Ostrze elfów

Autor:
Cykl: Pierścień Mroku (tom 1)
tłumaczenie
Ewa Dębska, Eugeniusz Dębski
Эльфийский Клинок
typ
papier
Małgorzata
6,19 (272 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Wydawać by się mogło, że wraz z postawieniem ostatniej kropki we „Władcy Pierścieni” zostały zatrzaśnięte wrota do niezwykłej krainy hobbitów, orków, goblinów, krasnoludów i żaden Śmiertelny nigdy już tam nie dotrze. Nik Pierumow potrafił jednakże odnaleźć koniec nici wiodącej do kruchego, czarownego Śródziemia. Nie jest łatwo się w nim poruszać; każdy niewłaściwy krok grozi utratą owej...

Nik Pierumow potrafił jednakże odnaleźć koniec nici wiodącej do kruchego, czarownego Śródziemia. Nie jest łatwo się w nim poruszać; każdy niewłaściwy krok grozi utratą owej przewodniczki, każde źle użyte słowo może zniszczyć panującą tu magię. Autor „Pierścienia Mroku” dokonał tego, co wydawało się niemożliwe: świat Tolkiena ukazał wszystkie swoje barwy, odkrył też wiele osobliwości.
Po Śródziemiu wędruje trójka niespokojnych duchów – hobbit i dwa krasnoludy. Nie są zwyczajnymi poszukiwaczami przygód. Oni już wiedzą, że Zło, które uważano za pokonane, odrodziło się, a jego niszczycielska Moc wzrasta. Podejmują więc heroiczną walkę, by je unicestwić, zanim stanie się wszechpotężne i Mrok pokona Światłość.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Grażyna | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Dusiołek | 2013-02-07

"Ostrze elfów" Nika Pierumowa to książka, którą bardzo trudno ocenić.
Z pewnością nie ułatwia sprawy wysoko postawiona poprzeczka - czytelnik, zachęcony opisem z tylnej okładki, oczekuje dzieła na miarę samego Tolkiena. Opis ten bowiem sugeruje, że Pierumow odnalazł "koniec nici wiodącej do czarownego Śródziemia", że na nowo tchnął życie w tak dobrze nam znane postacie poczciwych hobbitów, tajemniczych elfów, hardych krasnoludów i mężnych ludzi... Czy aby na pewno jednak mu się to udało? Sądząc po lekturze "Ostrza elfów", nie bardzo.
Zapewne moim podstawowym błędem było, już przeze mnie wspomniane, nastawienie na epicką historię, nie ustępującą kunsztem Tolkienowi. Tymczasem okazuje się, że u Pierumowa nie wszystko wygląda tak pięknie. Akcja - która rozgrywa się po części w znanych nam z "Władcy Pierścieni" miejscach, takich jak Fangorn czy Isengard, ale także na nowych ziemiach, chociażby Arnoru - jest wyjątkowo nużąca i nieciekawa. Właściwie jedynymi przygodami, jakie spotykają...

Luviel | 2010-08-18
Przeczytana: 2010 rok

Genialny sequel "władcy pierścieni". Doskonale zapełniła lukę pozostawioną po trylogii Tolkiena. Wciąga od pierwszych stron i nie można się od niej oderwać. Duży plus za nowych bohaterów, nowe miejsca i nowe przygody. Polecam.

YarpenZirgin | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, Śródziemie
Przeczytana: grudzień 2012

"Pierścień mroku" przenosi nas ponownie do Śródziemia. Akcja trylogii rozpoczyna się 300 lat po zakończeniu Wojny o Pierścień. Znowu możemy odwiedzić Morię, Fangorn, Mordor, spotkać Radagasta, Drzewca, Sarumana oraz dalekich potomków bohaterów Władcy Pierścieni.

Powieści powinny spodobać się tym, którzy, podobnie jak ja, lubią od czasu do czasu powrócić do Śródziemia, odwiedzić znane miejsca. Nie należy ich jednak traktować jako kontynuacji Władcy Pierścieni. Bezpieczniej jest podchodzić do nich, jak do niezależnych, odrębnych powieści osadzonych w znanym nam świecie. Nie należy również traktować Pierumowa jak kontynuatora czy naśladowcę stylu Tolkiena. Ci, którzy w ten sposób będą podchodzić do "Pierścienia mroku", będą zawiedzeni. Pierumow pisze inaczej - jego bohaterowie nie mają pieśni przygotowanych na każdą okazję, nie sypią wierszami, jak z rękawa, zdarza im się przeklinać. Rosjanin również mógłby wiele nauczyć się od Tolkiena w kwestii tworzenia opisów przyrody, miejsc...

behemot | 2013-05-11
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo rozczarowujące.
Być może wynikało to z nastawienia; zbyt wiele obiecywałem sobie po ponownej wizycie w Śródziemiu. Tymczasem fabularnie konstrukcja jest bardzo wtórna; nie sposób oprzeć się mało przyjemnemu wrażeniu, że choćby całe zawiązanie intrygi dla wyprowadzenia naszego bohatera w świat przygód z ciepłej i wygodnej norki - zostało bez większych przeróbek zerżnięte z „Hobbita”. Samo umotywowanie większości działań bohaterów jest dziwne, albo niema go wcale, aż cisną się pytania – czemu ktoś robi coś?
Najgorszy jest jednak kompletny brak warsztatu. Bardzo toporny styl, i mnogość powtórzeń, z których najkomiczniejsze jest bezustanne nazywanie każdej spotkanej postaci „czcigodnym”, robi wrażenie niechlujstwa, albo wprawek zdolnego licealisty, albo po prostu jednego i drugiego.
Na pocieszenie można powiedzieć, że im dalej tym ta opowieść wypada lepiej.

SSupras | 2014-11-27
Przeczytana: 2014 rok

Nie wiem jak oryginał, ale polskie tłumaczenie pisane językiem infantylnym (w negatywnym tego słowa znaczeniu). W ogóle nie czuć "klimatu" i "ducha" pierwowzoru, w charakterze Hobbitów zamiast angielskiej flegmy można odnaleźć porywczą rosyjską duszę. W stosunku do pierwowzoru wszystko jest poprzeinaczane, zupełnie zostały zignorowane krasnoludzkie zasady językowe opracowane przez Tolkiena, Pierumow zupełnie dowolnie tworzy imiona - niby podobne do tolkienowskich, ale jeśli nie są totalnie zgapione, to są fatalnie poprzekręcane wbrew regułom. Nie dałem rady doczytać do końca.

Narrandil | 2013-10-04
Przeczytana: październik 2013

świetnie było po latach znowu "wejść do Śródziemia" - choćby dlatego warto tą książkę przeczytać. Drugim dużym plusem książki jest obecność krasnoludów :) takie moje osobiste zboczenie literackie :D
Generalnie książka jest słabsza od WP, nie da się ukryć - ale jeśli ktoś przetrzyma wielowątkowość i obecność sporej rzeszy postaci pierwszo, drugo i trzecioplanowych to powinien spędzić miło czas przy tej książce/

Adam | 2014-12-28
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Jakoś tak zeszło dwanaście lat zanim zdecydowałem się na przeczytanie tej książki. Chyba obawiałem się zniszczenia obrazu stworzonego przez Tolkiena. No i miałem rację, bo o ile pierwsze strony są ok, to im dalej w lekturę tym słabiej. Dziwne, bo pewne rozdziały czyta się dobrze to przez inne ciężko przebrnąć. Jakaś taka nierówna ta książka. Szkoda...

Sylwianna | 2010-10-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Dla mnie świetna kontynuacja Władcy Pierścieni, godny następca Tolkiena!

Oskar | 2014-05-20

Bardzo dobra "kontynuacja" opowieści Pana Tolkiena.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku