Morze Ciche

Van Haele Jaroen Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
De stille zee
Jadwiga Jędryas
Nasza Księgarnia
chłopiec głuchota mowa morze rodzina przyjaciel przyjaźń miłość marzenie szum morza
De stille zee
literatura dziecięca
Jadwiga Jędryas

Morze ciche, wydane już jakiś czas temu, cichutko przycupnęło na półeczce, niepozorne, skromne. Książka o głuchym chłopcu nie jest z pewnością lekturą dla każdego – wiele w niej smutku, bólu dziecka nie akceptowanego przez ojca, zamkniętego we własnym świecie. Świecie, w którym dźwięki trzeba sobie najpierw wyobrazić, by je potem móc usłyszeć, odczytać z ruchu ręki innej...

Bardzo trudna i o bardzo trudnych sprawach. Zanim przeczyta się ją z dzieckiem, warto najpierw samemu przeczytać i zdecydować, czy jest to odpowiednia lektura.

Ja zaczęłam z dziećmi, jednak język mnie przestraszył i skończyłam już sama. Nie przeczytam jej moim córkom (7 i 11 lat), jeszcze nie teraz.

Szczerze mówiąc, nie wiem, jak Morze ciche trafiło na moją półkę i według wielu będzie uważane już za stare. Książkę wydano w 2017 roku, a ja niedawno wyszperałam ją z czeluści regału. Niby dla dzieci, ale coś mnie tknęło i najpierw sama się z nią zapoznałam. Jakie są moje wrażenia?

Przypomina szkic czegoś co mogłoby być naprawdę dobrą i wzruszającą historią, a wyszło opowiadanie, które jest w porządku, ale mnie nie wzruszyło tak jakby mogło. Dobre do czytania z dziećmi/ dla dzieci. Zdania proste, ale kryjące głębie. Temat ważnybi trudny, ale lekko opisany. Przedstawiony obraz morza wydaje się niepełny i to wcale nie przez niepełnosprawność chłopca.

Prze-pięk-na. Z zachwytu przeczytałam ją moim dzieciom (6 i 8 lat). Dzieci zachwycone. Delikatna, subtelna, z pięknymi i ilustracjami, uwraźliwiająca, skłaniająca do refleksji, ciepła, dotykająca nietuzinkowego zagadnienia, etc. Mogłabym tak długo. Polecam gorąco.

Bardzo niepozorna książeczka, jednak zawiera momenty, w których można się naprawdę zatrzymać i zobaczyć, jak trudne bywa życie ludzi obok nas.

Lubicie ciszę?
A szum morza?
A gdyby szum morza zastąpić ciszą?
Gdyby wszystkie dźwięki zastąpić ciszą?

"Morze ciche" Jeroena Van Haele'a to książka o głuchoniemym chłopcu.
Ale nie tylko. To książka o samotności, braku akceptacji,
o wrażliwości, wyobraźni i przyjaźni.
Emilio nie ma łatwego dzieciństwa, a pewnego dnia jego ojciec znika.
Od tej chwili do Emilia, jego mamy i...

Ciekawa książka. Szybko się czyta, co spowodowane jest tym, że ma mniej niż 80 stron i obrazki oraz duże literki. Jednak ważna jest treść, która ujęła mnie za serce. Niby taka bajeczka dla dzieci, ale w tych kilkudziesięciu stronach jest zawarte streszczenie życia, mimo że główny bohater ma 9 lat, to ta opowieść jest uniwersalna. Ludzie przychodzą i odchodzą, ale żyje się...

(...) Morze ciche to książeczka popełniona przez Jeroena van Haele’a, pięknie zilustrowana przez Sabien Clement (Nasza Księgarnia). Główny bohater, Emilio to w pierwszej kolejności niezwykle wrażliwy chłopiec, a dopiero potem głuchoniemy, choć większość, ze “starym” na czele, dostrzega przede wszystkim jego drugie, powierzchowne oblicze. Życie bohatera nie jest więc proste,...

Dyskusje

• 2014