Okładka książki Ostrze elfów

Ostrze elfów

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pierścień mroku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
83-7337-134-6
typ
papier
Małgorzata
6,2 (234 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Wydawać by się mogło, że wraz z postawieniem ostatniej kropki we „Władcy Pierścieni” zostały zatrzaśnięte wrota do niezwykłej krainy hobbitów, orków, goblinów, krasnoludów i żaden Śmiertelny nigdy już tam nie dotrze. Nik Pierumow potrafił jednakże odnaleźć koniec nici wiodącej do kruchego, czarownego Śródziemia. Nie jest łatwo się w nim poruszać; każdy niewłaściwy krok grozi utratą owej przewodnic...

Nik Pierumow potrafił jednakże odnaleźć koniec nici wiodącej do kruchego, czarownego Śródziemia. Nie jest łatwo się w nim poruszać; każdy niewłaściwy krok grozi utratą owej przewodniczki, każde źle użyte słowo może zniszczyć panującą tu magię. Autor „Pierścienia Mroku” dokonał tego, co wydawało się niemożliwe: świat Tolkiena ukazał wszystkie swoje barwy, odkrył też wiele osobliwości.
Po Śródziemiu wędruje trójka niespokojnych duchów – hobbit i dwa krasnoludy. Nie są zwyczajnymi poszukiwaczami przygód. Oni już wiedzą, że Zło, które uważano za pokonane, odrodziło się, a jego niszczycielska Moc wzrasta. Podejmują więc heroiczną walkę, by je unicestwić, zanim stanie się wszechpotężne i Mrok pokona Światłość.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Dusiołek | 2013-02-07

"Ostrze elfów" Nika Pierumowa to książka, którą bardzo trudno ocenić.
Z pewnością nie ułatwia sprawy wysoko postawiona poprzeczka - czytelnik, zachęcony opisem z tylnej okładki, oczekuje dzieła na miarę samego Tolkiena. Opis ten bowiem sugeruje, że Pierumow odnalazł "koniec nici wiodącej do czarownego Śródziemia", że na nowo tchnął życie w tak dobrze nam znane postacie poczciwych hobbitów, tajemniczych elfów, hardych krasnoludów i mężnych ludzi... Czy aby na pewno jednak mu się to udało? Sądząc po lekturze "Ostrza elfów", nie bardzo.
Zapewne moim podstawowym błędem było, już przeze mnie wspomniane, nastawienie na epicką historię, nie ustępującą kunsztem Tolkienowi. Tymczasem okazuje się, że u Pierumowa nie wszystko wygląda tak pięknie. Akcja - która rozgrywa się po części w znanych nam z "Władcy Pierścieni" miejscach, takich jak Fangorn czy Isengard, ale także na nowych ziemiach, chociażby Arnoru - jest wyjątkowo nużąca i nieciekawa. Właściwie jedynymi przygodami, jakie spotykają boha...

behemot | 2013-05-11
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo rozczarowujące.
Być może wynikało to z nastawienia; zbyt wiele obiecywałem sobie po ponownej wizycie w Śródziemiu. Tymczasem fabularnie konstrukcja jest bardzo wtórna; nie sposób oprzeć się mało przyjemnemu wrażeniu, że choćby całe zawiązanie intrygi dla wyprowadzenia naszego bohatera w świat przygód z ciepłej i wygodnej norki - zostało bez większych przeróbek zerżnięte z „Hobbita”. Samo umotywowanie większości działań bohaterów jest dziwne, albo niema go wcale, aż cisną się pytania – czemu ktoś robi coś?
Najgorszy jest jednak kompletny brak warsztatu. Bardzo toporny styl, i mnogość powtórzeń, z których najkomiczniejsze jest bezustanne nazywanie każdej spotkanej postaci „czcigodnym”, robi wrażenie niechlujstwa, albo wprawek zdolnego licealisty, albo po prostu jednego i drugiego.
Na pocieszenie można powiedzieć, że im dalej tym ta opowieść wypada lepiej.

Narrandil | 2013-10-04
Przeczytana: październik 2013

świetnie było po latach znowu "wejść do Śródziemia" - choćby dlatego warto tą książkę przeczytać. Drugim dużym plusem książki jest obecność krasnoludów :) takie moje osobiste zboczenie literackie :D
Generalnie książka jest słabsza od WP, nie da się ukryć - ale jeśli ktoś przetrzyma wielowątkowość i obecność sporej rzeszy postaci pierwszo, drugo i trzecioplanowych to powinien spędzić miło czas przy tej książce/

YarpenZirgin | 2013-07-06
Na półkach: Śródziemie, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2012

"Pierścień mroku" przenosi nas ponownie do Śródziemia. Akcja trylogii rozpoczyna się 300 lat po zakończeniu Wojny o Pierścień. Znowu możemy odwiedzić Morię, Fangorn, Mordor, spotkać Radagasta, Drzewca, Sarumana oraz dalekich potomków bohaterów Władcy Pierścieni.

Powieści powinny spodobać się tym, którzy, podobnie jak ja, lubią od czasu do czasu powrócić do Śródziemia, odwiedzić znane miejsca. Nie należy ich jednak traktować jako kontynuacji Władcy Pierścieni. Bezpieczniej jest podchodzić do nich, jak do niezależnych, odrębnych powieści osadzonych w znanym nam świecie. Nie należy również traktować Pierumowa jak kontynuatora czy naśladowcę stylu Tolkiena. Ci, którzy w ten sposób będą podchodzić do "Pierścienia mroku", będą zawiedzeni. Pierumow pisze inaczej - jego bohaterowie nie mają pieśni przygotowanych na każdą okazję, nie sypią wierszami, jak z rękawa, zdarza im się przeklinać. Rosjanin również mógłby wiele nauczyć się od Tolkiena w kwestii tworzenia opisów przyrody, miejsc czy hi...

Luviel | 2010-08-18
Przeczytana: 2010 rok

Genialny sequel "władcy pierścieni". Doskonale zapełniła lukę pozostawioną po trylogii Tolkiena. Wciąga od pierwszych stron i nie można się od niej oderwać. Duży plus za nowych bohaterów, nowe miejsca i nowe przygody. Polecam.

Sylwianna | 2010-10-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Dla mnie świetna kontynuacja Władcy Pierścieni, godny następca Tolkiena!

alamar6 | 2012-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 22 lipca 2012

Nik Pierumow to dość dziwny pisarz... Znajomy mówił mi, że oprócz tej dobrej trylogii reszta jego książek to same gnioty... Niby fajna książka ale, skoro Władca Pierścieni 300 lat później to dlaczego żyją jeszcze takie postacie jak stary Barliman z karczmy ,,Pod Rozbrykanym Kucykiem"i jego służący Nob? Dziwne!Widać dużo błędów i takich właśnie lekkich niedociągnięć. Śródziemie przedstawione przez Pierumowa jest bardziej w młodzieżowy sposób, mimo wszystko książka bardzo ciekawa, przyjemnie się czyta. Święty pomysł!

Ellifain | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Świetna kontynuacja Władcy Pierścienia w prawdziwie tolkienowskim klimacie. Prawdziwa przyjaźń, wielka podróż i walka z budzącym się Mrokiem. Książka wciąga, czyta się szybko. Zobaczymy co dalej...

Oskar | 2014-05-20

Bardzo dobra "kontynuacja" opowieści Pana Tolkiena.

Miko222 | 2013-01-01

W Adamant Henny