Napoleon

Okładka książki Napoleon
Andrzej Zahorski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
521 str. 8 godz. 41 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
521
Czas czytania
8 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
83-06-00822-7
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Warszawy Marian Marek Drozdowski, Andrzej Sołtan, Andrzej Zahorski
Ocena 5,7
Historia Warszawy Marian Marek Drozdo...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Trzy powstania narodowe - kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe Stefan Kieniewicz, Andrzej Zahorski, Władysław Zajewski
Ocena 7,0
Trzy powstania... Stefan Kieniewicz, ...
Okładka książki Dzieje Płocka. Tom 1. Historia miasta do 1793 roku Benedykt Czarnecki, Michał Marian Grzybowski, Witold Hensel, Alicja Krymowa, Anna Maria Stogowska, Stella Maria Szacherska, Włodzimierz Szafrański, Góralski Wojciech, Andrzej Zahorski, Tadeusz Eugeniusz Żebrowski, Leszek Zygner
Ocena 6,5
Dzieje Płocka.... Benedykt Czarnecki,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , ,

Powieść ogarnia w całości i systematyzuje losy jednego z najciekawszych dyktatorów świata, tj. Napoleona Bonaparte. Czyta się ją szybko, z minimalnym przestojem w środku – kiedy to autor szczegółowo opisuje, jaki był wpływ Napoleona na gospodarkę, naukę, literaturę, sztukę, itp. we Francji.

Książki o tematyce historycznej – wzbudzają we mnie dużą ochotę na dyskusje. Zwłaszcza – gdy są napisane tak subiektywnie, z jawnym uwielbieniem dla Napoleona i gdy takie słowa jak: „genialny”, „wielki”, „inteligentny”, niezwykły” – padają na co trzeciej stronie powieści:). Przy czym – cenię bardzo tę biografię, bo autor udowadnia powody swojego uwielbienia stylem wyjątkowo pięknym i mądrze. Trzeba uważać, by nie dać się bezkrytycznie uwieść opiniom autora:).

Przyznaję, że – z dużym cynizmem – w odróżnieniu od zachwytu autora – widzę początki kariery Napoleona. Raził mnie zwłaszcza sposób opisania relacji Barrasa i Napoleona. Jakby autorowi trudno było zaakceptować trudną prawdę, że gdyby nie kilkukrotna protekcja Barrasa, to Napoleon zaginąłby w meandrach historii. Raziło mnie wybielanie Napoleona odnośnie pacyfikacji Tulonu. Raziło mnie, że autor nie dostrzegał tego – ile osób zdradził Napoleon, aby zdobyć władzę. Choć – podobnie jak w przypadku Talleyranda – uważam, że trudno oddzielić, kiedy Napoleon zdradzał swoich stronników, a kiedy po prostu kierował się instynktem polityka.

Powieść zawiera obszerne i częste podkreślanie stosunku Napoleona do tzw. „sprawy polskiej”:). Przyda się każdemu – kto pisze pracę na temat Napoleona i Polaków:). Myślę, że Polacy, szczególnie, mają „feblika” na punkcie Napoleona, a sympatia ta miesza się z zawiedzionymi nadziejami.

Bardzo raziły mnie w powieści opisy kobiet, które miały styczność z Napoleonem, a autora uważam za męskiego szowinistę, w tym zakresie. Rozumiem, dlaczego autor kpił z pani de Steal – może kpiny te były grubiańskie i nie na miejscu, ale rozumiem powody. Tak zupełnie nie rozumiem poniżania Józefiny czy Dezyderii Clary. Obie uważa autor za puste, głupie, ograniczone kobiety. I tu rozumiem, że obie zawdzięczały swoje pozycje małżeństwom. Autor zapomina jednak, że były to kobiety, które potrafiły budzić miłość i uczucia, i które same wybrały sobie mężów – ZANIM osiągnęli oni swoje pozycje tj. zanim Napoleon został konsulem i cesarzem, i zanim Bernadotte został królem Szwecji. I jakby dla kontrastu – autor z dużym ciepłem pisze o Walewskiej – gdy akurat Walewska, rzeczywiście „poleciała” na pozycję Napoleona. Denerwuje mnie, kiedy autor z przekąsem pisze, jak to w 1814 roku, po abdykacji Napoleona, Józefina bywała na balach – zupełnie jakby zapomniał, że to Napoleon ją porzucił dla Marii Ludwiki. I dziwi mnie, dlaczego autor nie czuje choćby cienia współczucia dla tych kobiet porzuconych przez Napoleona, kiedy już nie były mu potrzebne? Zwłaszcza Dezyderia – wydaje mi się bardzo ciekawą kobietą. Ostatecznie potomkowie Józefiny i Dezyderii nadal władają królestwem Szwecji – gdy dynastia Napoleona dawno zgasła.

PS. Nie mogę odmówić Napoleonowi rozsądku i inteligencji, kiedy wprost nazywa Kościuszkę - głupcem! Zgadzam się z tym, niestety. Kościuszko to najbardziej przereklamowany bohater w historii Polski!

Powieść ogarnia w całości i systematyzuje losy jednego z najciekawszych dyktatorów świata, tj. Napoleona Bonaparte. Czyta się ją szybko, z minimalnym przestojem w środku – kiedy to autor szczegółowo opisuje, jaki był wpływ Napoleona na gospodarkę, naukę, literaturę, sztukę, itp. we Francji.

Książki o tematyce historycznej – wzbudzają we mnie dużą ochotę na dyskusje....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    170
  • Przeczytane
    136
  • Posiadam
    43
  • Historia
    16
  • Biografie
    13
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    4
  • Biografia
    3
  • Napoleon
    3
  • Biografie
    3

Cytaty

Więcej
Andrzej Zahorski Napoleon Zobacz więcej
Andrzej Zahorski Napoleon Zobacz więcej
Andrzej Zahorski Napoleon Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także