Odpukać w niemalowane. Antologia przesądów

Wydawnictwo: Vesper
978-83-7731-041-0
przesądy
Miss_Jacobs

Przesądy są istotnym komponentem naszych narodowych obyczajów, zwyczajów, rytuałów, wierzeń, świąt. Towarzyszą najważniejszym momentom naszego życia, takim jak zawieranie związków małżeńskich, ciąża, narodziny dziecka, śmierć. W symbolach kultury, które nas zewsząd otaczają, także kryją się przesądy będące formami objaśniania symboli. Trudno wyobrazić sobie istnienie ludowych baśni, bajek i podań czy przysłów bez odwołań do kryjących się w nich przesądów. Jeżeli ktoś myśli, że przesądy są tym, co można i należy wyeliminować z naszego życia, sam ulega przesądom. Te stanowią bowiem nieodłączny wymiar naszego istnienia. Są rodzajem uprzedniej wiedzy, którą posiadamy (choć nikt dokładnie nie może podać jej źródła) i którą wykorzystujemy w naszym codziennym rozumieniu świata, tekstów, kultury, literatury. Bez przesądów świat byłby dla nas niezrozumiały. Przesądy to my, nasz świat, nasze doświadczenie, nasze uczucia, resztki magii, którą w sobie przechowujemy. Przesądy są pożyteczne w konstruowaniu naszej narracyjnej tożsamości, gdyż wzmacniają poczucie wspólnoty i solidarności oraz doświadczenie Święta. W ten sposób mogą stać się orężem w walce z relatywizmem, indywidualizmem, życiem w separacji, życiem pozbawionym sensu.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.p

grejfrutoowa | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Michał Jaruszkiewicz jest autorem licznych książek. Zajmuje się literaturą, filozofią i kulturą. Jedna z jego pozycji, „Odpukać w niemalowane”, została wydana przez wydawnictwo Vesper w 2011 roku.
Przesądy towarzyszą nam od dawna. Mimo że często chciano je zwalczyć, uważano za gusła, to sztuka ta okazała się bardzo trudna. Nawet najbardziej wierzący i religijni ludzie ufali, że istnieją siły, o których nie ma się pojęcia. Na każdą okazję znalazła się jakaś ludowa mądrość, która tłumaczyła z czym jest związana dana rzecz. Oprócz świąt kościelnych i przełomowych momentów w życiu, przesądy wiązano m.in. z pracami polowymi, albo nauką. Do tej pory mówi się o tym, co może się wydarzyć, gdy będziemy się zachowywać w dany sposób. Poza tym okazuje się, że nie tylko w Polsce są przesądy. Słowianie to ludzie bardzo przesądni, często mają podobne zdanie na ten sam temat, czasem zupełnie różne. W Polsce znane są m.in. przesądy związane z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem albo przed maturą. Co...

| 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Osobą zbytnio przesądną nie jestem. Postanowiłam jednak zapoznać się z niektórymi przesądami i... nie żałuję zakupu książki :)Bardzo interesującą, duży zbiór informacji, ciekawostek i historyjek do poszczególnych sytuacji. Polecam :)

PS: Według Antologii przesądów powinnam umrzeć koło 24 razy, a moja rodzina/ktoś z rodziny jakieś 11 ;]

erik | 2016-04-21
Ania | 2015-02-25
Oliwia | 2014-09-25
Na półkach: 6/10, Przeczytane, Posiadam
Solyenna | 2014-09-01
Na półkach: Przeczytane, Mój zbiór.
Mysz | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014