nie chciałem, bo kolejna część dopiero w 2016. Zdecydowanie polecam ten cykl i jego dwie pierwsze księgi, opasłe tomy wypełnione światłem (nie kremem!).

DonSzabla | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

„Droga królów” podbiła listy bestsellerów w całej Polsce, stając się jedną z lepszych książek 2014 roku. Dobre oceny wystawiane przez recenzentów wyniosły powieść Brandona Sandersona na wyżyny, dzięki czemu licząca prawie tysiąc stron książka stała się obowiązkowym przystankiem dla każdego miłośnika fantastyki. Co nas oczarowało w pierwszej części? Kluczowym elementem jest stworzony świat, który potrafi zachwycić czytelnika. Do barwnego świata dochodzi niezwykła fabuła, która została świetnie przemyślana i idealnie pasuje do tego typu powieści.Genialnym uzupełnieniem głównego wątku fabularnego stały się doskonale wykreowane postacie, które zachęcają do czytania kolejnych rozdziałów. Innymi słowy „Droga królów” może śmiało konkurować z elitą światowej fantastyki.

Intrygujące zakończenie i niedokończone wątki z pierwszego tomu wzbudziły we mnie wielki apetyt na kolejną część. Na całe szczęście kontynuacja została już napisana i wystarczyło poczekać na przekład w języku polskim....

Samson Miodek | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Jestem oszołomiony i oczarowany!
Myślałem że wszystko godne uwagi zostało już napisane, że najlepsze pomysły się wyczerpały, a tutaj takie arcydzieło fantasy! Z czystym sumieniem mogę stwierdzić że dorównuje ono tym największym, i mimo iż Sanderson nie ma poczucia humoru Sapkowskiego jego sarkazmu i wnikliwej obserwacji ludzkich ułomności, że nie stworzył tak pięknego świata jak Śrudziemie, z jego niesamowitymi rasami i opisami przyrody, ta książka ma w sobie moc. Podczas lektury CIEKAWOŚCIOSPRENY tańczyły wokoło jak Syl obok Kaladina! Polecam po stokroć!

kusiciel_dusz | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Początek drugiego tomu „Archiwum Burzowego Światła” troszkę mnie zaskoczył i to negatywnie a to, dlatego, że końcówka pierwszego tomu kończy się w taki sposób, iż oczekiwałem, że początek Słów Światłości zacznie się dość żwawą akcją. Niestety tak nie było, powiem uczciwie, że pierwsze strony musiałem trochę przemęczyć, dopiero potem znów wciągnęło mnie burzowe światło i nie mogłem się oderwać od czytania, widocznie na chwilę opuścił mnie "książkospren" i na nowo musiałem szukać z nim "wiązania":)
Cóż, właściwie to tyle, jest tu tak wiele pochlebnych recenzji, że nie ma sensu bym rozpisywał się o wspaniałościach tej książki, powiem tylko, że szkoda, iż dopiero za rok ma ukazać się następna część. Oczywiście nie będę czekał bezczynie, świat przepełniony jest tysiącami wspaniałych książek, które tylko czekają by odkryć ich tajemnice:)