Mozaika rodzinna

Wydawnictwo: Nowy Świat
nikita181

Na ogół sądzi się, że indywidualne losy, a także dzieje rodzin są wyznaczone przez naturalne wydarzenia: narodziny, wychowanie, pracę, przyjaźń, miłość, zakładanie gniazda rodzinnego, choroby, śmierć. Normalnie tak się w życiu dzieje – ale nie w Polsce, o czym miała się przekonać niemiecka rodzina Reiffów osiadła tu w latach trzydziestych XIX wieku. Nasza niemiecka rodzina osiadła w Warszawie, chcąc pędzić spokojne, bogobojne mieszczańskie życie. Jednak Historia (ta przez duże „H”) dopadła ją na samym początku i tak już było przez wszystkie pokolenia.

źródło opisu: Od Autorki

źródło okładki: http://www.nowy-swiat.pl

nikita181 | 2011-03-25
Przeczytana: 24 marca 2011

Mam mieszane uczucia. Do połowy książka jest bardzo ciekawa,czyta się lekko, mimo nawału informacji z opracowań popularnonaukowych. Ale potem autorka opisuje osoby z rodziny, które zna osobiście i po prostu , wg mnie , je idealizuje. Jaka jest szansa , że w jednej rodzinie wszyscy są mądrzy , cudowni, wspaniale wychowani itp.?Wydaje mi się, że chęć zachowania tajemnic rodzinnych, obawa przed urażeniem kogokolwiek przeważyła. Skoro takie było założenie, to może trzeba było zakończyć wspomnienia na II wojnie?Nie lubię czytać biografii jeśli czuję, że autor nie jest szczery. Fakty to fakty - i tyle.Podobnie jest w biografii Zofii Nasierowskiej- wszystko fajnie, ale w całej grubej książce ani razu nie wspomniano , ze Jerzy Nasierowski, brat Zofii był współwinny morderstwa. Szkoda, bo czytając historie rodzinne zakładam, że są prawdziwe. Nieprawdziwe to tylko beletrystyka.

Marcjanna | 2014-11-05
Przeczytana: grudzień 2013

Wspaniała historia mojej rodziny. Dowiedziałam się wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Jak to dobrze, że Autorka - kuzynka mojego Męża - spisała losy Rodziny, bo w dzisiejszych czasach ludzie nie przywiązują wagi do tego co było, raczej martwiąc sie o przyszłość. Kim jednak bylibyśmy, gdyby nie nasi Przodkowie. Uwielbiam takie historie

Witold Lisek | 2015-01-08
Na półkach: 2016, Przeczytane, Nabytki