Przeznaczenie

Tłumaczenie: Monika Strupińska
Cykl: Panna Marple (tom 11)
Wydawnictwo: Phantom Press
Nemesis
Agnieszka

Ten list zostanie Pani doręczony po mojej śmierci za pośrednictwem adwokata Jamesa Broadribba. Zatrudniłem go, aby zajmował się moimi prywatnymi sprawami prawnymi. To solidny i godny zaufania prawnik, ale jak większość przedstawicieli rasy ludzkiej cierpi na niezdrową ciekawość. Nie zaspokoiłem jej. W pewnym sensie sprawa ta pozostanie między Panią a mną. Nasze hasło, moja droga, brzmi »Nemezis«. Myślę, że nie zapomniała Pani, gdzie i w jakich okolicznościach wypowiedziała Pani te słowa.

Książka wydana również pt.: "Nemezis".

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://allegro.pl/christie-agatha-przeznaczenie-bcm-i1671242082.html

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Panna Marple dostaje list od dawnego znajomego, w którym nadawca prosi o rozwiązanie pewnej zbrodni z przeszłości. Nieżyjący już Jason Rafiel nie podaje jednak szczegółów, tylko wysyła starszą kobietę na wycieczkę, która ma naprowadzić ją na trop. Okaże się jednak, że ktoś nie chce, aby prawda wyszła na jaw i będzie próbował to udaremnić wszelkimi sposobami...

Naprawdę dobra historia i zbrodnia! Panna Marple jest wspaniała ze swoimi sposobami rozwiązywania tajemnic, które - choć nie są tak efektowne jak Herkulesa Poirota - pozwalają odkryć prawdę. Podobało mi się nawiązanie do książki i postaci z "Karaibskiej tajemnicy" (którą na szczęście przeczytałam przed "Nemezis"), bo zawsze lubiłam zawsze pana Rafiela. Do tego panna Marple jako Nemezis - osoba wymierzająca sprawiedliwość - świetne zagranie autorki! Agatha Christie dała mi po raz kolejny świętną i wciągającą opowieść, w której zbrodnia była zaskakująca, choć trop tak przemyślany i naprowadzający prosto na mordercę! Ale to...

Kalissa | 2015-04-26
Przeczytana: kwiecień 2015

„Smutek głęboko przenikał mury, tak głęboko, że nie sposób było się go pozbyć. Wtopił się w otoczenie na stałe...”

Kryminały Agathy Christie zawsze wyróżnia specyficzna atmosfera – ale dotychczas nie czułam jeszcze aż takiego smutku. Smutku i stale narastającego niepokoju. Cała atmosfera, od samego początku, pełna była strasznego uczucia, że coś przeminęło, i nie wróci, i że nie można będzie tego łatwo naprawić.

Nawiązanie do Makbeta było po prostu genialne:)! Zagadka kryminalna - początkowo nieokreślona - stopniowo nabierała kształtów i okrucieństwa. Różne są rodzaje okrucieństwa, ale ukazane w tym kryminale, to jedno z najpotworniejszych.

Panna Marple jako Nemezis błyszczała na pierwszym planie. Ciekawe jest, że autorka rozumiała, że sprawiedliwość czasami powiązana jest z bezwzględnością. Nie każdy to rozumie. Nemezis to nie Temida – bogini sprawiedliwości. Nemezis zawsze jest bezwzględną mścicielką zbrodni i nigdy nie jest ślepa.

PS. Kryminał ten powinno się czytać po...

Mikael95 | 2011-11-15
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: styczeń 2009

Wprawdzie niezbyt lubię książki, w których bohaterką jest panna Marple, ta jednak jest całkiem niezła, ponieważ posiada niezwykły klimat oraz zaskakujące zakończenie (wprawdzie to norma w książkach Agathy Christie, to jednak posiada to ,,coś").

Roland | 2015-12-28
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Poczciwa staruszka znów w akcji. Bardzo enigmatyczna powieść, gdzie autorka postawiła bardzo wysoko poprzeczkę. Zarówno czytelnik jak i panna Marple zaczynają dosłownie od zera. Kroczek po kroczku odsłania się tajemnica, której rzekomo nie było. Owszem Agatha Christie stworzyła modelowy kryminał, czyli od nitki do kłębka, jednakże zakończenie nie wywoła zbytnio dużego zaskoczenia. Wprawny czytelnik odgadnie nie tylko tożsamość głównego sprawcy, ale również motywy nim kierujące. Szkoda, bo zakończenie mogłoby być bardziej wytrawne.

Panna Janne Marple niespodziewanie otrzymuje list od dawnego znajomego, bogatego finansisty. Umierający pan Rafiel prosi o wyjaśnienie pewnej zagadki kryminalnej sprzed lat. Mimo, że zleceniodawca nie ujawnia żadnych szczegółów sprawy, panna Marple decyduje się podjąć wyzwanie. Jedyną wskazówką jest dziwny „prezent” od pana Rafiela, który przed śmiercią opłacił jej wycieczkę po angielskich rezydencjach.

Agatha Christie w swej twórczości „powołała...

Jasna | 2017-11-10
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

Panna Marple, starsza pani z niebywale świeżym umysłem rozwiązuje tajemnicę morderstwa sprzed lat.
Agatha Christie zaserwowała czytelnikowi nie lada zagadkę i w swoim dobrym stylu prowadzi go do jej rozwiązania. Ciekawa fabuła i wspaniała panna Marple ... to sposób na naprawdę dobry kryminał.

Anna | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Jane Marple nadal w świetnej formie, ale tym razem Christie odrobinę przekombinowała. Za dużo tu pomocy z zaświatów i sprzyjających zbiegów okoliczności. Ale sam pomysł na zagadkę jak zwykle świetny i znowu nie do końca odgadłam, chociaż coś tam mi "świtało"

Scarlettrose | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Panna Marple znowu w akcji.
Przeglądając poranną gazetę znajduje nekrolog swojego znajomego z którym kiedyś spotkała się podczas podróży. Niedługo po tym dostaje list z kancelarii adwokackiej z prośbą o stawienie się u nich. Dostaje ona pewną propozycję od nieżyjącego znajomego, ma rozwiązać sprawę za którą otrzyma wynagrodzenie. Jest mały haczyk, nie wiadomo zupełnie o co chodzi, jaka to sprawa, czego dotyczy.
Zaintrygowana podejmuje wyzwanie, jednak na co trafi lub nie trafi, co znajdzie i gdzie ją zaprowadzi śledztwo sami się przekonajcie.
Książka świetna, szybko się czyta, przyjemna, ciekawe zakończenie. Minus jest taki, że za długo się wszystko rozkręca, ale i tak warto przeczytać :)

Monika | 2012-12-08
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Kolejny kryminał pani Agathy z moją ulubioną bohaterką - panną Marple. Tym razem ta zadziwiająco żywotna babcia wciela się w rolę Nemezis, która w mitologii greckiej zsyłała na ludzi szczęście lub niepowodzenie, ścigała przestępców i decydowała o losie w zależności od zasług.
Minusem tej powieści był jej przydługawy początek, a następnie szybkie rozwiązanie zagadki. Lubię wolniej przechodzić przez zagadki kryminalne ;)

Finkla | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Książka wydana dość późno, w 1971 roku, kiedy Autorka miała już ponad osiemdziesiąt lat. I to widać. Z jednej strony — w odwołaniach do wcześniejszych śledztw panny Marple (głównie do "Karaibskiej tajemnicy, ale również do "Hotelu Bertram" i innych). Z drugiej — bohaterka bardzo często wspomina o swojej starości; o reumatyzmie, bólach tu i ówdzie, lekarskim zakazie zajmowania się ukochanym ogródkiem...

Jednak pocieszający jest fakt, że niezmordowana panna Jane nawet starość potrafi zmusić do pracy na własną korzyść. W końcu kto podejrzewałby panią w podeszłym wieku, która nagle musi usiąść, odpocząć, napić się wody, o jakieś niecne zamiary? Kto nie uwierzyłby w jej sklerozę? Błąd. Niekiedy miałam wrażenie, że dziarskie staruszki potrafią być bardziej przerażające niż Grecy niosący dary.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/04/nemezis-duzo-starosci.html

"Nemezis" to powieść dobra, ale nie najlepsza. Po pierwsze bardzo lubię postać panny Marple, ciekawa bohaterka. Jeśli chodzi o fabułę była interesująca, ale jak dla mnie Christie mogła się pokusić o więcej mylnych tropów, bo tak naprawdę łatwo można rozwiązać zagadkę, może nie w całości, ale po części owszem. Kryminał dobry, ale polecam inne powieści autorki.