Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach: ,

Ciekawa książka o meandrach rynku literackiego w USA. Po nieoczekiwanej śmierci popularnej pisarki, jej koleżanka, także pisarka, ale już nie tak bardzo uznana (narratorka tej powieści), kradnie manuskrypt utworu, nad którą pracowała tragicznie zmarła, i wydaje ów tekst jako swój. Problem polega na tym, że zmarła miała korzenie azjatyckie, a jej koleżanka nie. Czytelnik obserwuje działania rynku wydawniczego, który próbuje "przykryć" nieazjatyckość bohaterki, by lepiej sprzedać dobrze rokującą powieść. Można tez zaobserwować reakcję rynku na całą wytworzoną sytuację. Dla jednych bohaterka udaje azjatyckość, inni nie wieżą w to, że w ogóle mogła ona być autorka wydanego tekstu. Sytuacja zaczyna eskalować.

Rebecca F. Kuang, sama będąca dzieckiem emigrantów z Azji, z pewną dozą przewrotności pokazuje realia amerykańskiego rynku literacko-wydawniczego, z całym jego zakłamaniem i zepsuciem. Stawia jednak także pytania o granicę autokreacji pisarza - czy przybranie na potrzeby marketingowe "maski" kogoś, kim się nie jest (tytułowe Yellowface), może być w porządku czy jednak nie.

Książka przeczytana ze złośliwą satysfakcją! :)

Ciekawa książka o meandrach rynku literackiego w USA. Po nieoczekiwanej śmierci popularnej pisarki, jej koleżanka, także pisarka, ale już nie tak bardzo uznana (narratorka tej powieści), kradnie manuskrypt utworu, nad którą pracowała tragicznie zmarła, i wydaje ów tekst jako swój. Problem polega na tym, że zmarła miała korzenie azjatyckie, a jej koleżanka nie. Czytelnik...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Dziwny komiks, bardzo dziwny...

Dziwny komiks, bardzo dziwny...

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Kolejna odsłona cyklu o Cormoranie i Robin. Tym razem sprawa dotyczy sekty religijnej, która pod przykrywką progresywizmu i tolerancji prowadzi niezwykle mętną działalność. Na zlecenie zrozpaczonych członków rodziny detektywi próbują wyrwać z rąk sekty młodego człowieka, który deklaruje, iż przebywa w niej dobrowolnie i nie zamierza opuszczać swego kościoła. Nie mając innego dojścia do poszukiwanego, Robin daje się zwerbować do tej religijnej organizacji, i wyrusza na odizolowaną od świata farmę prowadzoną przez jej członków, by skontaktować się ze swym celem. Jak się okazuje, na to co zastanie na miejscu, nie mogło ją przygotować nawet najlepsze przeszkolenie.

Autorka kolejny raz pod pozorem zwykłego kryminału porusza ważne kwestie społeczne. W poprzedniej książce była to kwestia hejtu internetowego, tym razem wolności religijnej i jej (ewentualnych) granic. Niełatwo jest stanąć naprzeciwko zorganizowanej machiny propagandowej, która na każdą uwagę dotyczącą działań na pograniczu religii i biznesu, czy tez religii i wolności osobistej, oskarża cię o brak tolerancji i wrażliwości. Książka Autorce udała się bez dwóch zdań! Blisko 1000 stron świetnej literatury sensacyjno-kryminalnej!

Kolejna odsłona cyklu o Cormoranie i Robin. Tym razem sprawa dotyczy sekty religijnej, która pod przykrywką progresywizmu i tolerancji prowadzi niezwykle mętną działalność. Na zlecenie zrozpaczonych członków rodziny detektywi próbują wyrwać z rąk sekty młodego człowieka, który deklaruje, iż przebywa w niej dobrowolnie i nie zamierza opuszczać swego kościoła. Nie mając...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Ciekawa książka o najsłynniejszym konflikcie społeczno-politycznym rozgrywającym się na Francuskiej ziemi pod koniec XIX stulecia. Wojskowy wywiad francuski wpada na trop niemieckiego agenta przekazującego wrogowi Francji militarne sekrety. Aresztowano, osądzono i skazano za tą zdradę oficera średniej szarży - kapitana Dreyfusa, Żyda z Alzacji. A później okazało się, że wyrok, wydany pospiesznie, dotyczył nie tego oficera co powinien. Tyle tylko, że najwyższe kręgi wojskowe nie chcą się przyznać do pomyłki i próbują zatuszować całą sprawę. Wybucha afera...

Nawet znając historię Dreyfusa i okoliczności jego skazania, i tak z przyjemnością można było śledzić losy bohaterów tej powieści. Autor pokazuje zakłamanie czynników wojskowych, dla których prawda nie jest nic warta, gdy w grę wchodzi reputacja Armii. I na tym tle pokazuje bohatera, także wojskowego, który zachował dość hartu ducha, by, pomimo szykan i odsunięcia od prestiżowych stanowisk, upomnieć się o tą właśnie prawdę. Rewelacyjnie ukazane jest francuskie społeczeństwo tamtego okresu, z głęboko zarysowanymi podziałami politycznymi i światopoglądowymi, zakłamaniem teoretycznie bezkarnych dowódców wojskowych i fałszem rządzących.

Tą książkę warto przeczytać!

Ciekawa książka o najsłynniejszym konflikcie społeczno-politycznym rozgrywającym się na Francuskiej ziemi pod koniec XIX stulecia. Wojskowy wywiad francuski wpada na trop niemieckiego agenta przekazującego wrogowi Francji militarne sekrety. Aresztowano, osądzono i skazano za tą zdradę oficera średniej szarży - kapitana Dreyfusa, Żyda z Alzacji. A później okazało się, że...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Kolejne moje spotkanie z tą Autorką. Kolejny raz bez zawodu. Książka traktuje o blisko stuletniej staruszce, która wspomina swoją młodość, gdy była służącą, a następnie pokojówką w tradycyjnym angielskim dworze na prowincji. Oczami bohaterki śledzimy przemiany w obyczajowości tamtych czasów: znaczenie I wojny dla zmian społecznych, emancypację kobiet, zepsucie elit. Autorka stawia pytania o prawo do indywidualnego szczęścia osób "zaplątanych" w konwenanse i zobowiązania - rodzinne, towarzyskie, czy obyczajowe. Wyszła z tego całkiem ciekawa historia. Kate Morton ciągle w formie!!!
Lektura tej pozycji to świetnie spędzony czas!

Kolejne moje spotkanie z tą Autorką. Kolejny raz bez zawodu. Książka traktuje o blisko stuletniej staruszce, która wspomina swoją młodość, gdy była służącą, a następnie pokojówką w tradycyjnym angielskim dworze na prowincji. Oczami bohaterki śledzimy przemiany w obyczajowości tamtych czasów: znaczenie I wojny dla zmian społecznych, emancypację kobiet, zepsucie elit. Autorka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Solidny kolejny tom kryminalnej sagi o policjantach (i nie tylko) z Fjällbacki. Ciekawe połączenie akcji dziejącej się w teraźniejszości z historią XIX-wieczną. Autorka ukazuje świat osób pomagających ofiarom domowej przemocy i zagrożenia, jakie czyhają na takich samarytan. Dobre, solidne czytadło.

Solidny kolejny tom kryminalnej sagi o policjantach (i nie tylko) z Fjällbacki. Ciekawe połączenie akcji dziejącej się w teraźniejszości z historią XIX-wieczną. Autorka ukazuje świat osób pomagających ofiarom domowej przemocy i zagrożenia, jakie czyhają na takich samarytan. Dobre, solidne czytadło.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ciąg dalszy losów Williama Mandelli w nieprzyjaznym weteranom Wiecznej Wojny świecie przyszłości. Tym razem można śledzić zmagania "zwykłych" ludzi w świecie, w którym dominują klony, a indywidualność jednostki nie jest w cenie. Grono weteranów postanawia więc poszukać dla siebie miejsca poza galaktyką, i... porywa statek, by spełnić swój zamiar. A potem wszystko się... dziwaczy.

Tak jak pierwsza książka cyklu wprawiła mnie w zachwyt, tak druga trochę jednak zawiodła. Autor kolejny raz stawia przed czytelnikiem ważne pytania o kondycję ludzkości, tym razem jednak po prostu przesadził z oryginalnością... Szkoda. Mimo wszystko książkę czyta się przyjemnie. Cóż z tego, gdy oczekiwania były inne...

Ciąg dalszy losów Williama Mandelli w nieprzyjaznym weteranom Wiecznej Wojny świecie przyszłości. Tym razem można śledzić zmagania "zwykłych" ludzi w świecie, w którym dominują klony, a indywidualność jednostki nie jest w cenie. Grono weteranów postanawia więc poszukać dla siebie miejsca poza galaktyką, i... porywa statek, by spełnić swój zamiar. A potem wszystko się......

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Wreszcie! Lektura długo odkładana. Tym razem udało się tą książkę przeczytać.
Kultowa pozycja w dorobku literatury science fiction. Science potraktowano tu poważnie, natomiast fiction mocno nawiązuje do wojennych przeżyć Autora podczas wojny w Wietnamie.
William Mandella, urodzony w 1975 roku doktorant fizyki, zostaje nieoczekiwanie dla siebie powołany do służby wojskowej w nowo powoływanych siłach zbrojnych Ziemi (pod egidą ONZ), w związku z zagrożeniem z kosmosu. Tajemnicza rasa Tauran (choć można spotkać także wydanie z wersją "Bykarianie") atakuje ziemskie statki kosmiczne eksplorujące przestrzeń pozaziemską poprzez świeżo odkryte kolapsary, pozwalające na znaczne nagięcie dotychczas znanych praw fizyki. Mandella wraz podobnymi jemu wybrańcami (każdy z IQ powyżej 150 punktów) zostają poddani morderczemu treningowi w ekstremalnych warunkach, a następnie ich oddział zostaje rzucony na planetę opanowaną przez obcych. Rozpoczyna się wojna, która dla uczestników trwa miesiące, ale na Ziemi mijają dziesiątki lub setki lat.
Powieść Haldemana jest w zasadzie antywojenna. Pokojowo nastawiony młody człowiek (wychowany w komunie hippisów) wpada wbrew swej woli w bezduszną machinę wojskową, która robi z niego maszynę do zabijania i rzuca do walki w odległe rubieże kosmosu. Ludzie podczas tego konfliktu giną bezsensowną śmiercią nie tylko podczas walk, lecz również w wyniku wypadków lub awarii sprzętu. Bohater oraz jego towarzysze i towarzyszki zmuszeni są toczyć wojnę z którą się nie utożsamiają, a jednocześnie muszą liczyć się z tym, że ich czas spędzany na podróżach międzygwiezdnych drastycznie różni się do tego, który występuje na Ziemi. Żołnierze urodzeni w XX stuleciu stają się świadkami ewolucji ludzkości i przemian w sposobie życia na Ziemi oraz w kosmosie. Zmiany te przybierają dość zaskakujące formy.
Nie do końca zgadzam się z wizją Autora, ale nie mogę nie pochylić (nisko!) głowy przed Jego kreacją głównego bohatera i otaczającego go świata. Przemiany ludzkości według Autora szokują i wzbudzają niepokój. Książka, której nie da się zapomnieć po przeczytaniu!

Wreszcie! Lektura długo odkładana. Tym razem udało się tą książkę przeczytać.
Kultowa pozycja w dorobku literatury science fiction. Science potraktowano tu poważnie, natomiast fiction mocno nawiązuje do wojennych przeżyć Autora podczas wojny w Wietnamie.
William Mandella, urodzony w 1975 roku doktorant fizyki, zostaje nieoczekiwanie dla siebie powołany do służby wojskowej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Książka przeczytana przeze mnie drugi raz (tym razem przesłuchana, by być precyzyjnym). Najlepsze znane mi twórcze rozwinięcie uniwersum Tolkiena - w trzysta lat po wojnie o Pierścień raz jeszcze "zło" podnosi głowę i usiłuje zmienić obraz Śródziemia. Wśród bohaterów, którzy próbują stawić mu czoła znajduje się hobbit Folko Brandybuck, niespokojna dusza, który zamiast żyć sobie w Shire, wypuszcza się na wędrówkę po wielkim świecie. Pierumow zręcznie nawiązuje do kanonicznej opowieści Tolkiena, jednocześnie świat przez niego ukazany jest znacznie mniej czarno-biały (dlatego "zło" a nie zło), a główny antagonista ma o wiele bardziej ludzkie (normalne!) oblicze, niż Morgoth czy Sauron. Dobra solidna fantasy! No i są jeszcze dwie dalsze książki, historia nie jest jeszcze zakończona!

Książka przeczytana przeze mnie drugi raz (tym razem przesłuchana, by być precyzyjnym). Najlepsze znane mi twórcze rozwinięcie uniwersum Tolkiena - w trzysta lat po wojnie o Pierścień raz jeszcze "zło" podnosi głowę i usiłuje zmienić obraz Śródziemia. Wśród bohaterów, którzy próbują stawić mu czoła znajduje się hobbit Folko Brandybuck, niespokojna dusza, który zamiast żyć...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka polecona mi, trochę zawiodła oczekiwania. Opowieść o miłości do literatury, która ma prowadzić młodego zamkniętego w sobie chłopaka do bardziej aktywnego, świadomego życia. Wyszło to tak sobie - narzuca się konkluzja, że bardzo ciekawy pomysł potraktowano zbyt pobieżnie, nie wykorzystując potencjału narracyjnego. Książka kierowana raczej ku młodszym czytelnikom, trochę razi naiwnością. Szkoda...

Książka polecona mi, trochę zawiodła oczekiwania. Opowieść o miłości do literatury, która ma prowadzić młodego zamkniętego w sobie chłopaka do bardziej aktywnego, świadomego życia. Wyszło to tak sobie - narzuca się konkluzja, że bardzo ciekawy pomysł potraktowano zbyt pobieżnie, nie wykorzystując potencjału narracyjnego. Książka kierowana raczej ku młodszym czytelnikom,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Dziwna, bardzo dziwna książka... Opowieść nie porywała (choć miała swój urok), pomysł na intrygę można ocenić jako co najwyżej przeciętny, prowadzenie narracji wyszło przekombinowane. Autorka lepiej razi sobie z kryminałami, może niech się ich trzyma. Jej eksperyment z literaturą fantasy oceniam negatywnie.

Dziwna, bardzo dziwna książka... Opowieść nie porywała (choć miała swój urok), pomysł na intrygę można ocenić jako co najwyżej przeciętny, prowadzenie narracji wyszło przekombinowane. Autorka lepiej razi sobie z kryminałami, może niech się ich trzyma. Jej eksperyment z literaturą fantasy oceniam negatywnie.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Klasyka literatury fantasy!!! Książka czytana po raz drugi po ponad dwudziestu latach. Bardzo ładnie ukazany kobiecy sposób widzenia świata, po "męskiej" pierwszej części Ziemiomorza. Wielka satysfakcja z powtórnej lektury!

Klasyka literatury fantasy!!! Książka czytana po raz drugi po ponad dwudziestu latach. Bardzo ładnie ukazany kobiecy sposób widzenia świata, po "męskiej" pierwszej części Ziemiomorza. Wielka satysfakcja z powtórnej lektury!

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Bardzo dobra część sagi. Intryga zaskakująca, może nawet udziwniona, ale pomysł rewelacyjny. Autorka w formie!

Bardzo dobra część sagi. Intryga zaskakująca, może nawet udziwniona, ale pomysł rewelacyjny. Autorka w formie!

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Jak dotąd najlepsza część sagi, ciekawie wplatająca motyw przeszłości matki głównej bohaterki w całość narracji. Warto!

Jak dotąd najlepsza część sagi, ciekawie wplatająca motyw przeszłości matki głównej bohaterki w całość narracji. Warto!

Pokaż mimo to


Na półkach:

Czwarty tom serii o policjantach z Fjaellbacki. Chyba jak dotąd najbardziej dziwny, ale wciąż bardzo dobry. Autorka trzyma poziom.

Czwarty tom serii o policjantach z Fjaellbacki. Chyba jak dotąd najbardziej dziwny, ale wciąż bardzo dobry. Autorka trzyma poziom.

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Kolejny tom sagi o Fjaellbace. Jak zwykle połączenie przeszłości i teraźniejszości zapewnia emocje. Seria mnie "kupiła", po prostu warto ją kontynuować!

Kolejny tom sagi o Fjaellbace. Jak zwykle połączenie przeszłości i teraźniejszości zapewnia emocje. Seria mnie "kupiła", po prostu warto ją kontynuować!

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ciekawy kryminał, trochę nie podchodził mi wątek religijny, ale - hej - to książka szwedzka, można się było czegoś takiego spodziewać. Seria trzyma poziom!

Ciekawy kryminał, trochę nie podchodził mi wątek religijny, ale - hej - to książka szwedzka, można się było czegoś takiego spodziewać. Seria trzyma poziom!

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Bardzo ciekawy kryminał. Dobre rozpoczęcie dłuższej serii, przedstawiające głównych bohaterów i od razu serwujące ciekawą kryminalną zagadkę. Cykl będzie kontynuowany!!!

Bardzo ciekawy kryminał. Dobre rozpoczęcie dłuższej serii, przedstawiające głównych bohaterów i od razu serwujące ciekawą kryminalną zagadkę. Cykl będzie kontynuowany!!!

Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Dla mnie jest to absolutna klasyka! Pamiętam anime "Łowca Dusz" z moich czasów studenckich, pamiętam powroty do domu z archiwum na kolejny odcinek "Łowcy...", tylko po to, by później... wrócić do archiwaliów... Teraz z moich rękach wylądowała manga - i okazuje się, że kartka bije ekran! Dzieło Fujisakiego jest znacznie logiczniej skomponowane, niż bazujące na Jego twórczości anime! Oczywiście humor jest prawie wszędzie - mimo, że temat teoretycznie jest bardzo poważny. Historia Taikobo jest opowiedziana z odpowiednią dynamiką, bez przegięć (które pamiętam z anime) i bez dłużyzn. ZDECYDOWANIE serię zamierzam kontynuować!!! Polecam!

Dla mnie jest to absolutna klasyka! Pamiętam anime "Łowca Dusz" z moich czasów studenckich, pamiętam powroty do domu z archiwum na kolejny odcinek "Łowcy...", tylko po to, by później... wrócić do archiwaliów... Teraz z moich rękach wylądowała manga - i okazuje się, że kartka bije ekran! Dzieło Fujisakiego jest znacznie logiczniej skomponowane, niż bazujące na Jego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Kolejne moje spotkanie z twórczością Kate Morton, ostatnio był to "Milczący zamek". Ponownie mamy do czynienia z niezwykłymi losami silnych i aktywnych kobiet. Tym razem wszystko zaczyna się tuż przed I wojną światową, gdy na statek płynący do Australii zostaje przyprowadzona mała dziewczynka, której nieznajoma kobieta każe się ukryć i poczekać na jej powrót. Kobieta jednak nie wraca. Dziecko, zagubione na statku, trafia do Australii, gdzie przygarnia je miejscowa rodzina urzędnika portowego. Dziewczynka z czasem dowiaduje się, że nie jest córką wychowującej ją pary, ale prawdę o swoim pochodzeniu zaczyna odkrywać dopiero po kilkudziesięciu latach. Na początku XXI wieku wnuczka tej kobiety wyrusza do Anglii, by ostatecznie wyjaśnić skomplikowane losy swojej babki oraz osoby, która zabrała ją na statek.
Autorka przepięknie kreśli akcję - mamy opisy wydarzeń z początków XX wieku, z lat siedemdziesiątych tegoż stulecia, oraz z początków obecnego wieku. Wszystkie główne bohaterki dają się lubić, intryga rozwija się powoli, ale ciekawie (autorka kocha tajemnice), choć - być może - jest jednak bardziej nieprawdopodobna, niż w "Milczącym Zamku". Nie do końca może się podobać potraktowanie "tych złych" postaci - są one przerysowane i pretensjonalne. Mimo wszystko - czytanie tej powieści było przyjemnością, i wiem już na pewno, że wrócę do książek tej autorki w dość bliskiej przyszłości. ;)

Kolejne moje spotkanie z twórczością Kate Morton, ostatnio był to "Milczący zamek". Ponownie mamy do czynienia z niezwykłymi losami silnych i aktywnych kobiet. Tym razem wszystko zaczyna się tuż przed I wojną światową, gdy na statek płynący do Australii zostaje przyprowadzona mała dziewczynka, której nieznajoma kobieta każe się ukryć i poczekać na jej powrót. Kobieta jednak...

więcej Pokaż mimo to