Liberalizm

Tłumaczenie: Radosława Dziubecka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Demokracja - Znak". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Liberalism
83-7006-340-3
Libearalizm, filozofia, ekonomia,
filozofia i etyka
Alicja

Ukazuje problemy i historyczny rodowód myśli liberalnej. Mimo, że autor sympatyzuje z opisywanym poglądem, dostrzega również słabości tego myślenia.

źródło okładki: http://archiwumallegro.pl/liberalizm_gray_demokrac...»

Antagonista Esklaważu | 2015-06-06

Fatalne źródło wiedzy na temat liberalizmu. Autor nie zna jego źródeł, historii ewolucji tej myśli i utożsamia go z demokracją, co jest rozumowaniem na poziomie dziecka w podstawowej, publicznej (czyli propagandowej) szkole.

Imachuemanch | 2013-08-28
Przeczytana: 2011 rok

Książka miała być małym kompendium wiedzy na temat liberalizmu/liberalizmów. Niestety jest to chaotyczna książka manipulująca znaczeniami i terminami. Autor używa słów "demokracja" i "wolności polityczne" zamiennie ze słowem "liberalizm", utożsamiając je (niesłusznie) ze sobą. Za tym idzie nierozerwalne połączenie socjaldemokracji zachodnich z liberalizmem współczesnym, który autor rozumie "w pełni" wyłącznie tradycję rewolucji francuskiej (i niepoprawnie "rewolucji" amerykańskiej). Książka zamiast w jasny sposób przedstawić, wprowadza zamęt, niedosłownie dążąc do konsekwencji całego wywodu: liberalizm równa się totalnej demokracji, czyli opiera się w istocie na "metafizycznej perwersji". Zbyt powierzchowne, zbyt pogmatwane. Poprawne treści dot. liberalizmu gospodarczego, jednakże książka jest fatalna pod kątem filozofii i myśli ("chrześcijaństwo to triumf barbarzyństwa religijnego"?).

Tomasz Czech | 2015-05-06
Mateusz Piela | 2014-09-27