Mądre Polki

2011-01-01
2011-01-01
978-83-61297-55-0
aforyzmy kobiety sentencje

Odpowiedź na pytanie kim jest kobieta? - do łatwych nie należy. Podobnie zresztą, jak niełatwe jest wyliczenie wszystkich jej wad i zalet. Nie od dziś bowiem wiadomo, że kobieta potrafi być zarówno dobrą, jak i złą, czułą, jak i okrutną. Dla mnie osobiście, bycie kobietą jest przyjemnością i przywilejem. Dawniej jednak, kobietom lekko nie było, zwłaszcza na ścieżkach kariery, które zdaniem mężczyzn - przewidziane były tylko dla nich. Na szczęście, kobieca duma i upór, okazały się być silniejsze aniżeli trudności i stereotypy, dzięki czemu wielu kobietom udało się osiągnąć sukces i przejść do historii.

"Mądre Polski" to mała gabarytowo książeczka, pełna wielkich przesłań i inspiracji. To... niezwykły zbiór słów - sentencji kobiet, które swoim życiem i dokonaniami udowodniły, że bycie kobietą to bycie KIMŚ. Wśród cytowanych tutaj pań, wymienić warto Marię Janion - polską historyczkę literatury, Agnieszkę Osiecką - poetkę, pisarkę i autorkę tekstów piosenek czy chociażby Zofię Bystrzycką - polską powieściopisarkę i korespondentkę wojenną. Zawarte w Mądrych Polkach sentencje dotyczą spraw naprawdę bardzo różnych - od miłości, życia i wiary do szczęścia i cierpienia.

Czytając, zaznaczałam co ciekawsze sentencje. Kiedy skończyłam okazało się, że niemal całą książeczkę obkleiłam. Oczywiście, nie sposób przytoczyć ich wszystkich, dlatego wybrałam tylko kilka...

"Każda kobieta jest aniołem stróżem swojego męża" (s.34) Elżbieta Grabosz

"Każda z nas ma swój krzyż - tak mawiała babcia. Zawsze sądziłam, że ten krzyż dostaje się pod koniec życia, a tu się okazuje, że któregoś dnia, tak po prostu, Pan Bóg cichutko nam go kładzie na plecy i już! Teraz go nieś" (s.45) Małgorzata Kalicińska

"Tylko od nas zależy, czy będziemy ubożsi o jeden dzień, czy też bogatsi o to, czego w nim dokonaliśmy" (s.64) Agnieszka Lisak

"Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikiem rządzą przypadki" (s.84) Krystyna Siesicka

"Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami" (s.91) Wisława Szymborska

Czy łatwo jest dziś być kobietą ? No pewnie czasem nie , ale i tak mamy lepiej niż nasze babki, prababki , które o to co jest dziś oczywiste musiały walczyć. Kiedyś nie było łatwo paniom odnieść sukces - musiały pokonywać nie tylko szczeble wiedzy czy sztuki , ale także wiele uprzedzeń ,stereotypów i złych zwyczajów. A mimo to kobiety chciały i dążyły zawsze na przestrzeni wieków do sukcesu zawodowego , sławy i popularności. I wielu z nim się udało. Ich nazwiska przeszły do historii ,ich osiągnięcia służą ludziom do dziś. A ich myśli inspirują i pouczają.

"Mądre Polki " to książka niezwykła - zawiera zbiór cennych myśli autorstwa wielu wybitnych Polek ,które stały się sławne obecnie,ale i w przeszłości. Osiągnęły sukces w bardzo różnych dziedzinach jak chemia, literatura , aktorstwo ,scena muzyczna i teatralna, ale i były założycielką zgormadzenia zakonnego,alpinistką czy politykiem. Autorkami mądrych sentencji zawartych w tej książce są m.in. Maria Dąbrowska, Krystyna Janda , Agnieszka Osiecka , Beata Pawlikowska ,Maria Skłodowska - Curie czy Wanda Rutkiewicz. A czego dotyczą te myśli ? Naprawdę bardzo różnych i istotnych dla każdego człowieka spraw - życia , miłości , uczuć , postrzegania świata ,wiary i Boga szarej codzienności ,sposobu na życie ,cierpienia i szczęścia . Gwarantuję ,że nie ma czytelnika , który by nie znalazł czegoś bardzo aktualnego dla siebie wśród zawartych w książce mądrych myśli. Czy warto sięgnąć po tę lekturę - tak , bo jest ciekawa i pouczająca . Doskonały pomysł na prezent dla dorosłego czytelnika bez względu na płeć czy zainteresowania . Polecam.

• Domowa biblioteczka
  • Własna biblioteczka